fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

25 Jun
0

Programi i PD për arsimin, rritje pagash, investime dhe mbështetje për ekselentët

Fondacioni për Liri dhe Demokraci në bashkëpunim me Konrad Adenauer, organizuan në qytetin e Shkodrës një dëgjesë me intelektualë e studiues mbi arsimin e të gjitha niveleve, fillor, të mesëm dhe atë të lartë. Në këtë dëgjesë dhjetëra pedagogë, profesionistë, ...

Me Shume
24 Jun
0

Reagim i Sekretarit Organizativ të Partisë Demokratike, Eno Bozdo

Rama kendon si gjel ne maj te plehut: si rezultat i rritjes se taksave dhe perkeqesimit te klimes se biznesit, investitoret e medhenj kane braktisur vendin. Investimet e Huaja Direkte kane rene kete vit me 40%. Dhoma Amerikane dhe ajo ...

Me Shume
24 Jun
0

Gjykata e Tiranës rrëzon pretendimet e Ilir Beqës, i akuzuar për aferat më të mëdha korruptive në shëndetësi bashkë me Edi Ramën

Gjykata e Tiranës ka rrëzuar sot pretendimet e Ilir Beqës, i cili u ankua për denoncimet që ka bërë kryetari i PD, Lulzim Basha, për hajdutërinë e tij në shëndetësi, më e madhja se në çdo sektor tjetër të qeverisë, ...

Me Shume
24 Jun
0

Basha: Me 80 milionë dollarë që qeveria shpenzon për luks mund të paguhej katër herë fatura vjetore e energjisë për familjet në ndihmë ekonomike

Nuk ka ndihmë ekonomike, rritje pagash e pensionesh dhe ulje të çmimit të energjisë sepse parate jane vjedhur nga doganat, tatimet dhe koncesionet korruptive. Terrori i tatimorëve ndaj biznesit, gjobat e larta, heqja e ndihmës ekonomike për familje në nevojë ...

Me Shume
23 Jun
0

Berisha: Mazhoranca s’do ta kapë kurrë drejtësinë! Revolucion demokratik të largojmë kryeministrin më analfabet që ka patur historia e Shqipërisë

Zoti kryetar! Zonja deputete! Zotërinj deputetë! Të dashur qytetare dhe qytetarë që ndiqni këtë seancë! Do të shfrytëzoj sot këtë rast të përshëndesë ekipin e kombit, i cili kthehet pasi realizoi në garën më të fortë të kontinentit europian tre ...

Me Shume
22 Jun
0

Parlamenti Europian: Asnjë blerje vote dhe asnjë imponim i një pale mbi një tjetër nuk është rruga e duhur, por procesi duhet të ketë mbështetjen e të gjitha forcave politike

Europarlamentarët Kukan dhe Flekenshtajn, njëkohësisht raporterët për Shqipërinë pranë Parlamentit Europian, janë shprehur sot kategorikisht kundër kalimit të reformës në drejtësi me trafikim të votave në parlament. Në një prononcim për mediat, Kukan dhe Flekenshtajn thanë se blerja e votës ...

Me Shume
22 Jun
0

Basha: Qëndrimi ynë mbetet zbatimi i plotë i rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias. Refuzuesi është Edi Rama sepse është armik i drejtësisë së pavarur

Duke avancuar në mënyrë të njëanshme në Parlament kërkesën për të miratuar një draft kushtetues që e kap politikisht drejtësinë, Edi Rama është vetëdenoncuar si armiku i Reformës në Drejtësi. Një parlament legjitim me pjesëmarrje opozitare nuk mund dhe nuk do ...

Me Shume
22 Jun
0

Kopshti i dhunës ndaj të miturit, si Shqipëria ku sundon Edi Rama

Skandali i dhunimit të fëmijës në kopshtin privat në Tiranë, u thellua dje kur vetë me gojën e saj Ministrja e Arsimit refuzoi të mbajë përgjegjësitë e saj, edhe pse ky institucion ishte i palicencuar në zemër të kryeqytetit. Sipas ...

Me Shume
21 Jun
0

Basha me misionin e FMN-së: 9% taksë e sheshtë, 15% TVSH, 150 milionë euro investime për bujqësinë,investime që hapin vende pune, anullimi që muajin e parë të koncesioneve korruptive në bllok

Rritja e taksave si dhe skemat korruptive të koncesioneve kanë zhytur vendin në krizë Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha  pati sot një drekë pune me shefen e misionit të FMN për Shqipërinë zonjën, Anita Tuladhar dhe  përfaqësuesin e FMN në ...

Me Shume
21 Jun
0

PD do të kompensojë qytetarët që humbin pronat nga fadromat e paligjshme të Edi Ramës

Sekretari për Aksionin Qytetar, Salianji, takohet më banorët e Vlorës: Zyrtarët që po sjellin këtë rrënim do mbajnë përgjegjësi para ligjit Prej dy ditësh me urdhër të Edi Ramës, IKMT po rrënon pronat e qytetarëve të Vlorës, pa paralajmërim, në ...

Me Shume