REAGIM I SEKRETARIT PËR MARDHËNIET ME PUBLIKUN NË PD, EDVIN KULLURI

 

 

Ti Gazmend ke te drejte qe nuk me njeh por te do them se si te njoha une!

 

Se pari sepse kur ti u emerove drejtor ne Ministrine e Drejtesise ne mandatin e dyte te qeverisjes se PD, komunikoja me shefat e tu Sekretar i Pergjithsem e larte! Nuk te binte rradha te me takoje sepse ishe rang drejtori, megjithe rapektin per cdo drejtor dhe nenpunes te administrates publike! Dhe ne fakt nuk te mbaj mend kryesisht per kete arsye! Sepse s’me duheshe per asgje!

 

Kur dolem ne opozite dhe u zgjodha anetar i Keshillit Kombetar te PD dhe per kater vite u caktova mga kryesia si Kordinator ne Degen e Tepelenes e me pas Drejtues Politik i fushates per Bashkine Selenice ne vitin 2015 e me pas per riorganizimin ne 2017, duhet te kesh qene keshilltar i Grupit Parlamentar, pra serish nje burokrat i partise! Nuk me duhej te te njohja apo me njihje sespse s’me duheshe po prape per asgje!

 

Momenti i pare qe te njoha ishte kur u emerove Minister Drejtesie dhe i drejtoheshe Rame me adhurim “o Skenderbe im konsensual”! Dhe Doktori yt dhe i

Imi i dashur pershendeste qeverine e perbashket si nje “marreveshje win-win”!

 

Pastaj te rinjoha  kur ne 2021 mora vesh se me kishe perjashtuar nga anetaresia bashke me 28 mije demokrate pse isha kritik ndaj lidershipit te partise! Kur shkova te votoj per Edit Harxhi si kandidate per kryetare partie, nuk gjeta emrin ne liste! Por demokratet e deges numer 2 natyrisht qe me mundesuan votimin se me njihnin prej shume vitesh, ndersa ty te njihnin thjeshte si nje burokrat i zakonshem i zyrave te PD!

 

Ne perfundim po te kujtioj dy gjera! Mos harro kurre shhprehjen e Balzakut se “pas cdo karriere te pamerituar, fshihet nje maskarallek i madh”! Kam dyshimet e mia pse ke bere nje karriere te pamerituar, por nuk e provoj dot se jam tradicional! Ndersa i ndjeri Gramoz Pashko, pasi e perjashtuan ne 1992 tha se “ na perjashtuan burokratet e partise neve qe e themeluam ate parti”!

 

E pra Gazmend, ti je i sinqerte kur thua qe s’me njeh! Kurse une po te njoh mire! Por thjeshte si nje djale i ri ambicioz por qe ka ngaterruar zanat! Politikan lind dhe nuk behesh! Mos e harro kurre!