• Me kurajon e përditshme qytetare, banorët e Unazës së Re kanë frymëzuar përballjen kombetare me të keqen! Por ndalja e së keqes nuk mjafton! Ajo duhet shkulur me rrënjë!

 

  • Banda kriminale, e korruptuar dhe çnjerëzore që na qeveris është kthyer në terrorin e shqiptarëve, sepse xhepi i babëzitur i Edi Ramës është vendosur mbi interesat e qytetarëve.

 

  • Qendresa e banorëve të Unazës së Re ka qenë e suksesshme në dy plane. Ndaloi planin korruptiv të Ramës për të vjedhur të paktën 30 milionë euro me shkatërrimin e shtëpive të tyre.

 

  • Qendresa ndezi shpresën dhe u tregoi se kur lufton për kauzën e drejtë kundër atyre që njohin vetëm pushtetin e tyre kriminal, nuk ka forcë në botë t’ju ndalë.

 

  • Merita për ndaljen e së keqes është e kujtdo prej jush që nuk iu nënshtrua dhunës, shantazheve, arrestimeve dhe përdorimit të gjuhës-molotov të Edi Ramës pëe t’ju përçarë.

 

  • Ndalja e së keqes nuk mjafton. Kjo hajdutëri është si kancer. Ata që donin të vidhnin 30 milion euro tek Unaza, tani duan të vjedhin 300 milion euro te Milot-Balldre dhe në rrugën e Orikumit.

 

  • Që shtëpitë të jenë njëherë e mirë të sigurta, që paratë e shqiptarëve të mos vidhen nga kryeministri, nuk mjafton të ndalim të keqen. E keqja duhet shkulur me rrënjë!

 

  • Sovrani duhet të vendosë kudo në Shqipëri, si tek Unaza e Re. Të bashkohemi nesër në orën 19.00 para selisë të së keqes që Shqipëria Europiane të fitojë mbi Shqipërinë e pakicës së hajdutërisë kriminale.

 

  • Në këtë kauzë nuk ka ngjyra, nuk ka të djathtë e të majtë. O je me fëmijët e tu, o je me vlerat elementare të dinjitetit njerëzor e të punës së ndershme, ose je skllav i krimit. Që kjo betejë të shkojë deri në fund, ka vetëm një rrugë, ta shkulim të keqen me rrënjë.

 

  • Largimi i Edi Ramës, një qeveri tranzitore që garanton zgjedhje të lira e të ndershme, një parlament që përfaqëson qytetarët janë produkt i panegociueshëm i rezistencës opozitare dhe i bashkimit popullor që do ta çojë betejën deri në fund.

 

  • Le t’i japim paralajmërimin e fundit tiranisë së krimit, se jemi të vendosur ta shkulim të keqen me rrënjë, ta çlirojmë Shqipërinë nga banda kriminale e t’ia kthejmë atë qytetarëve.

 

 

FJALA E KRYETARIT TË PASTISË DEMOKRATIKE LULZIM BASHA TEK PROTESTA E UNAZËS SË RE

 

 

Mirë se ju gjej vëllezër dhe motra, Mirë se ju gjej zonja dhe zotërinj, të rinj e të reja, fëmijë, bashkëqytetarë të Tiranës, anëtarë dhe përfaqësues të medias.

 

Mirë se ju gjej në takimin e përnatshëm të kurajos qytetare, të kurajos prindërore dhe të kurajos kombëtare, me të cilën keni vazhduar ditë për ditë e natë për natë betejën më të gjatë në histori, për dinjtet, për të drejtat dhe liritë tuaja themelore, për shenjtërinë e banesës, por mbi të gjitha për shenjtërinë e ligjit, të kushtetutës, mbi të gjitha për betejën, së cilës i keni dhënë frymëzimin qytetar dhe kombëtar. E frymëzuar nga rezistenca dhe përballja juaj me të keqen, ajo është shtrirë anembanë Shqipërisë si shpresë, si besim, si garanci për shkuljen e së keqes me rrënjë dhe çlirimin e Tiranës e çlirimin e Shqipërisë nga kjo bandë kriminale, nga kjo bandë hajdute, nga kjo bandë e pashpirt shtazarake.

