Faleminderit dhe mirë se ju gjej vëllezër dhe motra, dibrane dhe dibran, të rinj dhe të reja!
Zoti kryetar i degës së Dibrës, të nderuar drejtues të strukturës së degës së Dibrës, drejtues të strukturave të qarkut të Dibrës, zoti drejtues politik, zoti këshilltar i sigurisë Kombëtare, anëtarë i Kryesisë, gjeneral Gjunkshi, të nderuar vëllezër dhe motra, themelues dhe qëndrestarë, zonja dibrane, vajza dibrane, të rinj dibranë,
Së pari, dua t’u falënderojë nga zemra për pritjen në këtë ditë të ftohtë dhe me shi. Të ftohtë dhe me shi për ata që janë larg Dibrës, sepse për mua që në momentin e futjes në këtë trevë që ka kaq shumë kuptim për mua personalisht, familjarisht por edhe për të gjithë shqiptarët, ndjej nxehtësinë e mikpritjes dibrane për të cilën iu falënderoj nga zemra!
E ndjej këtë ngrohtësi, jo vetëm në shtrëngimin e duarve, e shoh këtë mikpritje jo vetëm në sytë tuaj, por mbi të gjitha në shpresën që rezëtin edhe në këto orë, në këto orë të vështira për Dibrën, Në këto orë të vështira për Shqipërinë, në këto orë të vështira për kombin shqiptar, natyrisht në këto orë të vështira për demokratët dhe Partinë Demokratike. E pra, dua t’iu falënderoj, sepse si përherë keni ditur që në ditët më të vështira të kombit, në orët më të vështira të fatit, t’i prini me zjarrin e patriotizmit në zemër, me besnikërinë ndaj vlerave më të larta kombëtare, flamurit të Kastriotit dhe mbi të gjitha me vendosmërinë dhe qëndresën për demokraci, për liri dhe për dinjitet njerëzor. Këto janë vlerat me të cilat krenohet Dibra, këto janë vlerat me të cilat Shqipëria krenohet për Dibrën dhe dibranët.
Vlerat e burrërisë, vlerat e familjes, të besimit në Zot dhe të patriotizmit, janë vlerat që kullojnë pastërtish nga kjo trevë e bekuar nga Zoti, nga kjo trevë e larë me gjakun e bijve dhe bijve dibranë ndër shekuj, madje siç u përmend edhe më parë, edhe në këtë 100 vjetor të kryengritjes dibrane, e cila është një tjetër gur kilometrik në historinë e sakrificave të kombit tonë. Por vëllezër dhe motra, arsyeja e kësaj mbledhje sot, nuk është thjesht dhe vetëm të shihemi e të takohemi me njëri-tjetrin, ndonëse kjo në vetvete më jep një kënaqësi të jashtëzakonshme dhe të dyfishtë. Arsyeja është që së bashku me të gjithë dibranët demokrat, votues të demokratëve, apo dhe vëllezërit dhe motrat tanë socialistë të zhgënjyer në palcë nga regjimi i Edi Ramës, të shqyrtojmë rrugët e daljes nga kjo gjendje, të vendosim kursin për të ecur përpara dhe të gjithë bashkë ta nxjerrim Dibrën dhe Shqipërinë nga humnera ku e ka katandisur regjimi 8-vjeçar i Edi Ramës.
Ky takim zhvillohet në kushte shumë të vështira, kudo anembanë Shqipërisë e në veçanti në treva të varfëruara me qëllim nga ky regjim siç është Dibra, siç është Bulqiza, siç është Mati, siç është Verilindja dhe Veriu në tërësi, por anembanë Shqipërisë edhe në Tiranë, 40% e familjeve nuk arrijnë dot të ngrohin shtëpitë e tyre. Ndërkohë që dimri jo vetëm ka trokitur, por po fillon me temperaturat nën 0.
50% e familjeve shqiptare, 1 në 2 familje shqiptare nuk arrijnë të paguajnë dot më shumë se një vakt të plotë për familjet dhe fëmijët e tyre. 90% e familjeve shqiptare, e shpenzojnë të gjithë buxhetin e tyre, pavarësisht se nga vjen, të ardhura për ata pak njerëz që janë në punë, apo fermerë, pensionist plus ndihmën që mund të marrin nga fëmijët në emigracion, punonjës të administratës apo të sektorit privat, s’ka rëndësi se nga i vijnë të ardhurat, 90% e të ardhurave shkojnë për nevojat bazë. Jo sikur të ishim në zemër të Europës, po sikur të ishim në një cep të harruar të Afrikës. Standardi i jetës ka rënë kokëposhtë, fuqia blerëse është më e ulëta krahasuar me të ardhurat në të paktën 2 dekada. Bashkë me konsumin që bie ditë për ditë, mbyllen qepenat e bizneseve, shkatërrohet tregu i punës, shtohet numri i të papunëve, e bashkë me ta edhe numri i atyre që duan të largohen dhe që largohen nga vendi i tyre.
