fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

21 Dec
0

Basha pret Talat Xhaferrin: Caktimi juaj në krye të Parlamentit, shenjë e emancipimit të Maqedonisë dhe ecjes përpara në realizimin e të drejtave të shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në takim kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, z.Talat Xhaferri, me të cilin ndau vlerësimin dhe kenaqësinë që sjell caktimi i tij në krye të Parlamentit në vendin fqinj, si një shenjë kjo e ...

Me Shume
20 Dec
0

Njoftim për shtyp për takimin mes kryetarit Basha dhe ambasadorit Lu

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i përcolli sot ambasadorit amerikan Donald Lu kundërshtimin e prerë të Partisë Demokratike për zgjedhjen antikushtetuese të një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm. Në një takim në selinë e Partisë Demokratike, Zoti Basha bëri të ...

Me Shume
20 Dec
0

Deklaratë e nënkryetarit të Kuvendit, Edi Paloka

Nënkryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike, Edi Paloka iu përgjigj Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, sipas të cilit  në Parlament nuk ka ndodhur ushtrim dhunë ndaj deputeteve në këto 27 vjet. Përgjigja e plotë e zotit Paloka. “Në këto 27 ...

Me Shume
19 Dec
0

Komunikimi i Kryetarit Lulzim Basha me gazetarët

Dua ta  nis këtë komunikim përmes medias me të gjithë qytetarët shqiptarë që na ndjekin në një konstatim të qartë dhe të thjeshtë. Dje është konsumuar një puç kushtetues dhe vendi është futur në një spirale anormaliteti. Dje, Edi Rama ...

Me Shume
18 Dec
0

PS votoi Kryeprokuroren me karta të vjedhura. Reagojnë deputetët e PD: Ky është fallsifikim dhe vepër penale!

Deputetët e Partisë Demokratike denoncuan procesverbalin e votimit në Kuvend për Kryeprokuroren ku vërtetohet falsifikimi dhe manipulimi i votës së deputetëve. Sipas procesverbalit, në votim kanë marrë pjesë me votë pro disa deputetë të opozitës, ç’ka vërteton vjedhjen e votës ...

Me Shume
18 Dec
0

Deklaratat e kryetarit të PD, Lulzim Basha dhe z. Berisha në Parlament

Basha: Tërhiquni nga shkelja e Kushtetutës!  Berisha: Mohimi i së drejtës së fjalës duke përdorur Gardën, është shpallje lufte në Parlament!  Basha : Edi Rama si Adolf Hitler. Qytetarët si gardianë të Kushtetutës, kanë të drejtë të marrin në dorë ...

Me Shume
17 Dec
0

Deklarata e kryetarit të PD, Lulzim Basha pas takimit me aleatët

Siç e keni marrë vesh, mbledhja e tryezës së bashkuar të opozitës ka përfunduar me një vendimarrje unanime. Opozita është e bashkuar dhe e vendosur për protestën e së nesërmes, protest e cila do të zhvillohet brenda dhe jashtë sallës ...

Me Shume
17 Dec
0

Deklaratë e zëdhënëses së Grupit Parlamentar, Grida Duma

Edi Rama do të bëjë nesër një puç kushtetues. Ai ka shumë arsye për të shkelur Kushtetutën, për të shkatërruar reformën në drejtësi dhe për të marrë nën kontroll Prokurorin e Përgjithshem! Lidhjet e Ramës dhe të qeverisë së tij ...

Me Shume
17 Dec
0

Deklarata e drejtueses së Departamentit të Antikorrupsionit, Lealba Pelinku

Afera e ndërtimit të 3 fabrikave të djegies së plehrave në Elbasan, Fier dhe Tiranë me 178 milionë euro nuk është vetëm korrupsion në nivelet më të larta të qeverisë Rama, por edhe një dosje me shkelje të rënda penale. ...

Me Shume
16 Dec
0

Basha: Ftoj qytetarët të protestojmë të hënën brenda dhe jashtë Parlamentit kundër kapjes së drejtësisë nga pushteti i krimit të organizuar.

Pas tre vjetësh përpjekje për reformën në drejtësi rezultati është ky: Të hënën do të emërohet një Prokuror i Përgjithshëm politik, pa veting, nga politikanë të korruptuar dhe të inkriminuar. Ky është fundi i Kushtetutës dhe i shtetit të së ...

Me Shume