fbpx

Author Archives: admin

01 Mar
0

Dhuna dhe fyerjet e Ramës, qindra gra protestojnë para kryeministrisë 

Gra, nëna, vajza nga i gjithë vendi kanë protestuar sot para kryeministrisë kundër dhunës  ndaj grave dhe mbrojtjes së të drejtave të tyre. E organizuar nga Lidhja Demokrate e Gruas, protesta dënoi ashpër dhunën e rëndë verbale që kryeministri dhe ...

Me Shume
01 Mar
0

Veliaj thellon paligjshmërinë, ndërton pa leje në zemër të Tiranës

Pas ndërtimin të paligjshëm në Parkun e liqenit, Erion Veliaj kapet sërish në shkelje të ligjit. Këshilltarët demokratë në Bashkinë e Tiranës denoncuan sot standardin e dyfishtë të kryetarit Erion Veliaj. Në qendër të qytetit dhe pranë bulevardit qendror të ...

Me Shume
29 Feb
0

Komisioni i Venecias pranoi shqetësimet e ngritura nga opozita për reformën në drejtësi

Prononcim për mediat i deputetit Eduard Halimi Me kryetarin Basha sapo patëm një takim me ambasadorin e Sh.B.A-së dhe shefin e OPDAT të cilët na dorëzuan draft-opinionin e Komisionit të Venecias, draft-opinionit final, të dytin pas atij të dhjetorit. Na ...

Me Shume
29 Feb
0

PD dërgon në Kushtetuese ligjin e qeverisë për pronat: Eshtë shpronësim i ri

Partia Demokratike depozitoi sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për shfuqimin e ligjit të qeverisë për pronat. Partia Demokratike vlerëson se ky ligj i qeverisë cënon të drejtën themelore të njeriut që është prona, dhe heq sigurinë juridike. Për PD, ky ...

Me Shume
29 Feb
0

Basha: Të bashkuar në misionin tonë për largimin e regjimit kleptokrat dhe të inkriminuar të Edi Ramës dhe Ilir Metës

Mblidhet tryeza opozitare Konkluzionet e tryezës: 1) Institucionalizimi i tryezës opozitare 2)  Zbatimi i dekriminalizimit të politikës si prioritet i të gjithë prioriteteve në Shqipëri 3) Garantimi i një procesi zgjedhor të lirë, të ndershëm dhe demokratik  Prononcimi i plotë i ...

Me Shume
29 Feb
0

Shteti nuk ekziston në Tropojë, varfëria ka shkuar në skaj

Deputetja Hajdarmataj denoncon mungesën e fondeve dhe të projekteve për familjet në skamje.  Deputetja e Tropojës Mimoza Hajdarmataj, vizitoi familjet në nevojë të fshatrave, Bujan, Margegaj, Kërnajë, Llugan dhe Komuna Tropojë. Ajo tha se gjendja e shumë famijeve tropojane është ...

Me Shume
29 Feb
0

Përfaqësuesit e PD në terren me biznesin e vogël, taksat Veliaj po sjellin rrënimin e tyre

Tregtarët e vegjël ankohen për taksat e rritura dhe tarifat e larta. Në prag të falimentimit   Përfaqësues të Partisë Demokratike, deputetë, anëtarë të Këshillit Bashkiak të Tiranës, pjestarë të departamenteve, kanë pasur takime në terren me biznesin e vogël, ...

Me Shume
29 Feb
0

10 mijë e 782 të rinj demokratë zgjedhin drejtuesit e rinj, në një garë të pahasur deri më sot në Shqipëri

Partia Demokratike po finalizon garën e drejtuesve të forumit rinor në degët e saj, me një garë të jashtzakonshme, një konkurencë e panjohur deri tani në politikë, me një proces model, me votim të lirë e të ndershëm sipas parimit ...

Me Shume
28 Feb
0

Deputeti i mazhorancës Aqif Rakipi dhë vëllai i tij rrahin barbarisht kryetarin e PD-së së Peqinit për motive të pastra politike

Dal në këtë orë të vonë për të komunikuar me ju, për një ngjarje të rëndë të ndodhur sot në Pajovë të Peqinit, rreth orës 18.00, brenda në një lokal, ku kryetari i degës tonë në këtë qytet, Diell Çela, ...

Me Shume
28 Feb
0

Duma në Torovicë të Lezhës: Qytetarët shpresë tek PD për të ndryshuar realitetin

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun, Grida Duma e shoqëruar nga kryetari i PD-së së Lezhës Paulin Marku takoi banorët e Torovicës së Lezhës të cilët vuajnë ende nga përmbytja dhe mungesa e vëmëndjes qeveritare. Një zonë e pasur bujqësore me ...

Me Shume