Të gjitha këto halle, probleme, dhimbje të përditshme të shqiptarëve, janë bërë edhe më të rënda nga pandemia, e cila na ka marrë nga gjiri familjeve tona dhjetëra, mijëra prindër dhe të afërm. Shumë më shumë sesa vendet fqinje. Ka goditur dhe ka futur në borxh qindra, mijëra familje shqiptare. Sepse ky vend nuk ka qeveri. Sepse ky vend nuk qeveriset. Ky vend nuk ka qeveri sepse në krye ka një bandë e cila paktin nuk e ka me qytetarët. Ka një njeri të ulur në karrigen e kryeministrit që nuk ka hallin e njerëzve. Nuk qeveriset sepse anembanë vendit, nuk ka shtet. Nuk është një shtet i korruptuar dhe i kapur, por është një shtet i kapur nga të korruptuarit. Një shtet që siç e pamë javët e fundit është rrënuar deri ën tullën e fundit. Zbulimi i të dhënave personale të qytetarëve, na tregoi në disa rrafshe se ku është katandisur Shqipëria nën sundimin e paligjshëm të Edi Ramës dhe një grushti pushtetarësh e oligarkësh, e kriminelësh me të cilën mban paligjshmërisht pushtetin e shqiptarëve. Por tregon po kështu pabarazitë e thella që janë krijuar midis njerëzve të punës dhe atyre që përmes marrëdhënies së tyre me pushtetin, vetëm vjedhin, marrin, pinë nga djersa, sakrifica e nënave dhe baballarëve shqiptarë.
Teksa po vija këtu, një e dhënë tjetër dramatike është shpalosur në media. 300 mijë euro për 25 këshilltarë paguan Edi Rama nga taksat që iu merr shqiptarëve. Para të mjaftueshme për të futur në skemën e ndihmës ekonomike 500 familje. Në vend të 500 familjeve në ndihmë ekonomike, kemi 25 këshilltar dhe e kuptoni vet se çfarë këshillash i japin Edi Ramës, sepse e shikojmë se si është Dibra, e shikojmë se si është Shqipëria në ditën e saj më të zezë. Të gjithë këta njerëz paguhen me paratë të cilat merren nga xhepat tuaj. Merren përmes TVSH-së, merren përmes çmimit më të lartë të naftës, merren përmes faturave arbitrare të dritës e të ujit, merren përmes taksave që janë më të lartat në rajon, merren përmes gjobave që nuk kanë të përfunduar. Asnjë prej këtyre të ardhurave që shteti grumbullon, nuk kthehen siç kthehen në vendet fqinje në përfitime për qytetarët. Shumica dërrmuese e shqiptarëve, është zhytur në varfëri. Vetëm një pakicë e vogël, aq e vogël sa e zë një avion i vetëm që është nisur ditën e avion privat sheikësh drejt Dubait, vetëm ata përfitojnë nga regjimi i Edi Ramës. Vetëm ata pasurohen në një kohë që i gjithë populli varfërohet. Vetëm Ata gëzojnë dhe fërkojnë duart për të mbajtur paligjshmërisht, me çdo kusht e me çdo mjet në këmbë këtë regjim.
