fbpx

Author Archives: admin

07 Dec
0

Edi Rama zyrtarisht po rrit çmimin e energjisë në errësirë e pa transparencë‏

Deklaratë e Enno Bozdos për rritjen e cmimit të energjisë elektrike. Zyrtarisht qeveria ka kërkuar të rrisë çmimin e energjisë elektrike me 22 përqind. Nga ana tjetër, kompania OSHEE, 100 përqind në pronësi të qeverisë, pra përsëri qeveria, kërkon një ...

Me Shume
07 Dec
0

Kundër ligjit, duke fyer çdo mësues, Rama bën raprezalje klienteliste në arsim

Deputeti Pollo e cilëson shkelje të ligjit testin që organizoi kryeministri, për interesa klienteliste. Eshtë e përcaktuar se kandidati për mësues kalon në një proces konkurimi, në shkollën ku dëshiron të punojë dhe që ka post vakant. Janë mësuesit e ...

Me Shume
06 Dec
0

Korrupsion dhe dhunë policie me tokat në Sarandë

Banorët e fshatit Xarë ofruan dy herë më shumë për të marrë tokat, po qeveria ia bëri dhuratë Kokëdhimës. Policia presion që fermerët të mos denoncojnë. Salianji: Akt skandaloz korruptiv dhe shkelje të të drejtave të banorëve.  Partia Demokratike denoncon ...

Me Shume
06 Dec
0

Nafta, më shtrenjtë se në gjithë botën për interesat e Ramës dhe Metës

Deklaratë e këshilltarit të Grupit Parlamentar për Financat, Dorian Teliti. Tregtarët e lidhur me dyshen Rama-Meta, e blejnë sot karburatin 40 përqind më lirë dhe e shesin 40 përqind me shtrenjtë për qytetarët tanë. Me këtë skemë, çdokush varfërohet gjithnjë ...

Me Shume
06 Dec
0

Edi Rama e pranon zyrtarisht se do rrisë çmimin e energjisë elektrike

Deklaratë e drejtueses së Departamentit të Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Zana Guxholli. Rritja e çmimit do të jetë rreth 4.6 lekë për kilovat orë, pra rreth 22 për qind më shumë dhe do të prekë 75 përqind të popullsisë, pjesën ...

Me Shume
06 Dec
0

Basha-Soros: Shqipëria ka arritur standarde, Rama-Meta po na kthejnë pas

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot George Soros, në një takim ku u diskutua mbi situatën aktuale dhe sfidat e Shqipërisë. Kreu i Partisë Demokratike tha se Shqipëria ka bërë një përparim domethënës në këto 23 vite, por ...

Me Shume
05 Dec
0

Rama-Meta dhe klientela e tyre e mbajnë çmimin e naftës në Shqipëri më të lartin në botë

Deklaratë e kryetarit të Partisë Demokratike: Ka vetëm një vend në Europë dhe në planet ku  rënia 40 përqind e çmimit të karburanteve  në  tregun global nuk reflektohet thuajse fare në çmimet e karburanteve në tregun e brendshëm. Ky vend ...

Me Shume
05 Dec
0

Mentaliteti i dhunës tipar i mazhorancës, ka regres për dhunën në familje

Deputetë të Partisë Demokratike dhe drejtuesit e Departamenteve zhvilluan sot një bashkëbisedim me studentët e drejtësisë, në lidhje me rëndësinë që ka ndërgjegjësimi për efektet dramatike që sjell në shoqëri dhuna në familje. Dënohet neglizhenca e qeverisë, në projekte dhe ...

Me Shume
04 Dec
0

Rama plotësoi ciklin e inkriminimit të OSHEE, Drejtori i Përgjithshëm nën hetim për 8 tendera

Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani denoncon emërimin nga Edi Rama në krye të OSHEE, të Dritan Celës, që aktualisht është nën hetim nga Prokuroria e Durrësit për 8 tendera që ka zhvilluar, ku dëmi i shkaktuar shtetit është 1.3 milionë ...

Me Shume
04 Dec
0

Rama thellon skandalin e 5 vjeçares, askush nuk mban përgjegjësi

Këshilltari ligjor i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi i kërkon prokurorisë të nisë hetimin. Kemi të bëjmë me shkelje të nenit 27 të Kushtetutës, të neneve 5 dhe 6 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut, të nenit 37 të ...

Me Shume