fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

26 Feb
0

Artistët në Sheshin e Lirisë: Protesta, leksion demokracie

Në Sheshin e Lirisë sot ishin të pranishëm artistë dhe student të artit, mes të cilëvë Suela Konjari, aktore, Artan Peqini, pedagog në Universitetin e Arteve, Solen Alla, tenor, Julian Deda, aktor dhe Rudin Sata, tenor në TOB. Ata ndanë ...

Me Shume
25 Feb
0

Pushteti fasadë mbahet në këmbë me ndihmën e medias fasadë

Pasditen e ditës së tetë të qëndresës së qytetarëve në sheshin e protestës të thirrur nga opozita shqiptare, kryetari Lulzim Basha bashkëbisedoi me gazetarë për lirinë e fjalës në media. Frrok Çupi, kryeredaktori i parë i gazetës së parë opozitare, ...

Me Shume
25 Feb
0

Mesazhi i Lulzim Bashës në Sheshin e Lirisë sot pasdite

Mirëmbrëma qytetare dhe qytetarë të lirë, Shqiptarë të ndershëm që ndodheni në këtë shesh të lirisë, në këtë mbrëmje të tetë, të betejës tonë pa kthim deri në fitore, deri në largimin e qeverisë së krimit, deri në arritjen e ...

Me Shume
25 Feb
0

Papunësia, monopolet, rritja e çmimeve, e tarifave, padrejtësitë e përditshme po detyrojnë shqiptarët të braktisin vendin

Lulzim Basha bashkëbisedim me pedagogë, analistë dhe qytetarë mbi zbrazjen e Shqipërisë nga emigracioni, dhe rrugën e zgjidhjes. Si do kthehet shpresa dhe besimi   Në ditën e tetë të protestës Lulzim Basha pati një bashkëbisedim në Sheshin e Lirisë ...

Me Shume
24 Feb
0

Sheshi i Lirisë bashkon artistët dhe vlerat, Edi Rama vazhdon me Armando Prengën

Pasditen e ditës së shtatë të protestës në sheshin e lirisë, Lulzim Basha bashkëbisedoi me artistët Agim Hushi, Raina Kovaçi, Edmond Zhulali dhe Agim Doci lidhur me presionin dhe padrejtësitë në vendin e punës. Artistët me radhë treguan përjetimet e ...

Me Shume
24 Feb
0

Biznesi nën dhunën e taksave e rryshfetit për qeveritarët. Në protestë për zgjedhje, për zgjidhje

Paraditen e sotme në Sheshin e Lirisë u diskutua për biznesin dhe sipërmarrjen, për mungesën e lirisë ekonomike, taksat e larta, rryshfetet e taksidareve, dhunën e qeverisë, mbylljen e bizneseve që sjellin mbylljen e vendeve të punës. Nikollaq Neranxi u ...

Me Shume
23 Feb
0

Vota e lirë do të hapë rrugën për një qeverisje që ndihmon studentët

Pasditen e ditës së gjashtë të protestës studentë nga e gjithë Shqipëria iu bashkuan qëndresës së qytetarëve në Sheshin e Lirisë. Studentë nga Korça, Shkodra, Elbasani, Pogradeci, Durrësi ngritën shqetësimet lidhur me përditshmërinë në sistemin arsimor. Brikela është një studente ...

Me Shume
23 Feb
0

Menjëherë pas paktit për një qeveri të vullnetit të mirë për zgjedhje të lira dhe të ndershme, dhe pas korigjimit të 7 ligjeve sipas vërejtjeve konsensuale të opozitës, urdhëroni ta bëjmë vetingun e të shohim kush ka frikë nga drejtësia e pavarur

Të dashur qytetare dhe qytetarë, Anëtarë të këtij Parlamenti të vërtetë të Shqipërisë ku po ushtrohet prej gjashtë ditësh demokracia direkte, demokracia direkte, sepse krimi dhe droga kanë asgjesuar institucionet e tjera të shtetit. Sot nuk ka dy parlamente, por ...

Me Shume
23 Feb
0

Durrësi sundohet nga bandat dhe shfrytëzohet nga Dako

Dita e gjashtë e protestës në çadrën e lirisë u bë arena e bashkëbisedimit mes qytetarëve, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të zgjedhurve vendorë  të cilët ringritën shqetësimin për ndërtimin në Durrës mbi vepra arkeologjike me vlerë historiko-kulturore. Kryedemokrati Basha ...

Me Shume
22 Feb
0

Nesër Parlamenti është tek Sheshi i Lirisë

“Nesër në këtë tendë, do të nisë punimet Parlamenti i ri shqiptar. Nesër nga kjo tendë, nga kjo tendë ftoj çdo deputet jo të lidhur me krimin, pa rekodre kriminale, të vijë në këtë aulë të vërtetë të demokracisë, sepse ...

Me Shume