Në fakt, ky regjim është në koma. Ndonëse ka 4 muaj që është betuar se do të qeveris Shqipërinë, ka katër muaj që jo vetëm nuk bën asgjë, por po rrënon edhe ato pak tulla që i kanë mbetur ngrehinës së shtetit. Dhe kjo për një arsye të thjesht, Edi Rama nuk ka më çfarë të ofrojë. I shteruar në fushatë para shqiptarëve, pa bilanc, sepse bilanci i tij i vërtet ishte pandemia, ku pasi i mbylli dy muaj shqiptarët në shtëpitë e tyre duke i frikësuar deri me autoblinda e me gjoba, iu dha paketën më të ulët ekonomike. Bilanci i tij i vërtet janë tenderët sekret të cilat vodhi edhe në kohë pandemie. Bilanci i tij i vërtet janë mbi 16 mijë nëna dhe baballarë, bijë dhe bija që na mungojnë në familjet tona, vdekje të shtuara nga COVID-i për shkak të keqmenaxhimit. Bilanci i tij i vërtet janë ato mijëra familje që edhe në këto ditë të ftohta dimri, dy vite pas tërmetit vazhdojnë të qëndrojnë në çadra, pavarësisht se ai del si aktor dhe shpërndan çelësat e ndërtesave të ndërtuara po kështu me tendera korruptive e të dhëna një grushti oligarkësh. Pra, pa bilanc doli në fushatë, pa plan, pa vizion për Shqipërinë. Është një kryeministër i mbaruar, është një qeveri në koma. Nuk ka asnjë vizion, asnjë alternativë, asnjë zgjidhje për Shqipërinë dhe shqiptarët. Nuk ka skrupull, nuk ka erz, nuk ka nder. Kapet si hajduti me presh në duar në aferën e inceneratorëve. Burgoset një nga ministrat që mbiemrin e ka Koka, por në fakt është bishti i kësaj afere. Në çdo rrethanë tjetër, çdo kryeministër sado pak normal do të ishte dorëhequr. Do ishte vënë në dispozicion të drejtësisë.
Në fakt ai ka bërë të kundërtën, ka marrë grupin e tij parlamentar dhe e ka çuar tek skena e krimit. E ka çuar tek inceneratorët për t’u bërë mburojë e një afere që i ka kushtuar dhe iu kushton shqiptarëve 430 milionë euro. Para të cilat vidhen, ndërkohë që qytetet tona mbulohen nga smogu, mbushen me plehra, sepse e gjitha nuk është veçse një skemë mashtrimi, vjedhje dhe shfrytëzimi. Skandali i inceneratorëve, varfëria që ka pllakosur anembanë vendit, ekonomia në kolaps dhe së fundmi rënia e çdo institucioni janë shkaqe të mjaftueshme për t’i kërkuar çdo shqiptari pavarësisht bindjeve politike që të bashkohemi, të ngrihemi në këmbë dhe të kërkojmë atë që do të kërkonte çdo popull me një fije dinjitet: Largimin një orë e më parë të kësaj qeverie. Largimin një orë e më parë dhe vënien e saj para drejtësisë. Por, fatkeqësisht ndërsa opozita dhe Partia Demokratike nisën në shtator detyrën që premtova para jush për të çmontuar regjimin e masakrës zgjedhore, detyrë të cilën po e kryejmë në të gjitha rrafshet, duke përfshirë hetimin e masakrës zgjedhore, vënien para përgjegjësisë penale të atyre që vodhën vullnetin e shqiptarëve, vettingun e politikanëve nga i pari tek i fundit. Luftën kundër korrupsionit si armiku i mirëqenies të shqiptarëve, ndërkohë pra ne shpalosim një front të gjerë beteje, interesa të ngushta personale brenda familjes tonë krijuan një miniciklon në gjirin e familjes tonë.
Miqtë e mi dua ta them fare qartë, e vetmja shpresë që ka Edi Rama për të mbajtur pushtetin, është të krijojë bindjen se në Shqipëri nuk ka alternativ përveçse Edi Ramës. E vetmja mburojë që i ka mbetur Edi Ramës për të mbajtur pushtetin, është të investojë fuqishëm në përçarjen e të vetmes forcë politike, e të vetmes familje politike që e ka fuqinë të mobilizojë shqiptarët dhe të rrëzojë regjimin e tij. E vetmja shpresë e Edi Ramës për të servirur shqiptarëve të cilëve jua ka boshatisur tavolinat, jua ka zbrazur xhepat, jua ka kalbur produktet fermerëve, jua ka mbyllur qepenat biznesit të vogël dhe iu ka nxjerrë mijëra njerëz të punësuar në rrugë biznesit të madh dhe prodhues, është t’iu shërbejë një spektakël të shëmtuar brenda familjes tonë. Ne nuk kishim në dorë asgjë, në vendimin e aleatit tonë strategjik. As mund ta ndikonim, as mund ta ndalonim. Shpallja non grata e Sali Berishës, është një vendim që është marrë nga aleati jonë strategjik Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ju e dini se për muaj me radhë unë kam punuar me të dhe me partnerët tanë strategjik për të gjetur një zgjidhje pikërisht, për t’ia hequr këtë luks Edi Ramës. Por në fund, njeriu që me të vërtet ka bërë shumë për këtë parti, por dhe ka marrë shumë nga kjo parti, vendosi interesin e tij personal mbi interesat e demokratëve dhe ç’është më e keqja mbi interesat e të gjithë shqiptarëve.
