• Vendimi për anullimin e 30 qershorit u diktua nga bashkimi i shqiptarëve të lirë me vlerat europiane dhe amerikane për të mos pranuar një proces monist, kriminalo-autokratik të bandës së Edi Ramës.

 

 • Bota është tronditur nga përgjimet e publikuara nga BILD, që faktuan se Edi Rama është një kryeministër ilegjitim, se pushtetin nuk e mori me vota, por e mori me krimin dhe me bandat.

 

 • Bota e di se në Shqipëri sundon një qeveri e zgjedhur nga mafia dhe jo nga populli. Më kot, Edi Rama po bën gjithçka për t’i shpëtuar gjykimit. Gjykimi i Europës po vjen, gjykimi i popullit është i pashmangshëm.

 

 • Anullimi i procesit kriminal të 30 qershorit nuk është fundi i betejës sonë. Është vetëm një rezultat i qëndresës së një populli të bashkuar për Shqipërinë si gjithë Europa.

 

 • Anullimi i 30 qershorit është prova e forcës së bashkimit tonë, por është vetëm një hap i vogël përpara. Ne do ta vazhdojmë betejën. Fitorja e saj na bashkon përtej ndasive partiake. Ajo e çliron vendin nga zgjedha e krimit.

 

 • Është koha që, si popull i bashkuar, nën sytë e një bote që na vëren dhe miqve të gatshëm për të na ndihmuar, të hedhim hapat tanë finalë drejt zgjidhjes së krizës politike.

 

 • Mesazhi i qartë i kësaj proteste madhështore është se shumica jemi ne, se ne nuk do të hedhim asnjë hap pas, deri në realizimin e objektivit tonë. largimin e Edi Ramës, një qeveri tranzitore, zgjedhje të lira e të ndershme.

 

 • Ne duam vlera dhe standarde evropiane, ne duam zgjedhje të standardeve evropiane, shqiptarët meritojnë e do të kenë qeveri evropiane, nga shqiptarët, te shqiptarëve dhe për shqiptarët.

 

 • Gjermania ka folur qartë. Vetëm me standarde europiane, ky vend mund të bëhet pjesë e BE. Pengesa për hapjen e negociatave është vetëm kryeministri i Avdylajve, qeveria e ardhur me votën e krimit.

 

 • Kushdo që mbyll sytë para diktaturës së krimit dhe korrupsionit të Edi Ramës, gënjen veten. Edi Rama nuk mund të reformohet. Ai është koka e shtetit të bërë njësh me krimin. Edi Rama duhet të largohet!

 

 • Dua të siguroj këdo, mik dhe aleat, se ne nuk kërkojmë asgjë më shumë se parimet, vlerat, standardet e Evropës dhe SHBA. Ne kërkojmë sundim të ligjit, ndarje dhe balancim të pushteteve. Nuk do të pranojmë asgjë më pak.

 

 • Rruga e daljes nga kjo krizë e thellë politike nuk ka as pse të shpiket. Do të jetë vetëm një rrugë, rruga e standardeve dhe e precedentëve evropianë. Largimi i Edi Ramës është i panegociueshëm.

 

 • Sonte dështoi me turp plani ogurzi i provokatorëve të dhunës, që duan të ndalin trajektoren e pandalshme të ngjarjeve, që sapo kanë nisur dhe do të çojnë në rrëzimin e tiranisë së krimit.

 

 • U bëj një thirrje njerëzve me përgjegjësi politike të kupolës socialiste: ndalni krimin në kupolën tuaj, merrni kontrollin politik të partisë dhe uluni në dialog për zgjidhje politike pa Edi Ramën kryeministër, me një qeveri tranzitore.

 

 • Le të garojmë para shqiptarëve me zgjedhje të lira e të ndershme dhe të vendosim së bashku standardin europian të zgjedhjeve. Nuk është vonë për ta shpëtuar Partinë Socialiste nga krimi.

 

 • Një gjë është e sigurtë: forcë që ta ndalë bashkimin popullor për rrëzimin e organizatës kriminale të rilindjes, nuk ka e nuk do të ketë. Ne nuk do të tërhiqemi asnjë çast! Asnjë hap pas!

 

 

FJALA E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA,

NË PROTESTËN PARA KRYEMINISTRISË

 

 

Mirëmbrëma zonja dhe zotërinj!

