fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

04 Oct
0

Dekriminalizimi, PD kërkesë në prokurori për verifikimin e deputetëve Aqif Rakipi dhe Gjetan Gjetani

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike depozitoi sot në prokurori kërkesën për kontrollin e të dhënave të dekriminalizimit për deputetin Aqif Rakipi dhe për deputetin Gjetan Gjetani, lidhur me dyshime për fshehjen e të dhënave për aktivitet kriminal, që sipas ligjit ...

Me Shume
02 Oct
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Në qendër të vëmëndjes ka qënë raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet, çështja e ngritjes së Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe konfirmimi i të vërtetës së njohur botërisht nga shqiptarët se sot Shqipëria nuk qeveriset por sundohet nga bandat dhe nga ...

Me Shume
02 Oct
0

Letra e kryetarit të Grupit Parlamentar të PD, Edmond Spaho për ambasadat në vend

Drejtuar:                              SH.S.ZJ. GENOVEVA RUIZ CALAVERA Drejtuese e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Në vëmendje:                       Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë                                           Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë                                           Të gjitha Ambasadave të vendeve të Bashkimit Europian në Tiranë Lënda:                        Shqetësime mbi mungesën e ...

Me Shume
01 Oct
0

Forumi i Grave të PPE; Të ndalet shit-blerja e votës, duhet reformë zgjedhore

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, Albana Vokshi mori pjesë në Akademinë e Forumit të Grave të Partive Popullore Europiane që u mbajt në Nice të Francës, nën kujdesin e Presidentes Doris Pack. Deputetja e Partisë Demokratike deklaroi ...

Me Shume
01 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha në 10 vjetorin e vdekjes së At Zef Pllumit

Bashkë me z Bumçi vizituam sot një ekspozitë të hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga kjo botë e At Zef Pllumit. I rekomandoj kujdo që nuk e ka parë këtë ekspozitë, të vijë e ...

Me Shume
29 Sep
0

Basha me FMN: Taksat e larta, burokracia dhe korrupsioni pengojnë rritjen ekonomike dhe investimet e huaja

Shefja e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Anita Thuludhar dhe përfaqësuesi i përhershëm i FMN në Tiranë, Jens Reinke shprehën vlerësimet e tyre për rolin e opozitës në mbikëqyrjen dhe kontrollin e qeverisë gjatë katër viteve të shkuara, ...

Me Shume
28 Sep
0

Përgjigjja në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndaj Edi Ramës

Domethënë ti ia paske çuar me mesazh atë fjalim të mizershëm Fatmir Xhafës. Kush tjetër?! Jo e vërteta e tmerrshme e shqiptarëve, jo ankthi dhe tmerri i qytetarëve të Elbasanit, Shkodrës, Lezhës, Durrësit, Shijakut, të Vlorës, të Fierit: teksa shohin ...

Me Shume
28 Sep
0

Përgjigjja në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndaj Fatmir Xhafajt

Çfarë kuptuam nga z. Ministër i Brendshëm?! “Problemi është opozita. Opozita po nxin vendin.” Kjo më kujton thënien e famshme popullore: “Kur gishti tregon hënën, budallai tregon gishtin!” Problemi nuk është opozita. Problemi nuk është shpallja botërisht e të vërtetës:  ...

Me Shume
28 Sep
0

Fjala në Parlament e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Zonja dhe zotërinj, Të nderuar bashkëqytetarë, Dua t’a nis këtë fjalë me një histori të ditës: Dhëndri i një kryebashkiaku bashkë me disa banditë ushtron dhunë mbi policinë dhe rrezikon jetën e disa policëve. Prokuroria nis hetimet dhe urdhëron policinë ...

Me Shume
27 Sep
0

Basha pret Haradinajn: Mbështetje e plotë dhe e gjithanshme e PD për sfidat e Kosovës dhe integrimin e saj euroatlantik​

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një takim të ngrohtë dhe miqësor. Lulzim Basha i uroi suksese z.Haradinaj në detyrën e re dhe me shumë përgjegjësi në drejtimin e qeverisë së Kosovës. ...

Me Shume