Kjo është e vërteta e qartë dhe e qëruar, gjithçka tjetër është gënjeshtër e sido që të serviret, prapë gënjeshtër ngelet. Ndaj, dhe Partia Demokratike në këto ditë të vështira u vendos përpara dy mundësive: Të mbetemi peng i një lufte të brendshme të nisu nga një njeri për interesat e tij personale. Një lufte që do të sakrifikohej interesat e të gjithë demokratëve, që do të zëroj 31 vite sakrificë që nga dita e parë e themelimit, të themeluesve, qëndrestarëve, që do të vërë në rrezik të ardhmen e forcës tonë politike, të familjes tonë politike. Që do të zhbëjë projektet, vizionin, ëndrrën tonë për rininë demokratë dhe rininë shqiptare, apo të zgjedhim të ardhmen?
E pra, ne jemi mbledhur sot vetëm pak ditë pasi Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike u mblodh në tiranë dhe foli qartë përmes delegatëve të Dibrës dhe mbarë Shqipërisë dhe vendosi atë që do të vendoste çdokush, çdo prind për fëmijën e vet, çdo familje për veten e saj dhe familja jonë politike vendosi në këtë Kuvend të Zgjedh Ardhmen. Të zgjedhim të ardhmen do të thotë të shkëputemi nga tranzicioni, të lëmë pas hijet e të shkuarës, të bashkohemi në betejën me armikun e përditshëm të mirëqenies së shqiptarëve, korrupsionin dhe shkaktarin e këtij korrupsioni Edi Ramën dhe qeverisjen e tij. Askush nuk është habitur, ndonëse të gjithë shqiptarët e kanë mirëpritur zgjedhjen që ne kemi bërë në 18 dhjetor. Askush nuk ka pse të habitet, sepse ne jemi Partia Demokratike e Shqipërisë. Ne kemi lindur për shkak të shpresës dhe dëshirës së shqiptarëve për ndryshim, për ta shkëputur Shqipërinë e klonuar, e rrethuar nga kloni komunist, e izoluar, e të varfëruar dhe për ta bashkuar atë me familjet e kombeve të lira. Për t’i dhënë shqiptarëve mundësitë, liritë, punësimin, dinjitetin që për 50 vite me radhë jua shkeli me këmbë, jua mori, jua përdhosi dhe jua burgosi regjimi komunist. Sot i njëjti mision është para nesh si 31 vite më parë. Sepse i njëjtë është ky regjim, ndonëse të ndryshme janë mekanizmat e tij. Para 31 vitesh kishim Byronë Politike, 13 njerëz që kishin marrë peng Shqipërinë. Sot kemi Edi Ramën me 6 oligark dhe 6 kriminel që kanë marrë peng Shqipërinë. Ndaj, jemi dhe duhet të jemi përsëri në lartësinë e vokacionit tonë historik si partia, si familja politike që ka vizionin, forcën dhe mundësitë, potencialin njerëzor për ta shkëputur Shqipërinë nga ky stanjacion dhe për ta drejtuar drejt zhvillimit.
Ky rrugëtim që nisim së bashku, nuk është pa vështirësi. Ka tre PPP e famshme, Partneriteti Publik Privat, që është shndërruar në një fjalë të keqe, sepse nënkupton korrupsionin qeveritar. Ka dhe tre P të tjera, Pushteti, Paraja dhe Populli. Si rregull këto të treja duhen të jenë të lidhura me njëra-tjetrën. Pushteti duhet të burojë nga populli, paraja që pushteti administron duhet të jetë në dispozicion të popullit. Po a është sot kështu? A është ky realiteti i Dibrës sot? Sigurisht që jo! Nuk kishim nevojë të shohim bazën e të dhënave të rrogave që është publikuar, në vetvete një vepër penale, për të parë se e kundërta është e vërteta. Se pushteti nuk buron nga populli, se paratë që i merren popullit nuk i kthehen as me pensione, as me rroga, as me investime, as me subvencione. E vërteta është krejt ndryshe, e vërteta është se pushteti është një grabitqar i xhepave të popullit, e vërteta është se pushteti nuk buron nga populli, e vërteta është që pushteti është i përqendruar në pak duar. Në duart e Edi Ramës, i cili është gati që të bëjë gjithçka që ta mbaj këtë pushtet.
