Category Archives: Fjalime

13 Jul
0

Partia Demokratike  e konsideron propozimin hibrid një hap larg marrëveshjes për Reformën në Drejtësi

Deputetët janë njohur me propozimin e PD-së jo për të rrëzuar, por për të pranuar dhe çuar drejt përfundimit pjesën kushtetuese të reformës në drejtësi. Diskutimi ka përfunduar në një qëndrim unik, unanim të grupit në mbështetje të propozimit tonë. ...

Me Shume
10 Jul
0

Ne jemi të bindur se reforma në drejtësi mund dhe duhet të miratohet vetëm me konsensus politik

Pata një takim shumë konstruktiv me Ndihmës Sekretaren Nuland, një mikeshë e vjetër e Shqipërisë dhe shqiptarëve dhe një person me kontribut të çmuar në rrugëtimin euroatlantik të Shqipërisë, që vazhdon të japë kontributin e saj për të mirën e ...

Me Shume
01 Jul
0

Basha: Rama, 80 mijë dollarë në mënyrë të paligjshme për një foto me Obamën, prokuroria të  hetojë

Mirëdita! Paratë e korrupsionit dhe krimit qëndrojnë në themel të pushtetit të djeshëm dhe të sotëm të Edi Ramës. Ky fakt tronditës për çdo vend demokratik të botës i njohur fare mirë në sytë e shumicës dërrmuese të shqiptarëve tashmë ...

Me Shume
25 Jun
0

Ti japim vendit një demokraci që nuk guxon të dhunojë votën apo të manipulojë numërimin,  një drejtësi që nuk mbron por ndërshkon krimin dhe korrupsionin qeveritar

I nderuar z.Mediu, kryetar i Partisë Republikane, Të nderuar anëtare të Asamblesë Kombëtare të Partisë Republikane, Të nderuar anëtarë të Kryesisë, Ju falënderoj për ftesën dhe është kënaqësi të ndodhem sot në mesin tuaj ku me të vërtetë ndihem si ...

Me Shume
16 Jun
0

Basha: Ditë kritike për vendin, Rama dëshmoi se cila është drejtësia që ai do

Me presione, sulme, kërcënime kriminale, Edi Rama ia doli të përcaktojë dy vendime gjykate, që lidhen me dy prej skandaleve më të mëdha të qeverisjes së tij, janë përgjimet e paligjshme dhe inkriminimi I pushtetit. Çako u kthye në detyrë, ...

Me Shume
15 Jun
0

Basha-Ramës: Lëri provokimet e ulëta, prano plotësisht dhe jo pjesërisht Rekomandimin 88 të Komisionit të Venecias që t’i japim Shqipërisë një drejtësi të pakapur politikisht

A ka shqiptar ta besojë se ti e don drejtësinë më të pavarur sesa trupa më e përzgjedhur në Europë, ajo e Komisionit të Venecias, nga e cila mer këshilla çdo kryeqytet i Europës për reforma kushtetuese? Ky që pikon ...

Me Shume
14 Jun
0

Basha: Opozita gati ta votojë sot draftin, Ramen se lë vëllazëria me krimin të pranojë rekomandimin 88

  Edi Ramës i pëlqejnë fjalët e mëdha dhe shprehjet bombastike. E dëgjuat sapo mbylli një fjalim 45 minutash. U tha gjithçka por nuk iu përgjigj disa pyetjeve kryesore, në fakt një pyetje kryesore. i pëlqejnë shprehjet figurative, metaforat, por ...

Me Shume
13 Jun
0

Asgjë më pak dhe asgjë më shumë se ç’rekomandon Venecia. Ky është standarti ynë për Drejtësinë

Përshëndetje të nderuar përfaqësues të medias Dua të siguroj sot të gjithë shqiptarët se Partia Demokratike po bën dhe do të vazhdojë të bëjë deri në çastin e fundit, shpresoj në një konsensus mbarë kombëtar për Reformën në Drejtësi, atë ...

Me Shume
12 Jun
0

Nuk kërkojmë asgjë më shumë, nuk pranojmë asgjë më pak se rekomandimi 88 i Opinionit Final të Komisionit të Venecias

Mirëdita të nderuar përfaqësues të medias, Të dashur bashkëqytetarë, Ditën e sotme u takova me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë dhe njëkohësisht bashkëkryetarin e maxhorancës qeverisëse, kryetarin e Lëvizjes Socialiste për Integrim, z Ilir Meta me ftesë të këtij të ...

Me Shume
08 Jun
0

Basha: Dua t’i bëj një thirrje sot Edi Ramës nga kjo sallë, të votojë Reformën në Drejtësi, kështu siç e kemi rakorduar tashmë me opsionet e paraqitura dhe të rakorduara me Venecian. Është gati. Eja votoje. Mos e blloko integrimin siç e ke bllokuar më përpara

  Kush nuk ngrihet kundër presionit politik të qeverisë ndaj drejtësisë për megaskandalin e përgjimeve nuk është naiv por bashkpërgjegjës. Nëse ka një model që ofron më shumë garanci kundër kapjes politike se ky që ne kemi zgjedhur në bazë ...

Me Shume