Category Archives: Lajmi fundit

30 Jul
0

Bilanci i Ramës, gënjeshtra, mashtrime dhe mbrojtje e krimit

Mund t’ua kish kursyer shqiptarëve monologun banal të mbushur me mashtrime dhe shifra të genjeshtërta që i pergenjeshtrojnë vetë institucionet e qeverisë së tij. Por Edi Rama u kreh gjatë sot para pasqyrës ndërsa Shqipëria digjet nga varfëria, nga kriza ...

Me Shume
29 Jul
0

Reforma në drejtësi, platforma e PD për të luftuar korrupsionin e forcuar pavarësinë

Kishim sot një takim të anëtarëve të komisionit të opozitës për reformën në drejtësi, së bashku me të gjithë ekspertët e Partisë Demokratike pranë këtij komisioni për të filluar një punë intensive, e cila do të vijojë gjatë gjithë muajit ...

Me Shume
29 Jul
0

Basha pret zyrtarët e lartë austriakë: Krimi, korrupsioni dhe dhunimi i votës së lirë po kthejnë Shqipërinë mbrapa

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në takim Drejtorin e Politik të Ministrisë së Jashtme Austriake, Jan Kickert dhe Drejtorin për Ballkanin Perendimor, Johannn Sattler. Duke u fulor për zhvillimet e brendshme Basha tha se vendi po bën kthim ...

Me Shume
28 Jul
0

Raporti i DASH nxitje për dekriminalizimin, vetëm Rama-Meta heshtin se janë në ortakëri me krimin

Raporti vjetor i Departamentit Amerikan të Shtetit i kushton një vend të gjerë trafikimit dhe shfrytëzimit të qenieve njerëzore në Shqipëri, njëherësh gjithë problematikave që lidhen me këto fenomene sa të dhimbshme për qindra mijëra vajza, gra, fëmijë, prindër, aq ...

Me Shume
27 Jul
0

Edi Rama ka braktisur minatorët, nuk gjen kohë as për ngushëllime

Partia Demokratike shpreh keqardhjen për vdekjen e minatorit Mehmet Dardha sot në Bulqizë dhe ngushëllon familjarët e tij. Ne duam të denoncojmë sot neglizhencën dhe braktisjen totale nga qeveria të minatorëve, kësaj kategorie në risk të vazhdueshëm që punojnë në ...

Me Shume
27 Jul
0

Krimi dhe pasiguria në nivele alarmante, Rama propagandë për suksese

Paturpësisht, Edi Rama, serviri edhe sot propagande, fasade politike, për arritje e suksese në fushën e rendit, ndërkohë që pasiguria e qytetareve po kap majat dhe kriminaliteti është zgjeruar e konsoliduar në rrugë e në zyrat e shtetit. Propagandë e ...

Me Shume
25 Jul
0

Skandali me ndërtimin në Kala, ligji nuk funksionon për mikun e Ramës

Edi Rama lejoi për dy muaj një ndërtim skandaloz e të paligjshëm brenda mureve të Kalasë së Tiranës, vetëm sepse po e bënte miku i tij Alban Xhillari. Prej dy muajsh shkelet ligji në mes të Tiranës në zonën më ...

Me Shume
24 Jul
0

Droga e trafikantëve të qeverisë pushton Shqipërinë

Është fakt tronditës përhapja masive e kultivimit të drogës në Shqipëri. Muajt e fundit kanabisi ka leshuar rrënjë në gjithë territorin e vendit. Nga jugu në veri, nga lindja në perëndim, harta e Shqipërisë po merr ngjyrën e drogës. Kjo ...

Me Shume
23 Jul
0

Dyshja Rama-Meta e zhytur në krim e korrupsion, qeveris për veten dhe klientelën‏

Të nderuar deputetë,   Kjo është mbledhja jonë e fundit për këtë sesion parlamentar. Ky ka qenë sesioni ku shqiptarët kanë parë grupin tonë parlamentar, deputetët tanë të përkushtuar dhe aktivë, në vijën e parë të përpjekjeve për mbrojtjen me ...

Me Shume
22 Jul
0

Ligji për arsimin e lartë është i papranueshëm. Mobilizim dhe përballje me shqiptarët

Sot kemi mbajtur një tjetër takim me përfaqësues të pedagogëve dhe studentëve menjëherë pas vendimit të dyshes Rama-Meta, për të kaluar në mes të natës një ligj shkatërrimtar për arsimin, një ligj që pamundëson studimet e larta për ata që ...

Me Shume