Për fat të keq, me vendosjen e interesave personale, mbi interesat e demokratëve dhe mbi interesat e shqiptarëve, ajo që ka ndodhur këto tre muaj dhe ai që e ka shkaktuar po i shërbejnë pikërisht kësaj. E ku ka luks më të madh për Edi Ramën, sesa në një kohë që duhet të shpalosim një betejë frontale kundër tij dhe qeverisë së tij, demokratët të merren me njëri-tjetrin. Ku ka luks më të madh për Edi Ramën sesa në vend që të ushtojë Shqipëria nga protestat për skandalin e inceneratorëve, lartë e poshtë dëgjohen zëra të atyre që vetëm kanë përfituar në kurriz të demokratëve, vetëm kanë përfituar mbi sakrificat e demokratëve dhe pushtetin e marrë mbi sakrificat e tyre dhe që sot janë gati të bëjnë gjithçka për karrige. Ku ka luks më të madh për Edi Ramën, sesa nga mëngjesi deri në darkë si një telenovelë turke pa fund e pa fillim, në vend që të flitet për problemet e shqiptarëve, në vend që t’i mobilizojmë dibranët dhe gjithë shqiptarët në betejë, të dëgjojmë të njëjtat gënjeshtra që qarkullohen e riqarkullohen, e riqarkullohen.
Miqtë e mi, ju e keni parë prej ditës së parë kam vendosur që mos të bëjë simetrinë e t’i përgjigjesha çdo gënjeshtra ashtu siç meritonte t’i përgjigjej. Por sot dy fjalë do t’i them: Nuk mund të ketë dy të vërteta, ose siç e ka thënë vet Sali Berisha, Edi Ramës i duhen 3 jetë për të bërë atë që kam bërë unë me ndihmën e demokratëve, me demokratët, për demokratët dhe për shqiptarët, ose unë jam tradhtar dhe besëprerë. Ajo që i ndan këto dy deklarata nga i njëjti person është 9 shtatori. 9 shtatori është dita kur unë kam vendosur pas muajsh të tërë përpjekjesh, ta ndaj të shkuarën nga e ardhmja. Kam vendosur ta mbaj Partinë Demokratike në krah të SHBA-së dhe SHBA-të në krah të Partisë Demokratike. Kam vendosur pra të mbroj Partinë Demokratike, investimin e demokratëve, të gjithë ju që jeni në këtë sallë , atyre që janë jashtë kësaj salle, dhe të qindra të tjerëve që nuk janë mes nesh sepse janë në emigracion, apo dhe të atyre që nuk jetojnë më por te cilave iu kemi borxh ta mbajmë Partinë Demokratike të fortë, ta mbajmë të madhe, ta mbajmë të bashkuar deh ta bëjmë një orë e më parë drejtuese të fateve të vendit.
Dhe përveç atyre që luftojnë për karriget e tyre dhe atyre që janë ende fatkeqësisht të verbuar nga emocionet dhe nuk arrijnë ende të vendosin interesin e përgjithshëm të demokratëve dhe të shqiptarëve, mbi interesat e një personi, të gjithë të tjetër po e kuptojnë, se fitorja që Partia Demokratike dhe Shqipëria meriton, është sot më pranë. Se pengesat që kemi pasur janë më të kapërcyeshme dhe se aleancat tona janë më të forta dhe vizioni i ynë më i qartë për të larguar regjimin dhe për të sjell Partinë Demokratike në pushtet.
Kjo e ardhme ka trajtat e demokratëve të sakrificës, jo e atyre privilegjeve. Të themeluesve që kurrë nuk u ndanë në asnjë betejë, të të rinjve demokrat që me vetëdije vendosën që Partia Demokratike nuk duhet t’i braktis vlerat e saj pro perëndimore. Që Partia Demokratike nuk është dhe do të jetë pronë private e askujt, por pasuri e të gjithë demokratëve, pasuri e shqiptarëve, pasuri kombëtare. Jemi shumë më shumë se kaq. Jemi instrumenti për të ndryshuar Shqipërinë, jemi instrumente për të përmbysur këtë të keqe. Jemi instrumenti për të larguar atë, për ta çrrënjosur nga Bashkia e Dibrës, në atë të Sarandës dhe mbi të gjitha në Tiranë. Dhe që ky instrument të jetë 100% i fokusuar në detyrën e madhe kombëtare që ka përpara, tani është momenti t’i themi ndal çdo retorike përçarëse. E kam thënë kudo ku më kanë pyetur dhe duhet ta përsëris edhe sot, demokratët nuk janë të përçarë. Ne ndajmë një qëllim: Largimin e Edi Ramës. Retorika përçarëse është ajo që jep përshtypjen që ka një përçarje në radhët tona, por jam i sigurt se po t’i pyes, jo vetëm ju që jeni në këtë sallë por të gjithë demokratët e Dibrës, gjithë demokratët e Shqipërisë, të gjithë ata demokratë të sakrificës, që japin e do të japin pa pyetur se çdo të marrin në këmbim por sepse besojnë tek Partia Demokratike, besojnë tek liria, besojnë tek demokracia, besojnë tek Shqipëria. Dhe po ti pyesim të gjithë, po ti pyesim të gjithë këta demokratë të sakrificës , jo ata pak të kolltukëve , jo ata pak të karrigeve , jo ata pak të pazareve të dukshme e të padukshme me pushtetin . Po ti pyesim të gjithë së bashku a kemi vetëm një qëllim? A kemi vetëm një mision? Atëherë përgjigja është pa ekuivok, po.
