fbpx

Author Archives: admin

08 Oct
0

Të rinjtë e djathtë gjermanë dhe europianë: Mbështesim kauzat e opozitës shqiptare

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi mori pjesë në punimet e Kongresit të Rinisë Kristiandemokrate gjermane. Gjatë këtij kongresi, Këlliçi takoi kryetarin e të rinjve të CDU/CSU, z. Paul Ziemiak, të cilin pasi e falenderoi për mbështetjen ...

Me Shume
05 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas seancës së sotme ku nuk u lejua debati për zgjedhjet

Javën e kaluar, Edi Rama i preu zërin dhe figurën Parlamentit. Sot urdhëroi ministrin e Sigurimit të Shtetit të aplikonte format e diktaturës komuniste për ti mbyllur gojën opozitës. Parlamenti është vendi ku opozita ushtron të drejtën e saj të ...

Me Shume
05 Oct
0

Fjala e kryetarit të PD, Lulzim Basha, pas vendimit të mazhorancës për të shtyrë debatin për zgjedhjet

Ky biçim Parlament po degradon nga dita në ditë. Sot ke në rendin e ditës çështjen më të rëndësishëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështjen e zgjedhjeve. Opozita ka depozituar kërkesën për debat, ke emrat e folësve të opozitës. Ju vini ...

Me Shume
04 Oct
0

Dekriminalizimi, PD kërkesë në prokurori për verifikimin e deputetëve Aqif Rakipi dhe Gjetan Gjetani

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike depozitoi sot në prokurori kërkesën për kontrollin e të dhënave të dekriminalizimit për deputetin Aqif Rakipi dhe për deputetin Gjetan Gjetani, lidhur me dyshime për fshehjen e të dhënave për aktivitet kriminal, që sipas ligjit ...

Me Shume
03 Oct
0

The chronology: why drug traces lead to Rama

By Andi Bushati The former President of the Republic, Mr. Bujar Nishani, suggested to declassify the minutes of a National Security Council meeting which, according to him, would reveal many facts on the collusion of high rank police chiefs and ...

Me Shume
02 Oct
0

Prononcimi për mediat i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar

Në qendër të vëmëndjes ka qënë raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet, çështja e ngritjes së Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe konfirmimi i të vërtetës së njohur botërisht nga shqiptarët se sot Shqipëria nuk qeveriset por sundohet nga bandat dhe nga ...

Me Shume
02 Oct
0

Letra e kryetarit të Grupit Parlamentar të PD, Edmond Spaho për ambasadat në vend

Drejtuar:                              SH.S.ZJ. GENOVEVA RUIZ CALAVERA Drejtuese e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit Në vëmendje:                       Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë                                           Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë                                           Të gjitha Ambasadave të vendeve të Bashkimit Europian në Tiranë Lënda:                        Shqetësime mbi mungesën e ...

Me Shume
01 Oct
0

Forumi i Grave të PPE; Të ndalet shit-blerja e votës, duhet reformë zgjedhore

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, Albana Vokshi mori pjesë në Akademinë e Forumit të Grave të Partive Popullore Europiane që u mbajt në Nice të Francës, nën kujdesin e Presidentes Doris Pack. Deputetja e Partisë Demokratike deklaroi ...

Me Shume
01 Oct
0

Prononcimi i kryetarit të PD, Lulzim Basha në 10 vjetorin e vdekjes së At Zef Pllumit

Bashkë me z Bumçi vizituam sot një ekspozitë të hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga kjo botë e At Zef Pllumit. I rekomandoj kujdo që nuk e ka parë këtë ekspozitë, të vijë e ...

Me Shume
29 Sep
0

Basha me FMN: Taksat e larta, burokracia dhe korrupsioni pengojnë rritjen ekonomike dhe investimet e huaja

Shefja e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Anita Thuludhar dhe përfaqësuesi i përhershëm i FMN në Tiranë, Jens Reinke shprehën vlerësimet e tyre për rolin e opozitës në mbikëqyrjen dhe kontrollin e qeverisë gjatë katër viteve të shkuara, ...

Me Shume