Nënkryetarja e PD, Oriola Pampuri, në një video të postuar në Facebook, thotë se autostrada Tiranë-Durrës është kthyer në një nga rrugët më të rrezikshme për shkak të amortizimit të saj. Ajo shprehet se kjo rrugë u ndërtua në një kohë kur Shqipëria nuk kishte trafikun që ka sot, ndërsa sot pas 11 vitesh nuk përmbush standardet e duhura dhe trafiku është bërë i përditshëm për kalimtarët.
Pampuri gjithashtu thotë se segmenti Tirane-Durres-Tirane, ka nevoje per nje autostrade te mirefillte, ku secila ane e saj te kete 4 korsi, mbikalime, dhe mirembajtje te vazhdueshme. Sipas saj, çdo tentativë për tendera arrnimesh është një shërbim më shumë për klientët e qeverisë.

 

Postimi i plotë i Nënkryetares së PD, Oriola Pampuri:

 

Kjo eshte “autostrada” ose me mire rruga Tirane-Durres-Tirane, sot ne oren 9.30 te mengjesit. Ku kolona me makina niste nga kthesa e Maminasit per te vijuar disa kilometra drejt Durresit.
Dhe te mendosh qe dikush ishte per pune, dikush per spital, dikush per shkolle, e te gjithe bashke kane dhe hallin tjeter te perbashket cmimin e karburantit, i cili ne nje trafik te cmendur si ky, firon si uji.
Kjo situate eshte e njejta thuajse cdo dite mengjeseve, drekave, pasditeve, dhe fundjavave.
Kryeministri dhe mbrojteset e zjarrta te tij do te thonin; trafik ka kudo, pooor jo aty ku rruges i thone rruge dhe autostrades, autostrade.
Rruga Tirane-Durres-Tirane, u ndertua atehere kur Tirana nuk kishte kete numer banoresh dhe Durresi gjithashtu, dhe ne ate kohe permbushte me se miri nevojat e qytetareve, madje edhe duke u mirembajtur.
Por sot 11 vjet, kjo rruge vetem eshte arnuar, duke u shnderruar ne nje nga rruget me te rrezikshme per aksidente si per kembesoret qe kalojne mbi ndarese per te kaluar ne anen tjeter, ashtu edhe per shoferet qe duhet te kene vemendje roboti per t’ shpetuar, kalimtareve, makinave qe ndalen papritur, apo shpejtesise se te tjereve, qe nuk eshte normale per nje rruge te tille.
Sot segmenti Tirane-Durres-Tirane, ka nevoje per nje autostrade te mirefillte, ku secila ane e saj te kete 4 korsi, mbikalime, dhe mirembajtje te vazhdueshme.
Cdo tentative per tendera arnimesh, eshte per te vijuar sherbimin ndaj xhepave te klienteve te qeveresise, por jo per shqiptaret.
Edi Rama ne vend qe te jape mend jashte kufijve, le te vije te jape llogari per kaosin qe ka krijuar ne cdo hallke te sistemeve ne Shqiperi, ku nje prej hallkave me te rendesishme jane rruget, arteriet e nje shteti, qe nxisin zhvillimin, ku kryeminstri ka deshtuar, nga rruga e Arbrit, qe nisi para ardhjes se tij e prej 11 vjetesh nuk ka perfunduar ende, dhe rruga Pogradec – Qafe-Plloce.
Sa per tunelin e Llogarase, dihet tashme, aty ku miqte ‘teshtijne’ Rama gjendet ne sekonde prane tyre per t’i krijuar komoditet.
Por Shqiptaret kane nevoje per nje kryeminister qe tu sherbeje atyre, jo miqve te tij.
Koha kur te korruptuarit zaptojne foltoret, dhe shqiptaret duartrokasin, duhet te marre fund.