Qëllimi ynë është të shpëtojmë Shqipërinë , misioni ynë është ta bëjmë Shqipërinë europiane, të jetueshëm, të zhvilluar e ti mundësojmë bijve dhe bijave tanë të jetojnë këtu me dinjitet e duke patur të njëjtin qëllim e të njëjtin mision, duke patur të njëjtin kundërshtar, detyra e parë dhe kryesore që lind jo vetëm nga lidershipi I partisë por nga çdo anëtar I Partisë Demokratike është ta jetësojmë këtë dhe që ta jetësojmë duhet të hedhim hapat e parë në drejtim të atyre, zemërimi I ligjshëm I të cilëve është përdorur për ti hutuar e çuar në rrugën e gabuar, siç tha njëra nga parafolëset. Askush nuk është I tepërt në Partinë Demokratike. Kam marrë, por kam vendosur mos ti publikoj, qindra, mijëra mesazhe nga demokratët që ndiheshin se ishin mashtruar, që ndiheshin se ishin zhgënjyer për faktin se SHBA nuk bashkëpunon me një parti që nuk distancohet nga një non grata. Që ndiheshin se ishin zhgënjyer dhe ishin gënjyer dhe se qëllimi I SHBA ishte shkatërrimi I Partisë Demokratike.
Në fakt keni dëgjuar nga zyrtarët e lartë amerikanë të kundërtën, keni dëgjuar qartë se ata nuk bashkëpunojnë dhe nuk do të bashkëpunojnë me asnjë parti politike e cila drejtohet nga një non grata apo nga një I mbështetur nga non grata. Keni dëgjuar tashmë se janë pa ekuivok në krahun e Partisë Demokratike dhe presin, presin me padurim ditën që të festojnë fitoren e Partisë Demokratike , por që të ndodhë kjo ne duhet që ti heqim Edi Ramës alibinë se nuk ka shpresë , se nuk ka alternativë. Është kjo alibi që sot për fat të keq bashkon Edi Ramën me Sali Berishën. Ne duhet ti japim fund dhe do ti japim fund kësaj alibie. Ka shpresë, ka alternativë, quhet Partia Demokratike e Shqipërisë , është e bashkuar dhe është e vendosur ndaj çdo demokrati dhe demokrateje ju them jo vetëm nuk jeni të tepërt , por jeni të mirëpritur, jeni të mirëpritur me të gjithë mendimet tuaja, jeni të mirëpritur me kritikat tuaja, për të cilat jam I gatshëm që ti dëgjoj e ti zbatoj me një qëllim, jo për ta dobësuar por për ta forcuar dhe për ta bërë një orë e më parë Partinë Demokratike gati për betejën që na pret.
Kjo vlen për të gjithë demokratët e sakrificave , kjo vlen për demokratët e qëndresave, kjo vlen për të rinjtë dhe të rejat, vlen për të gjithë përveç një grushti njerëzish që ju I njihni fare mirë , që kanë abuzuar me pushtetin e fituar përmes sakrificave të demokratëve dhe që sot janë gati ti përplasin demokratët me forcë men njëri tjetrin, të shkatërrojnë Partinë Demokratike për karriget e tyre, për interesat e tyre personale. Ata që duan ta përdorin Partine Demokratike si mburojë të interesave të tyre, të paprekshmërisë së tyre ju them ndal, nuk do t’iu lejojmë. Demokratët nuk do të hidhen kundër njëri tjetrit , demokratët do të jenë në krah të njëri tjetrit dhe në krah të njëri tjetrit e në krah me shumicën dërrmuese të shqiptarëve do të jemi përballë, deri në fitore, deri në mundjen e regjimit. Prandaj pas qëndresës që bëmë bashkë e di që s’ka qenë e lehtë për të mbrojtur identitetin e familjes tonë të përbashkët vjen edhe momenti i bashkimit me këdo që mund të ketë patur kënaqësi, pakënaqësitë e tyre legjitime.
