Category Archives: Fjalime

25 Maj
0

Zgjedhje të lira dhe të ndershme, drejtësi e pakapur që lufton krimin dhe korrupsionin dhe zbatimi i ligjit të dekriminalizimit,  sfidat e Shqipërisë për hapjen e negiociatave 

Pyetje: Zoti Basha, a vendosi Grupi për një draft përfundimtar të Partisë Demokratike? Basha: Siç e bëmë të ditur kjo javë u mor për të shqyrtuar propozimet e Partisë Demokratike për aspektet politike të reformës, të cilat siç theksojnë edhe ekspertët ...

Read More
21 Maj
0

Dekriminalizimi, konfirmohet inkriminimi i thellë i shtetit nën Edi Ramën

Dje dhe sot qytetarët shqiptarë kanë nisur të njihen me të vërtetat e  para që rezultojnë nga fillimi i zbatimit të ligjit për dekriminalizmin. Këto të dhëna të para konfirmojnë katërcipërisht alarmin tonë të madh për ekzistencën dhe përmasat kritike që ka ...

Read More
18 Maj
0

Grupi Parlamentar i PD nis diskutimin e draftit të amendamenteve kushtetuese për Reformën në Drejtësi

Dua të falenderoj përfaqësuesit e opozitës në komisionin Ad-Hoc për Reformën në Drejtësi dhe ekspertët e opozitës të cilët kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Dua ti falënderoj  nga zemra për cilësinë e kësaj pune. Sot Grupit Parlamentar të Partisë ...

Read More
14 Maj
0

Investime që hapin vende pune dhe subvencione për industritë që punësojnë të rinj janë zgjidhja për daljen nga Kriza Rama

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka diskutuar më banorët e Kukësit dhe  fshatrave të tij platformën qeverisëse të demokrateve. Kukësi është ndër qytetet me papunësinë më të madhe në vend, qytet i diskriminuar nga mbështetja me fonde e qeverisë ...

Read More
09 Maj
0

Simboli i oligarkisë Koço Kokëdhima mori nga drejtësia atë që shpresonte dhe dëshironte çdo qytetari këtij vendi

PD portal të posaçëm për denoncimin e  zyrtarëve të inkriminuar Basha: Le të jetë ligji për dekriminalizimin vendi ku bashkohen demokratë dhe socialistë për një Shqipëri të pastër nga krimi politik, për një Shqipëri europiane! Platforma e PD  për procesin ...

Read More
26 Pri
0

2.2 miliardë dollarë të vjedhura në dy vjet, 88 milionë dollarë tendera për 11 miqtë e Edi Ramës, 90 milionë dollarë shpenzime për luks, 46.2% e familjeve jetojnë me më pak se 5 dollarë në ditë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka bërë publike me shifra dhe emra konkret, vjedhjet, abuzimet, me paratë e shqiptarëve dhe kompanitë që përfitojnë shumicën e tenderave në vend.  2.2 miliardë dollarë të vjedhura në dy vjet. 88 milionë dollarë  tendera u ...

Read More
23 Pri
0

Punësimi prioritet numër një i Partisë Demokratike, energji falas deri në 200 kw për familjet në ndihmë ekonomike

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi një bashkëbisedim me tregtarë dhe banorë të Rrëshenit. Zoti Basha u njoh me shqetësimet e tyre që nga largimet abuzive nga puna, taksat e larta, rënia e fuqisë blerëse etj. Një nga shqetësimet ...

Read More
22 Pri
0

“Shtetit” Rama-Shullazi-Tahiri po i vjen fundi, Shqipëria do u kthehet shqiptarëve

Në Shqipëri  ka ndodhur një ngjarje shumë e rëndësishme e cila vlen shumë më tepër  se logoretë e dala boje të Edi  Ramës: Prokuroria, pjesa e pakapur nga Edi Rama, pjesa jashtë kontrollit të Edi Ramës, ka vënë në pranga ...

Read More
20 Pri
0

Largimi i Saimir Tahirit, domosdoshmëri për ecjen përpara të procesit hetimor ndaj rastit “Shullazi”dhe  bandave të lidhura me pushtetin

Vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda për dhënien e masës “arrest me burg”  Shullazit është vendim i drejtë, i shumëpritur nga qytetarët shqiptarë. Qytetarët e ndershëm besojnë dhe vlerësojnë hapat e atyre prokurorëve dhe gjyqtarëve me integritet të cilët zbatojnë ...

Read More
19 Pri
0

Basha: Zgjedhjet e lira dhe të ndershme prioritet mbi prioritetet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot Raporterin për Shqipërinë në Parlamentin Europian z.Knut Fleckenstein. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme, zbatimi në gërmë dhe frymë i ligjit të dekriminalizimit, lufta kundër korrupsionit dhe ngritja e një sistemi drejtësie ...

Read More