Category Archives: Fjalime

15 Dhj
0

Basha: Shkarkimi i Vangjush Dakos, prova e Ramës që nuk është peng i krimit

Kërkesë zyrtare Ramës për të shkarkuar Dakon. Kërkesë Prokurorisë për hetimin e tij në lidhje me lirimin e Lulzim Berishës Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka përdorur pushtetin dhe zyrën që i kanë besuar qytetarët e Durrësit për ...

Read More
14 Dhj
0

Europa foli; krimi, droga, korrupsioni, dekriminalizimi, zgjedhjet e lira, qeveria të marrë përgjegjësitë

Lulzim Basha: Ne do të marrim përgjegjësitë e plota për zbatimin e ligjit të Vetingut dhe Reformës në Drejtësi sipas përcaktimeve kushtetuese, për largimin e kriminelëve nga politika sipas ligjit të dekriminalizimit, për luftë pa kompromis kundër drogës, krimit dhe ...

Read More
08 Dhj
0

Nuk ka shpresë tjetër përveç rinisë, Shqipëria nuk ka forcë më të madhe se rinia

Lulzim Basha bashkëbisedim dhe reflektim me të rinjtë në sheshin Demokracia në Qytetin Studenti  26 vite më parë ky shesh kumbonte me thirrje “Liri, demokraci!”, “E duam Shqipërinë, si gjithë Europa!”. Mendimi më shkon tek Studentët e Dhjetorit 1990, në ...

Read More
29 Nën
0

Muri që mban të izoluar Shqipërinë është muri i krimit, i drogës, i korrupsionit qeveritar, i mungesës së zgjedhjeve të lira dhe të ndershme

Muri që mban të izoluar Shqipërinë është muri i krimit, i drogës dhe i korrupsionit qeveritar. Eshtë mungesa e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Shqetësimi kryesor i liderëve europianë për Shqipërinë është depërtimi i krimit në politikë, droga dhe ...

Read More
25 Nën
0

Jemi parti e gjithë shqiptarëve, buxheti ynë do i përgjigjet nevojave të qytetarëve

Ky takim ka të bëjë me fazën finale të procesit të hapjes, të bashkimit, të përgatitjes së PD dhe të opozitës për të marrë përsipër përgjegjësinë e madhe, barrën e kthimit të shpresës tek Shqipëria, tek shqipëtarët, për një Shqipëri ...

Read More
02 Nën
0

Kriminalizimi dhe zgjedhjet mbajnë peng të ardhmen europiane të Shqipërisë

Pyetje: Z.Basha si shkoi mbledhja e grupit dhe a keni një vendim për seancën nesër Basha: Në qendër të vëmendjes të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në diskutimin e sotëm, sikundër në qendër të vëmendjes të opinionit publik, të opozitës, ...

Read More
26 Tet
0

Vetëm në  Tetor  janë kapur 7 ton drogë në Itali, 5 ton në Greqi  dhe 15 ton në Shqipëri

Basha: Kush hesht për drogën, nuk i bëhet vonë për Shqipërinë ose është i korruptuar Në mbledhjen e grupit u diskutua për gjendjen e rënduar në vend, e cila ka ardhur në përkeqësim edhe gjatë kësaj jave. Unë, deputetët, demokratët, ...

Read More
22 Tet
0

Aleanca jonë, jo llogari për pushtet por bashkim kundër të keqes

I nderuar zoti kryetar i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, Të nderuar delegatë, të pranishëm dhe të ftuar në Konventën Kombëtare të Partisë Agrare Ambientaliste, Të dashur miq, Zonja dhe zotërinj, Ju falënderoj nga zemra për ftesën për të marrë ...

Read More
12 Tet
0

Basha: Të bashkohemi në aleancën e vlerave dhe përmes një aksioni të fuqishëm politik dhe qytetar ti japim fund regjimit të drogës dhe krimit në Shqipëri

Tema qendrore e Partisë Demokratike  e grupit  parlamentar, mendoj që edhe e gjithë qytetarëve shqiptarë sot është ajo që në faqet kryesore të shtypit botëror, mediave botërore është kryefjala për Shqipërinë, problemi i jashtëzakonshëm i drogës, i kartelit të drogës ...

Read More
05 Tet
0

Votimi i ligjit për Strukturën e Posaçme Anti-korrupsion, lajm i mire për qytetarët, ditë e zezë për qeveritarët e korruptuar dhe të kapur nga krimi

Pyetje: Nuk ka zgjatur shumë mbledhja, z.Basha, mesa duket jeni të qartë për qëndrimin që do të mbani nesër në Parlament? Basha: Po jemi të qartë, të vendosur dhe për sa mund të jesh i gëzuar në Shqipërinë e sotme, ...

Read More