Një bashkim që ndodh përmes vlerave dhe jo përmes pazareve, një bashkim që rrezaton forcën tonë dhe vizionin tonë për të ardhmen, sepse siç e thashë në Kuvendin Kombëtar siç është Partia demokratike sot do të jetë Shqipëria nesër dhe Shqipëria ka sot nevojë për një Parti Demokratike më të fortë dhe e çliruar nga e shkuara. Zoti i ka falur Dibrës dhe gjithë Shqipërisë pasuri të jashtëzakonshme, mundësi të mëdha për zhvillim. I ka falur kaq shumë bekime sa do t’ia kishte dhe ja ka zili dhe na e kanë patur zili ndër shekuj fqinjët dhe jo vetëm. Por për shkak të kapjes së shtetit , për shkak të të korruptuarve sot jemi vendi më i varfër në rajon. Në shumë fusha, në shumicën e fushave na e kalon edhe shteti më i ri i rajonit, vëllezërit dhe motrat tona në republikën e Kosovës. Dhe këtë e dini ju Dibranët më mirë se çdokush tjetër, se është një trevë e bekuar me pasuri të jashtëzakonshme , por jetoni në një nga qarqet më të varfëra të vendit.
Gjatë gjithë këtyre viteve të sundimit të Edi Ramës është evidentuar qartë se problemi kryesor është korrupsioni. Korrupsioni dhe mosndëshkimi I korrupsionit na kanë sjellë këtu. 134 e pa hetuar na ka sjellë këtu, fakti që Dionis Ymeri duhej të ishte prapa hekurave dhe jo në parlamentin e Shqipërisë, na ka sjellë këtu. Fakti që bashkia duhet të ishte në duart e shumicës dhe jo të pakicës na ka sjellë këtu . Fakti që është ndërtuar ky sistem, pra që ia u merr taksat ju gjoja për të ndërtuar një bashki që do ju shërbente qytetarëve , por ka ndërtuar një sistem patronazhi, ku siç e dini mirë paguhen me rroga fiktive , njerëz të cilët ruhen vetëm për ditën e votës, ato na kanë sjellë këtu. E pra shteti që duhet të ishte mbrojtësi I të dhënave, I cili I ka dërguar ato patronazhistëve dhe përmes këtij dorëzimi të të dhënave na ka shfaqur haptazi tablonë e korrupsionit. Është arsyeja pse ndodhemi në këtë gjendje.
Tani e dimë të gjithë çfarë kemi patur përballë me 25 prill dhe tani që s’ka asnjë dyshim se çfarë kemi patur përpara me 25 prill , dyfish është mirënjohja dhe falënderimi për të gjithë ju që ishit në betejë që nuk u stepët në asnjë çast dhe që mundësuat përkundër masakrës zgjedhore, që zemrat e pastra dibrane të korrnin fitore në këtë qark, ndonëse të pamjaftueshme, për të rrëzuar rezultatin e masakrës zgjedhore në nivel kombëtar. Miqtë e mi ne duhet të bëjmë detyrën tonë, ndaj çdo demokrati I them sot, nesër dhe pasnesër këto tre ditë të fundit të këtij viti I cili duhej të ishte një vit bekimi dhe ndarje nga e shkuara, por që në fakt erdhi me shumë sfida dhe vështirësi. Dhe në veçanti prej ditës së parë të vitit të ardhshëm, për të gjithë ju demokratë dhe demokrate të Dibrës dhe mbarë Shqipërisë, ne duhet të bëjmë detyrën tonë.
Shqipëria kurrë më parë nuk ka patur nevojë për detyrën e demokratëve dhe detyra jonë e parë është të flakim tutje çdo thirrje për përçarje, çdo thirrje për ti hedhur demokratët përballë njëri tjetrit, detyra jonë e parë është të rikonfirmojmë para shqiptarëve se në jemi ata të cilët nisëm udhëtimin 31 vite më parë , njerëzit e vlerave, njerëzit që duan sundimin e ligjit, jo sundimin e njëshit, njerëzit që duan demokracinë e vërtetë dhe jo shitblerjen e votës, njerëzit që duan një Shqipëri ku pasuritë e panumërta të këtij vendi ti gëzojnë të gjithë shqiptarët dhe jo një grusht oligarkësh.
