fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

13 Apr
0

Raportet ndërkombëtare: Korrupsioni i qeverisë ka kthyer Shqipërinë mbrapa

Dy raporte të rëndësishme ndërkombëtare kanë konfirmuar realitetin tronditës në Shqipëri për gjendjen e ekonomisë dhe të demokracisë. Freedom House dhe Dhoma Gjermane e Industrisë bashkohen tek një tregues në lidhje me përkeqësimin e situatës në vendin tonë, që është ...

Me Shume
12 Apr
0

Forcohen lidhjet e të rinjve të djathtë në rajon

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi mori pjesë në punimet e DEMYC (Democrat Youth Community of Europe), e cila është organizata politike më e vjetër në Europë e të rinjve të qendrës së djathtë, në Shkup të ...

Me Shume
12 Apr
0

Mazhoranca nxjerr pengesat e para për hetimin e aferës 500 milionë euro Rama-CEZ

Sapo përfundoi Konferenca e Kryetarëve ku u mor në shqyrtim kërkesa e Partisë Demokratike për ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për marrëveshjen me mirëkuptim mes qeverisë shqiptare me CEZ. Për fat të keq, nga diskutimet që u bënë në ...

Me Shume
12 Apr
0

Mirëmbajtja e rrjetit, Rama, 8.8 milionë euro mikut të tij pa tender e pa garë

8.8 milionë euro me një dorë, pa tender e pa garë. Kjo është goditja e radhës e Edi Ramës që ka vendosur të ndajë këtë shumë marramendëse me oligarkët e tij, për mirëmbajtjen e rrjetit dixhital të Radio Televizionit Shqiptar. ...

Me Shume
11 Apr
0

Zgjedhjet e lira dhe të ndershme, prioriteti i parë dhe më i rëndësishmi i Shqipërisë

Kemi rënë dakord të konsolidojmë qëndrimet tona për tre çështje kryesore: zgjedhje të lira dhe të ndershme, sistemi që të garantojë përfaqësimin e shqiptarëve dhe platforma opozitare me taksa të ulëta, garantimin e pronës private, garantimin e lirisësi rrugët për ...

Me Shume
11 Apr
0

Rama-Beqaj ndajnë milionat e shëndetësisë, të sëmurët me kancer në mëshirë të fatit

Situata e shëndetësisë, e spitaleve është tejet dramatike. Në çdo pavion ka mungesa bazike, por më e rëndë është gjendja tek Onkologjiku ku trajtohen të sëmurët me kancer. Sot, po denoncojme mashtrimin e rradhës me buxhetin e investimeve për aparaturat ...

Me Shume
11 Apr
0

Statusi i gruas është përkeqësuar nga varfëria, papunësia, inkriminimi, largimet e padrejta nga puna dhe eksodi masiv

Statusi i gruas në Shqipëri është dobësuar në mënyrë dramatike, pasi ato po vuajnë varfërinë e thelluar, largimet e padrejta nga puna, eksodin masiv. Ky raportim u bë nga Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, deputetja Albana Vokshi në Konferencën ...

Me Shume
11 Apr
0

Rama të bëjë transparencë për iranianët e MEK

Partia Demokratike kërkon informacion dhe transparencë nga kryeministri në lidhje masat e marra për pritjen dhe trajtimin e shtetasve iranianë, ish anëtarë të organizatës MEK. Duke e vlerësuar partneritetin strategjik me SHBA dhe duke garantuar mbështetjen maksimale të objektivave të ...

Me Shume
10 Apr
0

Votimet e Ramës për të mos lejuar zgjedhje, një manipulim, dhunim, blerje, kërcënim dhe shkatërrim i votes së lirë

Votimet e Edi Ramës për të mos lejuar zgjedhje në partinë e tij, janë më shumë se çështje e brendshme e Partisë Socialiste, pasi qëkur kjo alibi leifeniane u shpall e derisa u mbyll, pati dhunim të votës. Të gjitha ...

Me Shume
10 Apr
0

Kokëdhima shkatërron detin për sarajet e tij, në mal ku do pleqërojë me Ramën ruan parullat e Enverit

Partia Demokratike e Vlorës denoncoi punimet e paligjshme që po zhvillohen në bregdetin e Qeparos, te ato që njihen si sarajet e Koço Kokëdhimës. Dhjetra automjete po ndërhyjnë në këtë plazh të bukur të bregut, në mënyrë të paligjshme duke ...

Me Shume
294295296297300303306309312315318321324327330333336339342345348351354357360363366369372375378381384387390393396399402405408411414417420423426429432435438441444447450453456459462465468471474477480483486489492495498501504507510513516519522525528531534