fbpx

Author Archives: admin

05 Feb
0

Pas denoncimeve të PD, Rama detyrohet të pranojë aferën korruptive me firmën turke për Skavicën

Të kapur në mashtrim, paligjshmëri e korrupsion me aferën Skavica, qeveritarët kundërshtojnë njëri tjetrin, ose më sakte njëra palë i kundërvihet palës tjetër. Dje Gjiknuri doli kundër Rames. Opinioni publik e pa qartë aferën korruptive që kjo qeveri donte të ...

Me Shume
05 Feb
0

Dekriminalizimi, ekspertët amerikanë tregojnë si zbatohet në USA

Me kërkesë të kryetarit të Komisionit të Dekriminalizimit, Oerd Bylykbashi, ekspertë të ambasades së SHBA bënë sot një prezantim të praktikave më të mira ligjore të përdorura nga agjensitë qeveritare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të verifikuar figurën ...

Me Shume
04 Feb
0

Çdo ditë  më shumë e Saimir Tahirit në krye të rendit është festë për bandat, dramë dhe tragjedi për familjet shqiptare 

Mirëmbrëma të nderuar qytetarë Masakra e Elbasanit, është një ngjarje që ka tronditur mbremë të madh e të vogël. Një goditje e radhës psikologjikisht për çdo shqiptar, për rendin dhe sigurinë në vend. Eshtë fatkeqësisht e njëjta skenë e përsëritur, ...

Me Shume
04 Feb
0

Shqipëria një mini-Afganistan,18 vrasje në 32 ditë!

Zonja deputete, zotërinj deputetë, zonja kryesuese e seancës, të dashur qytetare dhe qytetarë që ndiqni këtë seancë, së pari shfrytëzoj rastin të përshëndes përzemërsisht rezolutën e Parlamentit Evropian të sapo votuar për Kosovën, e cila i jep një mbështetje të ...

Me Shume
04 Feb
0

Krimi dhe korrupsioni sundojnë qeverinë

Shqipëria është anëtare e Organizatës Botërore të Tregtisë që prej shtatorit të vitit 2000. Ky anëtarësim ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e tregtisë së jashtme në vendin tonë në përputhje me OBT, duke sjellë unifikimin e rregullave ...

Me Shume
04 Feb
0

Qeveri e mashtrimit dhe pashpirtësisë

Te nderuar kolege! Te nderuar qytetare! Diskutojme sot  “per ratifikimin e marreveshjes per themelimin e fondit te balkanit perendimot dhe statusit te tij” Fondi i Ballkanit Perendimor (FBP) eshte nje platforme bashkepunimi mes vendeve te Ballkanit Perendimor (Shqiperia, Bosnje-hercegovina, kosova, ...

Me Shume
04 Feb
0

Po merret peng e ardhmja e shqiptarëve

Të nderuar kolegë deputete Të dashur qytetarë Vjen sot në Kuvend për miratim projektligji “Për pranimin e protokollit për ndryshimin e marrëveshjes së Marakeshit që themeloi Organizatën Botërore të Tregtisë” (nenet 73-77), që me rregullore kërkon  votim me shumicë dhe ...

Me Shume
04 Feb
0

Sistemi ka rënë nga koncesionet e krimit në pushtet

Të nderuar Kolegë, Seanca e sotme duhej të kishte në axhendë të ditës destabilizimin e rendit dhe sigurisë në një nivel të lartë dhe alarmant ndërkohë që kemi një Ministër e Kryeministër që ndërron fasadat e godinave dhe veshjet e ...

Me Shume
04 Feb
0

Të zgjedhurit e partisë në pushtet po masakrojnë pyjet

Ekosistemet  pyjore jane nje pasuri e madhe kombëtare. Ato janë burime energjetike me rëndësi ekonomike dhe veçanërisht ekologjike. Por çfarë po ndodh aktualisht me pyjet në Shqipëri? Situata është alarmante. Mbulesa e gjelbër e tokës në Shqipëri është reduktuar në ...

Me Shume
04 Feb
0

Shqiptarët po zhyten në varfëri ekstreme

Te nderuar kolege Projekteligji per shpalljen e ‘Moratoriumit ne pyje ‘, eshte nje projekteligj, qe eshte per tu mbeshtetur ne parim, pasi ka qellim mbrojtjen dhe rehabilitimin e pyjeve ne teresi . Sigurisht  qe ky projekteligj, synon ndalimin e shfrytezimit ...

Me Shume