 

Kjo bandë prej një viti është kthyer në terrorin e fëmijëve shqiptarë, në terrorin e fëmijëve tek Unaza e kudo anembanë vendit, për shkak se ka vendosur xhepin e pangopur e të babëzitur të Edi Ramës, hajdutit më të madh në 3 dekada në Shqipëri, mbi interesat e qytetarëve të thjeshtë, mbi bukën e gojës të këtyre vogëlushëve dhe qindra mijëra të tjerëve anembanë vendit.

 

Zonja dhe zotërinj!

 

E përsëris me krenari se Unaza e Re ka qenë dhe është frymëzimi për betejën tonë, është modeli i forcës së qytetarëve të bashkuar, kundër një tiranie të krimit, kundër një bande me pushtet dhe kundër një grushti pushtetarësh hajdutë, të bërë njësh me banditët.

 

Vëllezër e motra!

 

Qendresa juaj i ka dhënë rezultatet e saj në dy plane.

 

Plani ogurzi i oligarkëve kriminelë dhe kriminelëve e trafikantëve të drogës që, bashkë me Edi Ramën dhe sejmenët e tij, Uriah Heep-in e bashkisë dhe Taulant Yaris-in shkatërronin shtëpitë tuaja për të pastruar paratë e pista të drogës, për të çuar me një dorë në kontot sekrete të Delaëare-it 30 milionë euro, që do t’i ndanin së bashku me Edi Ramën, u ndal, sepse e ndali fuqia e bashkuar e zemrave të prindërve, të të rinjve dhe të rejave, të vogëlushëve të kësaj zone.

 

Por përtej kësaj, në një plan tjetër, shumë më të madh, në një plan kombëtar, në një plan tjetër vlerash qytetare, qëndresa juaj, në netët e errëta të diktaturës së krimit, ndezi një dritë shprese për shqiptarët dhe u tregoi se kur lufton për kauzën e drejtë, kur lufton për pragun e shtëpisë, kur lufton për bukën e vogëlushëve, kur lufton për ligj e kushtetutë kundër një grupi kriminelësh, që nuk njohin as ligj, as gjykatë, as kushtetutë, por vetëm pushtetin e tyre kriminal, atëherë nuk ka forcë në botë t’ju ndalë, dhe kështu ia keni dalë ta ndalni të keqen.

 

Kjo është një meritë e padiskutueshme e gjithësecilit prej jush, e qëndresës tuaj, që kurrë nuk u përkulët para presionit, dhunës shtazarake që ushtruan në oborret e shtëpive tuaja në dhomat e shtëpive tuaja, në rrugët e lagjeve tuaja, shoqërimeve zvarrë nëpër komisariate, arrestimeve arbitrare, dhe përdorimit të gjuhës-molotov të Edi Ramës për t’ju përçarë, për t’ju nënshtruar, për t’ju poshtëruar, ju ia dolët. Ja ku jeni, kryelartë, qëndrestarë në këtë betejë të pashembullt.

 

Vëllezër e motra, nderim për ju, nderim për këtë betejë fisnike, për këtë shembull të madh të kurajos qytetare, që tani është shumëfishuar, dhjetërafishuar, qindrafishuar, mijërafishuar në betejën e madhe popullore kundër të keqes.

 

Ju e ndalët të keqen, por sot, një ditë para dy qershorit, qe jam i bindur se do të hyjë në histori si një tjetër rekord bashkimi zemrash dhe fuqie të pandalshme të popullit kundër tiranisë, dua ta them fare qartë se ndalja e së keqes, kjo fitore e jashtëzakonshme e këtyre qytetarëve, sot nuk mjafton.

 

Ndalja e së keqes është e pamjaftueshme.

 

Vëllezër e motra!

 

Dua t’ju drejtohem, përmes kamerave, të gjithë bashkëqytetarëve që na ndjekin në këtë çast apo në kronikat e lajmeve të atyre ekraneve që nuk janë me pronarë plaçkitës të bukës së fëmijëve tuaj e t’ju jap këtë mesazh: Donin të vidhni këtu 40 milionë euro për 2 kilometra, 30 milionë prej tyre t’i çoni në kontot bankare, donin të hapni kantierin e pastrimit të parave të pista, duke zhvendosur Lanën, për Taulant Yarisin dhe mikun e tij trafikant droge të dënuar për trafik heroine, që do të pastrojë 60 milionë euro. Për këtë donin të shkatërronin shtëpitë e mbi 1 mijë familjeve. Ju i keni ndalur, por nuk mjafton. Pse nuk mjafton? Vetëm ndalja e së keqes nuk mjafton.

