fbpx

Author Archives: admin

16 Sep
0

Dekriminalizimi, qeveria bllokon sërish procesin në komisionin parlamentar.

Komisioni parlamentar i dekriminalizimit në mbledhjen e sotme vazhdoi diskutimin për ligjin e propozuar nga opozita për dekriminalizimin, sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias dhe modelit të ligjit Severino. Nënkryetari Taulant Balla u përpoq të bllokonte punën e komisionit ,duke ...

Me Shume
16 Sep
0

Rama provokon sërish me Enverin, qytetarët do ti japin përgjigjen që meriton

Edi Rama nxiti sërish sot ndasi e konflikt social, duke provokuar shoqërinë me nderimin që i bëri diktatorit Hoxha dhe shpurës tjetër komuniste të regjimit kriminal, që vranë, internuan, dënuan pa gjyq, zhdukën të drejtat elementare të njeriut, dhe sollën ...

Me Shume
16 Sep
0

Rama mbulon drogën me shfaqje, krimi i lidhur me pushtetin sundon vendin

I marri nuk ka brirë thotë populli, por sot Edi Rama i shfaqi brirët e tij. Në kulmin e akuzave me emra, fakte dhe shifra të pakundërshtueshme për kriminalizimin e shtetit, për kapjen e shtetit nga narkomafia, për lidhjet e ...

Me Shume
15 Sep
0

Basha: Për herë të parë në 13 vite Shqipëria shënohet si një vend ku nuk garantohet vota e lirë e qytetarëve

    Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u takua me europarlamentarët  raportues për Shqipërinë Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein,  zyrtarë të lartë të Komisionit dhe institucioneve të tjera europiane  si dhe ishte i pranishëm në seancën e posaçme dëgjimore për zgjedhjet ...

Me Shume
15 Sep
0

Ministria e Arsimit shkel ligjin në emërimet politike të mësuesve

Në komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, deputetët demokratë i kërkuan ministres së Arsimit  Lindita Nikolla sqarime mbi pushimin masiv të mësuesve në Hotolisht, dhe ne vende të tjera, si një vendim arbitrar dhe i paligjshëm. Deputeti Luciano ...

Me Shume
15 Sep
0

Qeveria dështoi me sezonin sezonin turistik, nuk publikon të dhënat

Deputetët demokratë në komisionin për Veprimtarinë Prodhuese, Tregëtinë dhe Mjedisin deklaruan sot se ligji “Për turizmin” bie ndesh me Kushtetutën dhe ligjet e vendit si dhe me legjislacionin e BE. Debati u zhvillua gjatë shqyrtimit sot të dekretit të Presidentit ...

Me Shume
15 Sep
0

Qeveria ka harruar periferitë, fondet përdoren për luks e fasada

Deputetët e Partisë Demokratike mbështetën në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë marrëveshjen mes qeverisë shqiptare dhe KFW Frankfurt AM Main për shumën 24 milionë euro  “Ujësjellësi rural III”. Ky projekt ka nisur që në vitin 2008 duke qënë të vetmet fonde ...

Me Shume
15 Sep
0

Fshehja e kërkesës së Interpol-Brukselit, mbeten vetëm dy persona përgjegjës, Saimir Tahiri dhe Edi Rama

Skandali i fshehjes së kërkesës së Interpol Brukselit për deputetin Mark Frroku, po merr edhe më shumë erë, dhe tashmë kanë mbetur vetëm dy persona përgjegjës për këtë akt të rëndë të rënies së shtetit, të fundosjes së çdo standardi. ...

Me Shume
15 Sep
0

U përjashtua dy herë për shkelje të rënda në Polici, sot krahu i djathtë i Saimir Tahirit

Një nga njerëzit më të afërt të Ministrit të Brendshëm, Anastas Meçi, inspektori i tij personal që ka në fakt më shumë pushtet se sa i jep detyra dhe ligji, është përjashtuar dy herë nga policia e Shtetit për shkelje ...

Me Shume
14 Sep
0

Komisioni i Dekriminalizimit, PD paraqet platformën

Komisioni i Dekriminalizimit rifilloi sot punën pas nisjes së sesionit të ri parlamentar. Me propozim të kryetarit, Oerd Bylykbashi, Komisioni adoptoi me votim Raportin Paraprak të Komisionit të Venecias, të miratuar më 30 qershor 2015, si dokument themelor dhe udhëzues ...

Me Shume