Këto janë alternativat që do ta nxjerrin vendin nga kriza, këto janë alternativat që do t’ia kthejnë pasuritë e Dibrës dibranëve, këto janë alternativat që do t’ia kthejnë mirëqenien shqiptarëve, por në fillim na pret beteja dhe beteja do të jetë e ashpër, ajo pakicë ka shumë për të humbur, një pjesë prej tyre kanë gjithçka për të humbur, sepse gjithçka që kanë nuk e kanë me meritë , por jua kanë vjedhur shqiptarëve, ndaj do të përdorin çdo mjet, do të përdorin shtetin e kapur nga pushtetarët e korruptuar me në krye Edi Ramën. Do të përdorin siç po përdorin mediat e kapura dhe të blera me paratë e korrupsionit. Do të përpiqen të përdorin ata brenda nesh, një pakicë e vogël njerëzish të cilët për pasuritë e tyre dhe interesat e tyre e ndjejnë veten e tyre më pranë këtij grushti njerëzish sesa shumicës absolute të demokratëve.
E pra unë jam këtu për t’iu thënë sot se ne nuk do ta pranojmë këtë, se ne nuk do ta lejojmë këtë. Unë e kuptoj që detyra ime e parë është ti japim fund çdo kakofonie brenda familjes tonë, ti hapim krahët dhe të mirëpresim të gjithë ata që kishin humbur rrugën dhe sot e dinë se përmes bashkimit vjen fuqia dhe fuqia e demokratëve të bashkuar është e papërballueshme nga Edi Rama dhe çirakët e tij. Një thirrje të veçantë e kam për rininë, për rininë shqiptare, natyrisht për rininë dibrane. Ëndrrat më të bukura, ëndrrat për një Shqipëri më të mirë, për një Shqipëri normale, janë guri I themelit mbi të cilën ne ngritëm shtëpinë tonë të lirisë 31 vite më parë. Ishin ëndrrat e studentëve të dhjetorit, edhe sot të rinjtë dhe të rejat kanë energjinë, kanë vizionin për ta bërë këtë të mundur ndaj ju kërkoj strukturave të Partisë Demokratike, drejtuesve të Partisë Demokratike, themeluesve dhe qëndrestarëve t’u japim hapësirën rinisë demokrate dhe rinisë shqiptare. Me 18 dhjetor Kuvendi Kombëtar i të gjithë demokratëve zgjodhi të ardhmen, tani është në dorën tonë ta bëjmë gati Partinë Demokratike për ti prirë betejës për të ardhmen.
Kjo është një betejë pa kompromis me të keqen, kjo është një betejë në përballje totale dhe frontale me të keqen sado i gjerë dhe sado i gjatë të jetë ky front sepse pavarësisht kë kemi përballë, haptazi apo fshehurazi ata nuk mund të jenë kurrë më të fortë se sa bashkimi i pasionit të zemrave të njerëzve të drejtë, të atyre që kanë dhënë dhe që japin gjithçka për demokracinë, të atyre që e dinë që përpos nesh nuk ka shpresë tjetër për ndryshim, të atyre që e dinë se ndryshimi po vjen dhe është i pashmangshëm kur demokratët janë bashkë të vendosur dhe në ballë të betejës. Ndaj ju falënderoj nga zemra për ftesën këtu në Dibër, Ju falënderoj dyfish sepse me të vërtetë ndodhem këtu dhe më keni mirëpritur në shtrëngimin e duarve, në fjalët përshëndetëse, në fjalët që më thatë kur u takuam dhe po kështu me mesazhet që keni vendosur në bulevardin qendror të Peshkopisë si birin tuaj dhe në fakt biri juaj jam.
Por ka një ndryshim meqë po flasim për të ardhmen, ka një ndryshim që dua ta them me dy fjalë. Unë nuk vij këtu të kapërdisem para jush apo para demokratëve apo para shqiptarëve me atë që ju përfaqësoni. Nuk vij këtu që t’ju them që ja ku i kam demokratët e Dibrës në shërbimin tim por vij t’ju them se jam në shërbim të demokratëve të Dibrës dhe të gjithë Shqipërisë. Në shërbim të demokratëve të Kukësit, në shërbim të demokratëve të Shkodrës dhe të Lezhës, në shërbim të demokratëve të Korçës dhe të Elbasanit, në shërbim të demokratëve të Beratit dhe të Gjirokastrës, të Vlorës dhe të Tiranës, të Fierit dhe të mbarë Shqipërisë. Zoti e bekoftë Partinë Demokratike. Zoti e bekoftë Dibrën. Zoti e bekoftë Shqipërinë.