fbpx

Author Archives: PD

10 Feb
0

Mosdhënia e pagës për 15 mijë pedagogë dhe staf të universiteteve është shpërdorim i detyrës nga Ministrja e Arsimit. Ligji i Arsimit të Lartë ka dështuar.

Deklarata e plotë e Kryetares së Komisionit të Arsimit, Albana Vokshi, për pagat e pedagogëve  Sot është data 10 shkurt dhe asnjë pedagog dhe staf në universitetet publike, nuk kanë marrë ende pagat. Janë 15 mijë familje, të cilave qeveria u ...

Me Shume
09 Feb
0

Deklaratë e Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas shpalljes nga Komisioni Europian të Strategjisë për Ballkanin Perëndimor

Shqipëria në BE është aspirata më e lartë e gjithë shqiptarëve. Shqiptarët duan të jenë pjesë e vërtetë e Europës. Partia Demokratike e do Shqipërinë në BE. Unë personalisht dhe bashkëpunëtorët e mi kemi lobuar dhe vazhdojmë të punojmë me ...

Me Shume
09 Feb
0

Votimi në parlament është nul. Që lista të legjitimohej, duhej prania e të paktën 94 deputetëve. Vendimet e KLGJ/KLP me këta anëtarë do të jenë të pavlefshme. 

Bylykbashi: Proçesi dhe votimi antikushtetues për KLGJ/KLP varrosi përfundimisht Reformën në Drejtësi, duke çuar përpara skemën e Ramës për kapjen e sistemit.  Bylykbashi: Votimi në parlament është nul. Që lista të legjitimohej, duhej prania e të paktën 94 deputetëve. Vendimet ...

Me Shume
09 Feb
0

Shqipëria eksporton krim, drogë dhe emigracion të paligjshëm

Prej 5 vjetësh Shqipëria nuk ka një kryeministër sovran, por një njeri, i cili shantazhohet lehtësisht. Vendimet e tij merren në funksion të dosjeve, ku Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, figuron se ka takuar mafiozë në zë në Itali dhe ...

Me Shume
07 Feb
0

Mirela Kumbaro përgjegjëse për zhdukjen e monumenteve të kulturës

Deklarata e plotë e deputetes Valentina Duka për përgjegjësinë e Ministres së Kulturës për shkatërrimin brenda pak ditësh të dy urave monument kulture. Në foto është edhe premtimi më 6 janar 2018 i Mirela Kumbaros për restaurimin e urës në Zagori dhe deklarata e ...

Me Shume
05 Feb
0

Qeveria detyron personelin mjekësor t’i shërbejë Vilma Nushit. 

Qeveria detyron personelin mjekësor t’i shërbejë Vilma Nushit.   Kontrata që vendos Qendrat Shendetësore në shërbim të konçesionit të Check-Up, e paligjshme.  Deklarata e deputetit Bardh Spahija për kontratën që detyron personelin mjekësor t’i shërbejë konçesionarit të Check-Up Edi Rama ka ...

Me Shume
02 Feb
0

Marrëveshja Xhafaj-Marku krijon Prokurorinë Private të Përhershme të Edi Ramës dhe vendos drejtësinë në shërbim të Saimir Tahirit.

Konferencë për shtyp e Enkelejd Alibeaj, Oerd Bylykbashi dhe Gazment Bardhi për marrëveshjen që krijon prokurorinë private të Edi Ramës Marrëveshja Xhafaj-Marku krijon Prokurorinë Private të Përhershme të Edi Ramës dhe vendos drejtësinë në shërbim të Saimir Tahirit.  Marrëveshja përcakton ...

Me Shume
02 Feb
0

Gjykata Administrative shpall të pavlefshëm mandatin e 6 anëtarëve të Këshillit të Bashkiak të Tiranës.

Deklarata e anëtarit të Këshillit Bashkiak të Tiranës Fabian Topollaj, për vendimin e Gjykatës mbi pavlefshmërinë e 6 mandateve të PS Gjykata Administrative shpall të pavlefshëm mandatin e 6 anëtarëve të Këshillit të Bashkiak të Tiranës. Vendimi i Erion Veliajt ...

Me Shume
01 Feb
0

Familjarët e Seitit kanë pohuar se ai do të bëhej bashkëpunëtor i drejtësisë duke rrëzuar alibinë e Ramës për të mbrojtur Saimir Tahirin.

Ekstradimi i Nezar Seitit, financiarit që do të dëshmonte para drejtësisë sa parà ka marrë nga droga Rama dhe Tahiri është skandali më i madh në 27 vjet. Familjarët e Seitit kanë pohuar se ai do të bëhej bashkëpunëtor i ...

Me Shume
01 Feb
0

Skandal i papreçedentë ekstradimi i përsonit kyç të bandës së Habiljave, pasi kishte shprehur vullnetin për t’u bërë dëshmitar i drejtësisë. 

Përjashtimi i Kryetarit të Grupit të Opozitës u bë me qëllim që të kalojë hajdutërisht ligjin për “Aeroportin Habilaj”, sepse po ndërtohet me çmim 5-6 herë më të lartë se Aeroporti i Kukësit. Skandal i papreçedentë ekstradimi i përsonit kyç ...

Me Shume