fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

06 Dec
0

Qeveria nuk i mbron gratë, varfëria po shton krimet brenda familjes

Vrasjet brenda familjes kanë tronditur opinionin publik. Gratë demokrate e shohin të lidhur këtë dramë me pasojat e varfërisë së tejskajshme, papunësisë dhe depresionit që po përjeton shoqëria shqiptare vitet e fundit. Në një takim të mbajtur në Shkodër, Albana ...

Me Shume
06 Dec
0

Faktet, ja si u manipulua përkthimi i Kushtetutës që iu dërgua Komisionit të Venecias

Partia Demokratike shpjegoi sot deformimet që kanë ndodhur në përkthimin e materialit që i ka shkuar Komisionit të Venecias në lidhje me cështjen e Vettingut, cka sipas Oerd Bylykbashit dhe ekspertit Gazmend Bardhi ndikojnë në keqorientimin e këtij institucioni në ...

Me Shume
06 Dec
0

Të ulet çmimi i biletës në Tiranë, udhëtim falas për nxënësit e shkollave

Partia Demokratike kërkoi sot me një projektvendim uljen e cmimit të biletave të transportit urban në Tiranë dhe udhëtim falas për nxënësit e shkollave. Leonard Olli depozitoi sot projektvendimin, që vjen pas publikimit nga Kontrolli i Lartë i Shtetit të ...

Me Shume
06 Dec
0

T’i japim kuptim lirisë dhe demokracisë duke fuqizuar qytetarin

Me demokratët e Tropojës, Lulzim Basha vuri në dukje se Partia Demokratike është sërish në mision historik për të sjellë valën e fundit të demokratizimit të vendit, të modernizimit të politikës, të kthimit të pushtetit tek qytetarët. Liria dhe demokracia ...

Me Shume
05 Dec
0

Korrupsioni luftohet me transparencë, Rama të bëjë publike kontratat

Korrupsioni luftohet duke bërë transparent vendimet dhe kontratat. Nëse Edi Rama do vërtetë të luftojë korrupsion, le të bëjë publike; Kontratën e tij me Vilma Nushin për check-up Kontratën e stadiumit Qemal Stafa Kontratën për hemodializën Kontratën për laboratorët, për ...

Me Shume
05 Dec
0

Nevojë për ndryshim në Hasin e papunë me çmimin e druve e të miellit të dyfishuar

Lulzim Basha me banorët dhe demokratët e Hasit: “Jemi gati, duke i kuptuar, duke i ndjerë hallet tuaja, si tonat, e jo duke jetuar në një botë të veçuar nga ju. Jemi gati sepse kemi zgjidhje, zgjidhje plotësisht të realizueshme” ...

Me Shume
04 Dec
0

Dimri i gjen në varfëri të thellë fshatrat e Korçës

Fshatrat e Korçës i ka gjetur dimri më të varfër dhe me pamundësi për të siguruar lëndë drusore për ngrohje. Eleina Qirici ishte pranë banorëve të Pojanit të cilët e kanë të pamundur të përballojnë ngrohjen për shkak të mungesës ...

Me Shume
04 Dec
0

Nuk do pranojmë një taksë të re për Kukësin e varfër e të braktisur nga qeveria

Varfëria në Kukës ka arritur në një shkallë të panjohur më parë.  Gjysma e familjeve të qytetit janë të regjistruara në listën e ndihmës ekonomike. Dhe një goditje tjetër pritet nga taksa e Edi Ramës për Rrugën e Kombit, që ...

Me Shume
03 Dec
0

Këshilltarët bashkiakë të PD, pranë qytetarëve dhe në shërbim të tyre

FLD dhe fondacioni “Hanns-Seidel-Stiftung”, zhvillon konsulta me 200 këshilltarët bashkiake të PD në të gjithë vendin Këshilltarët e zgjedhur të Partisë Demokratike në Këshillat Bashkiakë angazhohen për një politikë më afër qytetarëve që ata përfaqësojnë. Fondacioni pёr Liri dhe Demokraci ...

Me Shume
03 Dec
0

Gjendja e rëndë e vendit kërkon ti prijmë ndryshimit, jo ta presim atë

Lulzim Basha u tha demokratëve të Delvinës se gjendja në vend është e padurueshme dhe ka ardhur ora e ndryshimit. Realiteti është dramatik, shqiptarët janë braktisur nga qeveria që ekziston në botën e saj të luksit. “Në këto 3 vite ...

Me Shume