 

Kjo e keqe, kjo hajdutëri ky kriminalitet shtetëror është si kancer dhe ndalja e kancerit nuk mjafton për të shpëtuar pacientin që, në këtë rast, është shoqëria jonë, është Shqipëria jonë e dashur, është e ardhmja e këtyre fëmijëve.

 

Prova më e qartë se kjo nuk mjafton është sot në dy vende.

 

Njëri, 2 kilometra prej këtej, në një palestër, ku u mblodhën si në furrik, të pandehurit kryesorë të krimit tek Unaza e Re, krye-i pandehuri Edi Rama, Uriah Heep-i i bashkisë Erion Veliaj dhe Taulant Yaris-i për të shpallur projektin e tyre ogurzi të kapjes së gjithë pushteteve me krimin, me kandidatë për bashki njerëz që janë kandidatë për burg, me kriminelë dhe përdhunues, me vrasës dhe injorantë. 2 kilometra më tej shpallën projektin, megjithëse këtu tek Unaza e Re ju e keni ndalur të keqen, e marshimit të të keqes në të gjithë Shqipërinë.

 

E dyta provë se ndalja e të keqes nuk mjafton është 80 kilometra në veri nga ky vend ku ndodhemi ne. Këtu e morën një grusht të fortë, këtu për momentin janë ndalur,për momentin këtu shtëpitë tuaja nuk po i prek rruspa, por e keqja nuk është ndalur. Jo. Është dhjetëfishuar. Njësoj si kanceri.

 

30 milion donin të vidhnin këtu, 300 milion duan të vjedhin me rrugën Milot-Balldren e me rrugën e Orikumit, me të njejtën skemë si tek Unaza e Re. 300 milion euro, paratë e xhepave tuaja, të kërdisur nga taksat e shtuara, të kërdisur nga faturat e kripura të energjisë elektrike, të kërdisur nga nafta më e shtrenjtë në Europë, të popullit më të plaçkitur të Europës, nga një grusht injorantësh dhe hajdutësh, politikanët më të korruptuar, më kriminelë dhe më të pasuruar në kurriz të popullit dhe që përfaqësohen sot nga Edi Rama, Uriah Heep-i i bashkisë së Tiranës dhe Taulant Yaris.

 

Kjo është prova më e qartë, se që ta ndalim të keqen nuk mjafton.

 

Që shtëpitë tuaja të jenë njëherë e mirë të sigurta dhe këta vogëlushë të shkojnë në shkollë (tregon me dorë fëmijët që protestojnë tek Unaza e re) të patraumatizuar nga lotët e prindërve të tyre,

Që paratë e prindërve shqiptarë, paratë e taksapaguesve shqiptarë, paratë e bukës së gojës së fëmijëve shqiptarë, të mos vidhen më në afera të tilla të tmerrshme që s’i ka parë e s’i ka dëgjuar në 30 vjet Europa, nuk mjafton të ndalim të keqen. Njësoj si nuk mjafton të ndalim kancerin!

 

E keqja duhet shkelur me rrënjë!

 

Është e vërtetë që këtu ka vendosur sovrani, por kjo nuk mund të jetë një principatë e shkëputur lirie në një Shqipëri tiranie. Ndaj, që sovrani të vendosë kudo, na duhet që këto tre Shqipëri t’i bashkojmë nesër në orën 19.00 para selisë të së keqes, ku Shqipëria e hajdutërisë kriminale të Milot- Balldrenit, ku Shqipëria e propagandës kriminale të kotecit palestër, ku është katandisur organizata kriminale e Rilindjes dhe Shqipëria e qendresës stoike të banorëve të Unazës të takohen në një betejë ku vetëm njëra do të mbijetojë: Ose Shqipëria e drejtësisë, shqipëria e prindërve që luftojnë për fëmijët e tyre, Shqipëria e Kushtetutës dhe e ligjit, Shqipëria e vlerave europiane ose Shqipëria e zuzarëve dhe banditëve, hajdutëve që kanë përzënë gjysmë milioni të shqiptarëve, qeverisjen më të korruptuar dhe më të inkriminuar të Europës!

