fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

22 Feb
0

Për studentët shqiptarë, asgjë më pak se cfarë është e mirë në Europë

“Prej të shtunës së 18 shkurtit, ata janë e shkuara”, u tha Lulzim Basha studentëve të universiteteve të Tiranës në bashkëbisedimin që zhvilloi me ta në Sheshin e Lirisë. Kryetari i Partisë Demokratike tha se pikërisht në atë shesh ku ...

Me Shume
22 Feb
0

Padrejtësia dhe arroganca e qeverisë, qindra naftëtarë të Fierit i bashkohen Sheshit të Lirisë

Qindra naftëtarë nga Fieri, Patosi, Marinza, Ballshi, Rroskoveci iu bashkuan sot protestës në Sheshin e Lirisë. Naftëtarët mbanin në dorë pankarta ku denoncojën padrejtësinë ndaj tyre dhe thirrjen për tu bashkuar. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i mirëpriti naftëtarët ...

Me Shume
21 Feb
0

Prononcimi për mediat i kryetarit Basha, pas takimit me eurodeputetin Fleckenstein

Basha: Diskutuam për zgjedhjet e lira dhe të ndershme të cilat janë të kërcënuara nga krimi, korrupsioni dhe praktika e shëmtuar e shitblerjes së votës. Zgjedhjet kërcënohen nga mungesa me qëllim e reformës zgjedhore. Kërcënohen nga moszbatimi i ligjit për ...

Me Shume
21 Feb
0

Liria, siguria dhe mirëqënia e brezave që vijnë, mision i shenjtë

Këtë pasdite në tendën e protestës qytetare, u diskutua mbi problematikat e familjeve shqiptare dhe përjetimi i tyre nga nënat, bijat, e gjithë gratë shqiptare. Në përkrahje të kauzës së protestuesve ishte edhe tenori Rudi Sata i cili mbështetjen e tij e ...

Me Shume
21 Feb
0

Sheshi i Lirisë prodhon liri, rritet qendresa për zgjedhje të lira e të ndershme

Në bashkëbisedimin e sotëm në Sheshin e Lirisë u fol me të ftuar por edhe të rinj e qytetarë të thjeshtë për censurën e fjalës së lirë. Gazetarët Alfred Lela, Alida Tota dhe Basir Collaku ndanë me pjesmarrësit eksperiencën e ...

Me Shume
21 Feb
0

Bashkimi popullor po rritet çdo orë, Shqipëria do të ketë vetëm zgjedhje të lira e të ndershme

Fevziu: Ju keni deklaruar që do të qëndroni në protestë para selisë së KM ose në forma të ndryshme të shpërndara në të gjithë vendin, deri në momentin e krijimit të një qeverie teknike. Nëse z.Rama do t’ju refuzojë deri ...

Me Shume
20 Feb
0

Përkujtohet në Sheshin e Lirisë 20 Shkurti, misioni vazhdon për zgjedhje të lira e të ndershme

Nën tingujt e këngës wind of change, në Sheshin e Lirisë u organizua sot një mbrëmje artistike, si përkujtim dhe reflektim per 20 Shkurtin 1991. Nën moderimin e artistit Arben Skënderi, dhjetra të rinj lexuan poezi e disa protagonistë rrëfyen ...

Me Shume
20 Feb
0

26 vjet pas rrëzimit të diktatorit, shqiptarët të bashkuar në shesh për votën e lirë

Bashkëbisedimi sot në Sheshin e Lirisë, ishte entuziast dhe i zjarrtë, pasi 20 shkurti është ditë e vecantë për shqiptarët. 26 vite më parë shqiptarët rrëzuan shtatoren e diktatoritr. Si sot, 26 vite më parë shqiptarët kërkuan themelin e një ...

Me Shume
19 Feb
0

S’do të ketë zgjedhje fasadë, qeveri teknike, qeveri për zgjedhje të lira, është zgjidhja

Gazetarët e njohur Armand Shkullaku dhe Sonila Meço u bënë sot pasdite pjesë e një bashkëbisedimi me të rinjtë në Sheshin e Lirisë, në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Të rinjtë e pranishëm ngritën shumë pyetje dhe shqetësime për kriminalizimin e ...

Me Shume
18 Feb
0

Fjala e Lulzim Bashës në protestën e sotme

Të dashur bashkëqytetarë, Vëllezër dhe motra, Nga Tirana dhe nga gjithë Shqipëria, shqiptarë të ndershëm, shqiptarë të lirë, bashkimi më i madh popullor që ka njohur ndonjëherë ky vend, është derdhur sot këtu në këtë shesh, sheshin e lirisë, sheshin ...

Me Shume