fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

11 Feb
0

Basha: Varianti i qeverisë nuk është ai i rakorduar me partnerët amerikan dhe Komisioni i Venecias  

Varianti që është publikuar nuk është varianti i dakordësuar me ndërmjetësimin e partnerëve  amerikanëve dhe Komisionin e Venecias. Ky është një variant tjetër, jo ai për të cilin ne kemi dhënë dakordësinë tonë. Se pse Edi Rama 5 ditë më ...

Me Shume
10 Feb
0

Miratojmë Byronë e Hetimit nese është sipas rekomandimit të Venecias

Përshëndetje të nderuar deputetë, Të dashur qytetarë, qytetare, përfaqësues të medias, Koha po shtrëngon për reformat dhe këtu kam parasysh aktet plotësuese  për  ligjin e  dekriminalizimit, reformën  në drejtësi dhe reformën zgjedhore, si tre shtyllat kryesore të aksionit tonë politik ...

Me Shume
10 Feb
0

Vrasja e Elidonës, gratë dhe nënat e Tropojës në marshim proteste

Hajdarmata: Skamja dhe papunësia i nënshtron gratë dhe i kthen ato viktima të dhunës Gratë dhe vajzat e Tropojës u organizuan dje në një marshim homazhi dhe proteste, në përkujtim  të Elidona Demirajt, e vrarë tre ditë më parë në ...

Me Shume
09 Feb
0

Spitali i Elbasanit në kushte skandaloze, dhjetra specialistë të larguar me urdhër të Beqës

Deputetë dhe drejtues të PD shohin nga afër kushtet e spitalit dhe dëgjojnë shqetësimet e pacientëve dhe familjarëve të tyre. Deputetët e Partisë Demokratike Luçiano Boçi, Arbiola Halimi si edhe kryetari i degës së PD-së në Elbasan Aurel Bylykbashi, panë ...

Me Shume
09 Feb
0

Koncesionet korruptive të qeverisë kanë vënë në rrezik ekonominë e vendit

Së pari dua t’u falenderoj që keni ardhur dhe që keni reflektuar në të kaluarën dhe besoj edhe në të ardhmen me korrektesë të gjitha shqetësimet që Partia Demokratike ka ngritur në lidhje me denoncimet që kemi bërë për tenderat ...

Me Shume
08 Feb
0

Zgjedhjet e lira dhe të ndershme sprova më e madhe e Shqipërisë. Rama nuk ka vullnet për ta ndarë krimin nga partia

Patëm një diskutim shumë të frytshëm dhe të detajuar me z Fleckenstein dhe z Kukan për situatën politike në Shqipëri ku unë pata rastin ti brifoj për 3 çështje kryesore: për reformën në drejtësi, për dekriminalizimin dhe për zgjedhjet. Për ...

Me Shume
07 Feb
0

Me parimin një anëtar – një votë FRPD nis zgjedhjet për kryetar në 53 degët e saj

Me parimin një anëtar një votë  të rinjtë demokratë anembanë vendit do të zgjedhin drejtuesit e tyre vendorë. Gara nisi në Tiranë në degën numër 5 për t’u shtrirë në  53 degë të FRPD-së, në të gjithë Shqipërinë. Në nisje të ...

Me Shume
07 Feb
0

Përfundon hartimi i 4 platformave për programin e Partisë Demokratike

Ulja e taksave, punësimi dhe zhvillimi, prioritetet në fushën e financave, dhe çështjeve sociale. Prezantohen platformat për sigurinë kombëtare dhe kulturën. Partia Demokratike ka vijuar me konsultimin dhe debatimin e programit të saj në të gjithë sektorët, me ekspertë e ...

Me Shume
07 Feb
0

Rikthehet në rol mercenari i Ramës, kërcënon me jetë kundërshtarin e Ramës

Edi Rama po shton dozat e propagandës me regji qendrore, me anëtarësime të paracaktuara, me fjalime të gatshme e të sforcuara, ndërkohë që prej dy ditësh, ka një denoncim publik se brenda partisë së tij, deputeti socialist Eduart Ndocaj është ...

Me Shume
07 Feb
0

Situatë dramatike në fshatrat e Tropojës, varfëri dhe braktisje nga shteti

Deputetja Hajdarmataj takohet me familje në skamje, jashtë ndihmës ekonomike, me banesa të prishura dhe pamundësi për të paguar energjinë. Në Tropojë dhe fshatrat përreth, m​e dhjetra familje të kthyera nga azili vuajnë krizën e rëndë ekonomike, papunësinë dhe banesat ...

Me Shume