Category Archives: Lajmi fundit

17 Mar
0

Punimet tek parku në shkelje të ligjit, qytetarët të pyeten me referendum

Qindra qytetarë protestuan sot pranë Parkut të Liqenit në Tiranë kundër prerjes së pemëve, betonizimit dhe ndërtimit pa ligj brenda tij. Kreu i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi tha se rezistenca ndaj këtyre punimeve antiligjore do të vijojë ...

Me Shume
17 Mar
0

Berisha: Byroja ferr dhe tmerr për Ramën, nuk pranojmë një parlament që nuk zbaton vendimet e Kushtetueses!

Prononcimi bërë në parlament gjatë seancës: Unë e konsideroj kryesimin e seancës nga ju “madame lokomotiva” një sfidë të hapur që ju i bëni qytetarëve shqiptarë, një sfidë që ju i bëni ligjit të vendit, transparencës dhe ekzistencës së këtij ...

Me Shume
17 Mar
0

Krimi në partneritet me Ramën e Tahirin, terrorizon qytetarët në mes të Tiranës

Një seri atentatesh dhe shpërthimesh me eksploziv kanë tronditur Tiranën, duke mbjellë terror e frikë e duke shtuar pasigurinë publike. Ky përkeqësim i rendit dhe i ligjit e ka kthyer kryeqytetin dhe vendin në ditën më të keqe të sundimit të ...

Me Shume
17 Mar
0

Nuk ka asnjë dilemë, do të ketë dhe Reformë në Drejtësi dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka marrë mbështetjen e kongresmenëve amerikanë për sfidën që ka sot përpara jo vetëm Partia Demokratike por çdo qytetar shqiptar, pastrimi i politikës nga të inkriminuarit, zgjedhjet e lira dhe të ndershme si dhe ...

Me Shume
17 Mar
0

Opozita nuk bëhet pjesë e akteve që i shërbejnë grabitjes së qytetarëve të vendit

Dy ditë më parë kryeministri francez doli në një deklaratë publike për të shpallur që Benzamen, futbollist, lojtar që luan me Realin e Madridit, nuk mund të luajë me Kombëtaren franceze, sepse ai është i akuzuar jo i dënuar, i ...

Me Shume
17 Mar
0

Letër e hapur e këshilltarëve të Partisë Demokratike drejtuar organizatave ndërkombëtare dhe ambasadës së ShBA-së

BASHKIA TIRANË KËSHILLI BASHKIAK GRUPI I KËSHILLTARËVE TË PARTISË DEMOKRATIKE Tiranë, më 17/03/2016      Drejtuar: Z. Sadi Vorpsi Prefekt, Qarku Tiranë Marco Leidekker Shefi i Zyrës Këshillit të Europës, në Shqipëri ShTZ. Florian Raunig Kryetar i Prezencës së OSBE-së, në Shqipëri ShSZnj.  ...

Me Shume
17 Mar
0

Basha: Nuk ka asnjë dilemë, do të ketë dhe Reformë në Drejtësi dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka marrë mbështetjen e kongresmenëve amerikanë për sfidën që ka sot përpara jo vetëm Partia Demokratike por çdo qytetar shqiptar, pastrimi i politikës nga të inkriminuarit, zgjedhjet e lira dhe të ndershme si dhe ...

Me Shume
16 Mar
0

Garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, dekriminalizimi dhe reforma në drejtësi janë prioritetet e shumicës së shqiptarëve përballë oligarkisë

Kryetari i Partisë Demokratike ka nisur vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me takime me kongresmenë dhe Këshillin e Atlantikut të Veriut.  Sfidat e Shqipërisë për ndërtimin e një demokracie funksionale dhe shtetit të së drejtës, si zbatimi i ...

Me Shume
16 Mar
0

Prononcim i kryetarit të Grupit Parlamentar të PD-së Edi Paloka

Qëndrimi i grupit parlamentar do të mbetet i njëjti përderisa nuk ka ende një reflektim nga mazhoranca për çështjet që ne kemi ngritur që tashmë ju i njihni shumë mirë. Atë që lidhet me ligjin e dekriminalizimit,  funksionimin e komisioneve hetimore ...

Me Shume
15 Mar
0

Edi Rama merr në mbrotje të kërkuarin e FBI për mashtrim financiar

Prej një javë, shqiptarët janë njohur nepërmjet medias se Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka zbarkuar në Shqipëri pasi ka rënë në gjurmët e një krimi financiar. Kompania e cila hetohet është drejtuar nga Knidi Bashari, këshilltari i Ministrit të ...

Me Shume