fbpx

Category Archives: Lajmi fundit

10 Oct
0

Pollo pret drejtorin e zgjerimit në BE: Krimi dhe zgjedhjet, problemet e mprehta të Shqipërisë

Kryetari i Komisionit të Integrimit Europian në Kuvend, Genc Pollo, priti në takim drejtorin e përgjithshëm per Zgjerimin në Komisionin Europian z.Christian Danielsson. Duke e falenderuar për ndihmën e deritanishme, Pollo i tha zotit Danielsson se përmbushja e kushteve të ...

ME SHUME
10 Oct
0

PD: Ta ndalen menjëherë punimet në Butrint, të bëhet transparencë e plotë

Prej disa ditësh, PD po ndjek me vëmendje e shqetësim debatin mbi disa ndërtime te lejuara nga Ministrja e Kultures Mirela Kumbari, në brendësi të PArkut Arkeologjik të Butrintit. Butrinti është një nga qendrat më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore ...

ME SHUME
10 Oct
0

Fjala e Lulzim Bashës sot, 70 vjet pas pushkatimit të deputetëve opozitarë të regjimit

Të nderuar familjarë të deputetëve të martirizuar 70 vite më parë, të grupit të elitës intelektuale, bashkëvuajtës të tyre. Të nderuar anëtarë dhe drejtues të shoqatave të përndjekurve politikë, shkëlqesi ambasadorë, zonja dhe zotërinj, anëtarë të Kuvendit. 70 vjet më ...

ME SHUME
09 Oct
0

Prononcimi i Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas mbledhjes së grupit

“Mbledhja sot ka zgjatur pasi kemi marrë disa vendime sa i përket qendrimeve të grupit parlamentar të Partisë Demokratike në seancë plenare dhe në aktivitetin parlamentar, kjo në vijim të ngjarjes të shëmtuar të javës së kaluar, dhe të dy javëve ...

ME SHUME
08 Oct
0

Të rinjtë e djathtë gjermanë dhe europianë: Mbështesim kauzat e opozitës shqiptare

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi mori pjesë në punimet e Kongresit të Rinisë Kristiandemokrate gjermane. Gjatë këtij kongresi, Këlliçi takoi kryetarin e të rinjve të CDU/CSU, z. Paul Ziemiak, të cilin pasi e falenderoi për mbështetjen ...

ME SHUME
05 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas seancës së sotme ku nuk u lejua debati për zgjedhjet

Javën e kaluar, Edi Rama i preu zërin dhe figurën Parlamentit. Sot urdhëroi ministrin e Sigurimit të Shtetit të aplikonte format e diktaturës komuniste për ti mbyllur gojën opozitës. Parlamenti është vendi ku opozita ushtron të drejtën e saj të ...

ME SHUME
05 Oct
0

Fjala e kryetarit të PD, Lulzim Basha, pas vendimit të mazhorancës për të shtyrë debatin për zgjedhjet

Ky biçim Parlament po degradon nga dita në ditë. Sot ke në rendin e ditës çështjen më të rëndësishëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështjen e zgjedhjeve. Opozita ka depozituar kërkesën për debat, ke emrat e folësve të opozitës. Ju vini ...

ME SHUME
04 Oct
0

Dekriminalizimi, PD kërkesë në prokurori për verifikimin e deputetëve Aqif Rakipi dhe Gjetan Gjetani

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike depozitoi sot në prokurori kërkesën për kontrollin e të dhënave të dekriminalizimit për deputetin Aqif Rakipi dhe për deputetin Gjetan Gjetani, lidhur me dyshime për fshehjen e të dhënave për aktivitet kriminal, që sipas ligjit ...

ME SHUME
02 Oct
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Në qendër të vëmëndjes ka qënë raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet, çështja e ngritjes së Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe konfirmimi i të vërtetës së njohur botërisht nga shqiptarët se sot Shqipëria nuk qeveriset por sundohet nga bandat dhe nga ...

ME SHUME
02 Oct
0

Letra e kryetarit të Grupit Parlamentar të PD, Edmond Spaho për ambasadat në vend

Drejtuar:                              SH.S.ZJ. GENOVEVA RUIZ CALAVERA Drejtuese e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Në vëmendje:                       Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë                                           Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë                                           Të gjitha Ambasadave të vendeve të Bashkimit Europian në Tiranë Lënda:                        Shqetësime mbi mungesën e ...

ME SHUME