fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

08 Dhj
0

Demokratët nderojnë 8 Dhjetorin 1990; Bashkë do të ndryshojmë Shqipërinë

Partia Demokratike përkujtoi dhe nderoi sot 27 vjetorin e Lëvizjes Studentore të Dhjetorit 1990, guximin e të rinjve shqiptarë, që nisën lëvizjen për rrëzimin e diktaturës komuniste. Nën organizimin e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, në të njëjtën sallë ku ...

ME SHUME
08 Dhj
0

Mesazhi i Sekretarit të Marrëdhenieve me Jashtë të PPE në aktivitetin për 8 Dhjetorin

 ·        Të paprekshimit duhet të japin llogari, vëçanërisht në luftën kundër drogës.   ·        Drejtësia duhet të punojë në pavarësi të plotë, pa asnjë ndërhyrje poltike  ​·        PPE mbështet Partinë Demokratike të Shqipërisë nën udhëheqjen e Lulzim Bashës. Sekretari për Marrëdhëniet me Jashtë në ...

ME SHUME
08 Dhj
0

Intervista e plotë e Lulzim Bashës për “Të paekspozuarit” në News 24

Ylli Rakipi: Kryeministri Rama ju ka ftuar që të zgjidhni së bashku kryeprokurorin. Si do t’i përgjigjeni ju personalisht kësaj ftese? Basha: Në radhë të p​arë, nuk ka asgjë personale. Në politikë nuk ka asgjë personale. Ky është qendrimi i ...

ME SHUME
06 Dhj
0

Deklarata e deputetit, Enkelejd Alibeaj

Hetimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, kanë risjellë edhe një herë në vëmendje problemin e rëndë të kriminalizimit të Policisë së Shtetit, ku nuk ka ndonjë ndryshim, nëse është Saimir Tahiri apo Fatmir Xhafaj Ministër i  Brendshëm. Hetimi i Prokurorisë ...

ME SHUME
06 Dhj
0

Letër e kryetarit të grupit të Partisë Demokratike Edmond Spaho, për Kryetarin e Kuvendit  

Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi antikushtetues.  Kryetari i Kuvendit zhbën kriteret ligjore për kandidatët.  Qëllimi i PS kapja e organeve të reja të drejtësisë.  KED nuk mund të zgjidhet pa ngitjen e organeve qeverisëse të drejtësisë, KLGJ-KLP  PD ...

ME SHUME
05 Dhj
0

Dorëheqja e mjekëve të Urgjencës së QSUT një akt që tregon dështimin e plotë të sistemit shëndetësor nën drejtimin e qeverisë Rama

Komunikimi i plotë i deputetit Bardh Spahia në QSUT: Çfarë ju thanë mjekët pas takimit që patët me ta? Sistemi shëndetësor është në kaos total  me mungesa të theksuara në të gjitha aspektet përsa i përket medikamenteve të ndryshme, pajisjeve ...

ME SHUME
05 Dhj
0

Lulzim Basha takim në Bruksel me Presidentin e PPE, Joseph Daul

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Bruksel me Presidentin e Partisë Popullore Europiane, Joseph Daul. Pozita e vështirë në të cilën qeveria e ka vënë Shqipërinë dhe integrimin e saj europian, ishte tema kryesore e takimit. Kryetari ...

ME SHUME
05 Dhj
0

Komunikim me mediat i deputetit Oerd Bylykbashi për çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm

Pyetje: Z. Bylykbashi, Partia Socialiste është e vendosur që të proçedojë pas datës 7 dhjetor për zgjedhjen e një prokurori të ri. Cili është qëndrimi i Partisë Demokratike, lidhur me këtë dhe ju si e interpretoni çështjen e Kushtetutës dhe ...

ME SHUME
05 Dhj
0

260 mijë vende pune do të hapeshin, nëse Rama dhe Ahmetaj nuk do të paguanin 350 milionë euro për 3 fabrikat e tyre të djegies së plehrave

Deklaratë e nënkryetares së Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku.  Të dhënat e qeverisë për punësimin dhe ekonominë janë propagandë në kohë përmbytjesh. Nuk është e vërtetë që në mandatin  e parë qeveria e Edi Ramës hapi 260 mijë vende të ...

ME SHUME
04 Dhj
0

Basha: Mes vendeve anëtare ka stepje përsa i përket hapjes së negociatave me Shqipërinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet në Bruksel, në punimet e  Asamblesë Politike të Partisë Popullore Europiane. Zoti Basha ka patur atje takime me një numër të madh kolegësh, drejtues të partive simotra dhe përfaqësues të qeverive europiane. Në ...

ME SHUME