Category Archives: Lajmi fundit

25 Feb
0

Papunësia, monopolet, rritja e çmimeve, e tarifave, padrejtësitë e përditshme po detyrojnë shqiptarët të braktisin vendin

Lulzim Basha bashkëbisedim me pedagogë, analistë dhe qytetarë mbi zbrazjen e Shqipërisë nga emigracioni, dhe rrugën e zgjidhjes. Si do kthehet shpresa dhe besimi   Në ditën e tetë të protestës Lulzim Basha pati një bashkëbisedim në Sheshin e Lirisë ...

Me Shume
24 Feb
0

Sheshi i Lirisë bashkon artistët dhe vlerat, Edi Rama vazhdon me Armando Prengën

Pasditen e ditës së shtatë të protestës në sheshin e lirisë, Lulzim Basha bashkëbisedoi me artistët Agim Hushi, Raina Kovaçi, Edmond Zhulali dhe Agim Doci lidhur me presionin dhe padrejtësitë në vendin e punës. Artistët me radhë treguan përjetimet e ...

Me Shume
24 Feb
0

Biznesi nën dhunën e taksave e rryshfetit për qeveritarët. Në protestë për zgjedhje, për zgjidhje

Paraditen e sotme në Sheshin e Lirisë u diskutua për biznesin dhe sipërmarrjen, për mungesën e lirisë ekonomike, taksat e larta, rryshfetet e taksidareve, dhunën e qeverisë, mbylljen e bizneseve që sjellin mbylljen e vendeve të punës. Nikollaq Neranxi u ...

Me Shume
23 Feb
0

Vota e lirë do të hapë rrugën për një qeverisje që ndihmon studentët

Pasditen e ditës së gjashtë të protestës studentë nga e gjithë Shqipëria iu bashkuan qëndresës së qytetarëve në Sheshin e Lirisë. Studentë nga Korça, Shkodra, Elbasani, Pogradeci, Durrësi ngritën shqetësimet lidhur me përditshmërinë në sistemin arsimor. Brikela është një studente ...

Me Shume
23 Feb
0

Menjëherë pas paktit për një qeveri të vullnetit të mirë për zgjedhje të lira dhe të ndershme, dhe pas korigjimit të 7 ligjeve sipas vërejtjeve konsensuale të opozitës, urdhëroni ta bëjmë vetingun e të shohim kush ka frikë nga drejtësia e pavarur

Të dashur qytetare dhe qytetarë, Anëtarë të këtij Parlamenti të vërtetë të Shqipërisë ku po ushtrohet prej gjashtë ditësh demokracia direkte, demokracia direkte, sepse krimi dhe droga kanë asgjesuar institucionet e tjera të shtetit. Sot nuk ka dy parlamente, por ...

Me Shume
23 Feb
0

Durrësi sundohet nga bandat dhe shfrytëzohet nga Dako

Dita e gjashtë e protestës në çadrën e lirisë u bë arena e bashkëbisedimit mes qytetarëve, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të zgjedhurve vendorë  të cilët ringritën shqetësimin për ndërtimin në Durrës mbi vepra arkeologjike me vlerë historiko-kulturore. Kryedemokrati Basha ...

Me Shume
22 Feb
0

Nesër Parlamenti është tek Sheshi i Lirisë

“Nesër në këtë tendë, do të nisë punimet Parlamenti i ri shqiptar. Nesër nga kjo tendë, nga kjo tendë ftoj çdo deputet jo të lidhur me krimin, pa rekodre kriminale, të vijë në këtë aulë të vërtetë të demokracisë, sepse ...

Me Shume
22 Feb
0

Për studentët shqiptarë, asgjë më pak se cfarë është e mirë në Europë

“Prej të shtunës së 18 shkurtit, ata janë e shkuara”, u tha Lulzim Basha studentëve të universiteteve të Tiranës në bashkëbisedimin që zhvilloi me ta në Sheshin e Lirisë. Kryetari i Partisë Demokratike tha se pikërisht në atë shesh ku ...

Me Shume
22 Feb
0

Padrejtësia dhe arroganca e qeverisë, qindra naftëtarë të Fierit i bashkohen Sheshit të Lirisë

Qindra naftëtarë nga Fieri, Patosi, Marinza, Ballshi, Rroskoveci iu bashkuan sot protestës në Sheshin e Lirisë. Naftëtarët mbanin në dorë pankarta ku denoncojën padrejtësinë ndaj tyre dhe thirrjen për tu bashkuar. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i mirëpriti naftëtarët ...

Me Shume
21 Feb
0

Prononcimi për mediat i kryetarit Basha, pas takimit me eurodeputetin Fleckenstein

Basha: Diskutuam për zgjedhjet e lira dhe të ndershme të cilat janë të kërcënuara nga krimi, korrupsioni dhe praktika e shëmtuar e shitblerjes së votës. Zgjedhjet kërcënohen nga mungesa me qëllim e reformës zgjedhore. Kërcënohen nga moszbatimi i ligjit për ...

Me Shume