 

Kjo është beteja!

Kjo është kauza! Dhe në këtë kauzë nuk ka ngjyra, nuk ka të djathtë e të majtë. O je me fëmijët e tu, o je me vlerat elementare të dinjitetit njerëzor e të punës së ndershme, ose je skllav i krimit.

 

Shqiptarët janë zgjuar, shqiptarët janë bashkuar dhe çdo ditë e më shumë ky bashkim bëhet më I madh, falë kurajos, falë qëndresës, falë vendosmërisë që kanë marrë nga banorët e Unazës së Re dhe qëndrestare të lirisë dhe të demokracisë anembanë Shqipërisë.

Ndaj, që kjo betejë të shkojë deri në fund, ka vetëm dhe vetëm një rrugë, ta shkulim të keqen me rrënjë.

 

Largimi i Edi Ramës, një qeveri tranzitore që garanton zgjedhje të lira e të ndershme, një parlament, që përfaqëson hallet, problemet, dëshirat dhe aspiratat e tyre, si kudo në Europë, janë produkt i panegociueshëm i rezistencës opozitare dhe i bashkimit popullor që do ta çojë betejën deri në fund.

 

Vëllezër dhe motra!

 

U bënë 7 muaj rezistencë ditë për dotë e natë për natë. Dhe ja ku i ke ni bashkëqytetarët tuaj, te cilët, vetëm me forcën e zemrës se tyre, vetëm me dashurinë për fëmijët, vetëm me kauzën e drejtë të mbrojtjes së shenjtërisë së banesës, ia dolën jo vetem t’i mbrojnë këto, por të mbrojnë për ju, për ne, edhe konceptin më themelor të lirisë e dinjitetit njerëzor, sundimin e ligjit, kushtetutën, duke diktuar qartë e prerë prej ditës së parë, se këtu vendosin qytetarët, këtu vendos sovrani.

 

Kaq sa kanë bërë është përtej imagjinatës së çdo shqiptari të traumatizuar nga tirania deri para katër muajsh. Por këto 4 muaj, mrekullia e qendresës, mrekullia e kurajos dhe e dinjitetit të çdo njeriu, e ka kthyer kokëposhtë Shqipërinë e tiranisë, e ka ndezur pishtarin e shpresës në zemrën e çdo shqiptari. Ndaj kam një dhe vetëm një mesazh, si për zonjat dhe zotërinjtë që më rrethojnë sonte këtu, ku e keqja është ndaluar, ashtu edhe për të gjithë ju bashkëqytetarë: bashkohemi për ta shkulur të keqen me rrënjë!

 

Bashkohemi në protestën e nesërme në rrugën tonë pa kthim për të mos lejuar më asnjë dramë njerëzore dhe familjare, asnjë shkelje flagrante të të drejtave dhe lirive tuaja nga një grusht horrash dhe banditësh që nuk janë më as qeveria, as parlamenti i Shqipërisë, por janë banda që duhet e do ta shporrim me çdo kusht e me çdo çmim.

 

Ju ftoj ta bëjmë këtë investim në emër të së ardhmes sonë, në emër të vogëlushëve tanë, në emër të të vetmeve vlera e parime që do ta nxjerrin në breg anijen tonë pas tre dekadave tranzicion, anijen e vlerave dhe parimeve europiane për ta bërë këtë vend si gjithë Europa, për t’i bërë qytetarët të gëzojnë të njëjtat të drejta e mundësi si qytetarët europianë  në shtëpinë e tyre, në qytetin e tyre, në vendin e tyre.

 

Ndaj, le ta marrim edhe njëherë shkëndijën që u bë pushtar, pishtarin që u bë furrnaltë e revoltës popullore këtu tek Unaza e Re, le ta sjellim në ballë të protestës, nesër në orën 19.00!

 

Le ta shkundim nga themelet tiraninë e krimit, le t’i japim paralajmërimin e fundit se nuk do të ndalemi thjesht dhe vetëm duke ndalur të keqen, por se jemi të vendosur ta shkulim me rrënjë, ta çlirijmë Shqipërinë nga banda kriminale, ta çlirojmë ekonominë nga oligarkia e  babëzitur e t’ia kthejmë atë pronarëve të saj të vërtetë, qytetarëve shqipatrë

 

Zoti ju vekoftë ju!

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Fitore!