fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

16 Jul
0

Ligj kundër pronës, Edi Rama do të kompensojë me çmimet e vitit 1976

Pasi ka shënuar një bilanc Zero në dy vite, madje kthim pas në çështjen e kompensimit të pronave, qeveria është paraqitur me një projektligj që është pak të quhet skandaloz. Edi Rama kërkon që toka të kompensohet me vlerën e ...

ME SHUME
15 Jul
0

Basha-Kotzias: Shumë energji dhe potencial ende i pashfrytëzuar mes Greqisë dhe Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në takim Ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, me të cilin pati një bisedë të frytshme rreth të ardhmes së marrdhënies mes dy vendeve. Basha tha se duhet vullnet dhe reciprocitet për ...

ME SHUME
15 Jul
0

Në luftë me krimin, korrupsionin e manipuluesit e zgjedhjeve

Të nderuar deputetë, Pas denoncimeve tona të përsëritura dhe ngulmuese për rënien në  pikatë të të ardhurave në dogana dhe tatime, për evazionin dhe kontrabandën rekord sidomos në artikujt e akzisës, si duhani dhe nafta, Ministri i Financave, Cani, pranoi ...

ME SHUME
15 Jul
0

Edi Rama shkeli ligjin, ndërroi qendrën e votimit 5 ditë para zgjedhjeve‏

Edi Rama është shkelësi i parë i ligjit të zgjedhjeve, pasi ka ndërruar qendrën e tij të votimit 5 ditë para votimit të 21 qershorit. Duke mos e konsideruar rregullin e ligjin, duke i shkelur me këmbë me vetëdije të ...

ME SHUME
14 Jul
0

Deklaratë e Partisë Demokratike

Negociatat mes SHBA, 5 fuqive botërore dhe Iranit u mbyllën me një marrëveshje. Partia Demokratike e Shqipërisë përshëndet palët negociatore për arritjen e kësaj marrëveshje me rëndësi historike për ndalimin e përhapjes së armëve bërthamore dhe që përbën një ogur ...

ME SHUME
14 Jul
0

Rama-Meta në vend të dekriminalizimit të parlamentit kriminalizuan edhe pushtetin vendor

Takimi me Presidentin Shultz shkoi jashtëzakonisht mirë. Unë e falenderova Presidentin Shultz për mbështetjen e madhe që i ka dhënë proceseve demokratike në Shqipëri, e në veçanti procesit të dekriminalizimit. Ishte falë mbështetjes së tij personale që në 24 Dhjetor ...

ME SHUME
13 Jul
0

Krimi dhe korrupsioni, zgjedhjet e lira dhe prapsimi i demokracisë shqetësimet e ndara me ndihmës-sekretaren e Shtetit Nuland

Z Basha, cili ishte tema e bisedimeve me ndihmëssekretaren e Shtetit znj.Nuland? Basha: Së pari, dua të falenderoj ndihmëssekretaren e Shtetit znj.Nuland për vemëndjen e madhe që i jep Shqipërisë dhe mbështetjen e madhe që i ka dhënë dhe vazhdon ...

ME SHUME
11 Jul
0

Nafta varfëron më shumë shqiptarët, asnjë reflektim nga Rama

Çmimi i naftës në Shqipëri po arrin shifrat rekord duke shkaktuar dhe më shumë kosto e varferi tek qytetarët, ndersa qeveria vazhdon të kundrojë nga larg këtë plagë ekonomike. Çmimi i naftës ka arritur deri në 190 lekë litri, më ...

ME SHUME
10 Jul
0

Ekonomia në kolaps, dy rrugët e qeverisë

Jam e ndërgjegjshme që sot mund të jemi ende të entuziazmuar nga vizita e djeshme historike e kancelares Merkel në vendin tonë, e cila sigurisht që duhet përshëndetur. Një vizitë, që përpos kënaqësisë që zakonisht vjen kur një vend i ...

ME SHUME
10 Jul
0

Dekalogu makiavelik i Rames dhe rreziku i ngadalesimit te integrimit europian

Të nderuar kolegë, Marrëveshja e sotme, në momentin e parë mund të na duket se na e afron më shumë datën e hapjes së negociatave. Por nisur nga shpjegimet e përfaqësuesve të qeverisë, marrëveshja ka për qëllim kryesor mbulimin e ...

ME SHUME