fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

21 Sep
0

Prononcimi për mediat i Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Kryesisë

Pyetje: Z.Basha, një mbledhje e gjatë debati dhe deri tek konflikti…? Basha: Një mbledhje shumë e gjatë dhe e lodhshme, por një lodhje e mirë. Ju falenderoj edhe ju që keni pritur me durim, që reflektoni padyshim interesin publik për ...

ME SHUME
20 Sep
0

Basha me kreun e Konrad Adenauer, për ligjin e ndalimit të simboleve të komunizmit dhe reformimin e modernizimin e PD

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me drejtorin e Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri, z.Walter Gloss. Takimi kishte si qëllim bashkëpunimin dhe ekspertizën gjermane në hartimin e ligjit për ndalimin e simboleve të komunizmit, si dhe ...

ME SHUME
20 Sep
0

PD thirrje PS: Fund lojës me plehrat

1. Sillni në Kuvend dekretin e Nishanit që rrëzon Ligjin e Mbetjeve  2. Fusni në rendin e ditës kërkesën e PD për referendum popullor kundër importit të plehrave Partia Demokratike ka mbajtur sot një qëndrim të prerë në lidhje me ...

ME SHUME
19 Sep
0

Prononcimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Pyetje: Z. Basha, çfarë vendimesh u morën në grup? Basha: Në grup kemi diskutuar me shqetësim të thellë për situatën në Shkozë. Eshtë një sjellje jo prej qeverie, por prej pushtuesi, ku 153 familje të cilave u ishte premtuar gjatë ...

ME SHUME
19 Sep
0

Basha pret Fleckenstein: Vetëm zgjedhjet e lira mund të kthejnë besimin e shqiptarëve në vendin e tyre

Kryetari i Partisë Demokratike priti në një takim Raporterin për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Eurodeputetin Knut Flekenstein. Ai ndau me të shqetësimet e aktualitetit politik dhe te situatës post-zgjedhore në Shqipëri. Këto zgjedhje, tha Basha, treguan se kauzat tona për ...

ME SHUME
18 Sep
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Partia Demokratike ka nisur sot përpjekjen e saj për reformimin e sistemit politik në vend. Shqipëria nuk mund dhe nuk do të ndryshojë pa ndryshuar politika. Politika është burimi i të gjithë të këqijave në vend, ndaj reforma politike është ...

ME SHUME
16 Sep
0

Skandali, Policia shemb muret e kullës muze të Prek Calit

Banorët e Vermoshit dhe familjarë të patriotit Prek Calit protestuan dje pas shembjes të panjoftuar nga policia të mureve të Kullës muze të Prek Calit. Ata dënuan ashpër ndërhyrjen e Policisë e cila me fadromë prishi muret të cilat kishin ...

ME SHUME
15 Sep
0

Basha pret Pacollin: Mbështetje totale e Partisë Demokratike për sfidat e qeverisë dhe të Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në takim zv-kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Kosovës z.Behxhet Pacolli. Takimi u zhvillua në një frymë vëllazërore dhe u diskutuan çështje të interesit të përbashkët. Zoti Basha uroi z. Pacolli për detyrën ...

ME SHUME
14 Sep
0

Gjakpirja nuk është metaforë, janë 1.5 miliardë dollarë që Rama 1 u ka marrë shqiptarëve

Prononcimi për mediat i kryetarit të opozitës, Lulzim Basha “Qeveria Rama 2 ka fshirë nga programi çdo premtim që u dha shqiptarëve. 220 mijë vendet e punës kanë avulluar, paga minimale 300 mijë lekë ka avulluar rritja e pensioneve dhe ...

ME SHUME
12 Sep
0

Fjala e Lulzim Bashës sot në Parlament

Zonja dhe zotërinj, Te nderuar bashkëqytetarë, Para 4 viteve erdhe këtu si kryeministër dhe shpalle; 300 mijë vende pune, shëndetësi falas, rend e siguri, ulje taksash për 97 përqind të shqiptarëve, hapje te negociatave për anëtarësim me BE, e të ...

ME SHUME