fbpx

Author Archives: admin

15 Jun
0

Basha-Ramës: Lëri provokimet e ulëta, prano plotësisht dhe jo pjesërisht Rekomandimin 88 të Komisionit të Venecias që t’i japim Shqipërisë një drejtësi të pakapur politikisht

A ka shqiptar ta besojë se ti e don drejtësinë më të pavarur sesa trupa më e përzgjedhur në Europë, ajo e Komisionit të Venecias, nga e cila mer këshilla çdo kryeqytet i Europës për reforma kushtetuese? Ky që pikon ...

Me Shume
15 Jun
0

Rama linçon gjykatësin kur nuk i pëlqen vendimi, e do drejtësinë nën këmbët e tij

Nga njëra anë, Edi Rama predikon vetingun, pra vlerësimin e gjykatësve, dhe propagandon që atë ta bëjnë profesionistët e jo partitë, nga ana tjetër ka vërsulur një taborr me policë kundër gjykatësit që dha një vendim që nuk i pëlqen ...

Me Shume
15 Jun
0

Rama do përballet me ligjin për aferën e stadiumit me kullë 24 katëshe

Partia Demokratike, thirrje Prokurorisë të hapë hetimet Sekretari për Aksionin Qytetar, Ervin Salianji denoncoi sot nisjen e punimeve për kullën 24 katëshe pranë stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”. Salianji u shpreh se Partia Demokratike mbështet ndërtimin e një stadiumi për tifozët ...

Me Shume
14 Jun
0

Basha: Opozita gati ta votojë sot draftin, Ramen se lë vëllazëria me krimin të pranojë rekomandimin 88

  Edi Ramës i pëlqejnë fjalët e mëdha dhe shprehjet bombastike. E dëgjuat sapo mbylli një fjalim 45 minutash. U tha gjithçka por nuk iu përgjigj disa pyetjeve kryesore, në fakt një pyetje kryesore. i pëlqejnë shprehjet figurative, metaforat, por ...

Me Shume
14 Jun
0

Basha me Steinmeier: Pranimi i plotë i Rekomandimit 88 të Venecias nga Edi Rama mban peng Reformën në Drejtësi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha priti sot në një takim Ministrin e Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier. Zoti Basha shprehu mirënjohjen për kontributin e Gjermanisë dhe të ministrit Steinmeier për anëtarsimin e Shqipërisë në NATO dhe Pavarësinë e Kosovës, ...

Me Shume
14 Jun
0

Basha: Opozita e gatshme të votojë reformën në drejtësi nëse zbatohet i plotë, rekomandimi 88 i Opinionit Final të Komisionit të Venecias

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike ka dalë me vendimin unanim të mbështetjes së miratimit në parim të draftit të ndryshimeve kushtetuese në funksion të reformës në drejtësi, me një dhe vetëm një kusht: Adoptimin dhe zbatimin e plotë, jo të ...

Me Shume
13 Jun
0

Asgjë më pak dhe asgjë më shumë se ç’rekomandon Venecia. Ky është standarti ynë për Drejtësinë

Përshëndetje të nderuar përfaqësues të medias Dua të siguroj sot të gjithë shqiptarët se Partia Demokratike po bën dhe do të vazhdojë të bëjë deri në çastin e fundit, shpresoj në një konsensus mbarë kombëtar për Reformën në Drejtësi, atë ...

Me Shume
13 Jun
0

Reagim i Partisë Demokratike

I diskredituari Elvis Rroshi, modeli i Edi Ramës për pushtetin lokal, edhe pse pati dhe e ka edhe sot mbrojtjen e pakursyer të shefit të rilindjes, ra në më në fund, sepse dekriminalizimi po funksionon. E megjithatë, ai gjen sërish ...

Me Shume
13 Jun
0

Skafisti i tragjedisë së 9 janarit, me Edi Ramën bëhet shef në kapitenerinë e Durrësit

Inkriminimi që Edi Rama i ka bërë zyrave publike duke emëruar persona me të shkuar kriminale në poste kyçe të administratës, është tronditës. Partia Demokratike ka denoncuar qindra raste nga më të të pabesueshmet. Si përshembull të bësh drejtor të ...

Me Shume
13 Jun
0

Qindra banorë të Krutjes në protestë, s’kanë rrugë, kanalizime, po falimentojnë

Partia Demokratike mbështet kërkesat e drejta të komunitetit 3500 banorësh Qindra banorë të njësisë vendore Krutje në Bashkinë e Lushnjës kanë protestuar dje për mungesën e shërbimeve dhe rënien drastike të mirëqenies së tyre. Ky komunitet prej 3500 banorësh nuk ...

Me Shume