fbpx

Author Archives: PD

25 Jul
0

Edi Rama po zhbën reformën në drejtësi për të rikthyer institucionet e kalbura të sistemit të vjetër të drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë u përpoq të mbrojë me propagandë dhe sulme kundër opozitës përpjekjen e Edi Ramës për të bllokuar reformën në drejtësi me qëllimin e vetëm bllokimin e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit, që do ...

Me Shume
25 Jul
0

Qeverisja e Ramës me krimin dhe oligarkët, armiqësoi Shqipërinë me investitorët amerikanë

Vendimi i Departamentit amerikan të Shtetit për të përjashtuar Shqipërinë nga lista e vendeve mikëpritëse të bizneseve amerikane është dënim për ekonominë tonë.   Të mos jesh vend mikpritës për bizneset amerikane do të thotë se në Shqipëri ka klimë ...

Me Shume
25 Jul
0

Konfirmimi i Dvoranin, një lajm të keq për Reformën në Drejtësi dhe procesin e vettingut

Partia Demokratike paralajmëroi vendimin politik që i ashtuquajturi Komision i Pavarur i Kualifikimit do të merrte për Ardian Dvoranin me 100 milionë lekë pasuri të pajustifkuar dhe me disa shtëpi të fituara në konflikt interesi gjatë kohës që ushtronte detyra ...

Me Shume
24 Jul
0

Korrupsioni i qeverisë përmbyti Spitalin e Shkodrës

Deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia vizitoi stafin mjekësor në Spitalin Rajonal të Shkodrës të cilët dje u përballën me përmbytjen e spitalit. Spahia akuzoi qeverinë Rama për degradim të shëndetësisë shqiptare ndërkohë që paratë i jep për disa oligarkë. ...

Me Shume
24 Jul
0

Njoftim për takimin e Kryetarit Basha me Ministrin gjerman të Shtetit Michael Roth

Përmbushja e kushteve të vendosura Shqipërisë për hapjen e negociatave, që nga shteti ligjor, lufta kundër krimit e korrupsionit e deri tek drejtësia e pakapur politikisht ishin në qendër të takimit të kryetarit te PD, Lulzim Basha me ministrin gjerman të ...

Me Shume
24 Jul
0

Qeveria të bëjë publike përgjigjet për 15 pyetjet e Brukselit, për aferën korruptive Rama-Fusha

Prej disa ditësh qeveria shqiptare ka mbi tryezë  pyetje zyrtare të Komisionit Europian, i cili i kërkon qeverisë të japë shpjegime mbi Ligjin Special  “Rama – Fusha shpk”, përmes të cilit shëmbet Teatri Kombëtar dhe grabitet toka publike  për të ndërtuar aty kulla ...

Me Shume
24 Jul
0

Konferenca për median e kryetarit të PD, Lulzim Basha

Në ditën e sotme kam patur disa takime të rëndësishme përsa i përket shpjegimit dhe qartësimit të qartë të pozicionit të Partisë Demokratike në lidhje me çështjen e ligjit të Magjistraturës. Ligji i Magjistraturës është aprovuar vetëm me votat e ...

Me Shume
24 Jul
0

KPK me dy standarde, mbron Ardian Dvoranin, simbolin e shërbëtorit të Edi Ramës në sistemin e drejtësisë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit provoi sërish sot se po zbaton standarde të dyfishta për gjyqtarët dhe prokurorët që i shërbëjnë Edi Ramës. Ardian Dvorani, gjykatësi I lartë, që njihet publikisht si “çanta  e shpinës e Fatmir Xhafës”, është simboli ...

Me Shume
20 Jul
0

Konferenca e plotë e Kryetarit të PD Lulzim Basha me gazetarët

Dua ta nis me një deklaratë të shkurtër sa i përket një çështje që hyn në zhargon si “çështja e Teatrit”, por që në fakt është një çështje shumë më kritike sesa thjesht dhe vetëm Teatri apo kullat, është çështja ...

Me Shume
20 Jul
0

Njoftim për takimin e Kryetarit Basha me Presidenten e Kroacisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me Presidenten e Kroacisë, Kolinda-Grabar Kitaroviç. Zoti Basha shprehu angazhimin e tij për të vijuar bashkëpunimin e suksesshëm  kur, si ministra të Jashtëm, së bashku me zonjën Kolinda-Grabar Kitaroviç, punuan ...

Me Shume