Mirëmbrëma vëllezër dhe motra, bashkëqytetarët e mi nga Tirana dhe gjithë Shqipëria!

Mirëmbrëma dhe mirë se keni ardhur në bashkimin më të madh popullor që ka njohur që ka njohur ndonjëherë Shqipëria!

 

Gjashtë netë më parë u zotova para jush se nuk kisha më fjalë dhe arsye për fjalë. Ndaj, më lejoni të shpjegoj para jush dhe gjithë shqiptarëve arsyen pse po e marr fjalën sot. Arsyeja është sepse kjo javë, e mbushur me zhvillime të jashtëzakonshme në Shqipëri, në Gjermani, në Europë, të cilat janë të lidhura drejtpërdrejtë me fatin e vendit tonë, me rrugën tonë drejt Europës, kanë marrë një kthesë. Ndaj, më lejoni ta nis duke ju falenderuar ju vëllezër dhe motra, që jeni forca e pandalshme e ndryshimit që po vjen.

 

Ju jeni fuqia, ju jeni forca!

 

Në këto momente që po flas, ashtu siç e keni dëgjuar, falë vendosmërisë suaj të pathyeshme, falë bashkimit mahnitës e më të paparë të zemrave dhe mendjeve të shqiptarëve të lirë, Presidenti i Republikës ka marrë vendimin për anullimin e 30 qershorit, ditës së planifikuar nga regjimi krimialo-autokratik të bandës së Edi Ramës për të ekzekutuar krimin e shëmtuar elektoral, për të kapur, përmes një procesi monist, antikushtetues, antielektoral, antiligjor dhe kriminal, pushtetin vendor.

 

Vëllezër dhe motra, kjo është vetëm rezultat i forcës suaj të pathyeshme, i qëndrësës suaj, i besimit tuaj të palëkundër, i vlerave europiane, të lirisë, të demokracisë, i dinjitetit njerëzor. Ishte ky bashkim që diktoi anulimin e 30 qershorit, procesit kriminal të juntës kriminale.

 

Është forca e drejtësisë së kauzës, është forca e drejtësisë së kauzës tone, ajo që dikton këto vendime. pra, vëllezër dhe motra, le ta themi këtu të gjithë së bashku, le ta ndajmë me çdo shqiptar, anembanë vendit dhe kudo ku janë, vendosmërinë tonë për ta çuar këtë betejë deri në fund, deri në fitore, Rama ik!

 

Vëllezër dhe motra, zonja dhe zotërinj!

E gjithë bota është tronditur këto javë nga përgjimet e botuara, nga gazeta më e madhe e Europës, e përditshmja gjermane BILD, e cila faktoi, përmes përgjimeve zyrtare, autentike të Prokurorisë se Edi Rama është një kryeministër ilegjitim, se qeveria e tij është një qeveri ilegjitime, se pushtetin nuk e mori me vota, por e mori me krimin, e mori me kriminelët, e mori me bandat.

 

Ndaj, sot, e gjithë bota e di se në Shqipëri sundon një qeveri e zgjedhur nga mafia dhe jo nga populli. Këto fakte tronditëse të cilat kanë shkundur të madh dhe të vogël i kanë hapur sytë çdo shqiptari, deri dje mosbesues, asaj pakice skeptike dhe i ka bërë të vërshojnë në mënyrën më mahnitëse në këtë shesh të lirisë, në këtë shesh të shpresës, në këtë shesh të demokracisë dhe të ndryshimit që po vjen për çdo shqiptar.

 

Mirë se vini vëllezër dhe motra, Zoti ju bekoftë ju!

 

Por vëllezër dhe motra, anulimi i procesit kriminal të 30 qershorit nuk është fundi i betejës sonë.

Nuk është aspak fundi i betejës sonë, është vetëm një rezultat i qëndresës së një populli të bashkuar për Shqipërinë si gjithë Europa.

 

Vëllezër dhe motra!

 

Ju bëj thirrje mos ndërmerrni asnjë veprim që dëmton protestuesit apo vëllezërit tanë në uniform! Zemërimi juaj është i ligjshëm, por ka vetëm një njeri që do dhunë, ka vetëm një njeri që lutet për dhunë. Ky është njeriu që do që t’i shpëtojë gjykitmi të popullit, do që t’i shpëtojë gjykimit dhe ky është Edi Rama dhe banda e tij. Nuk do t’i shpëtojë gjykimit. Gjykimi i Europës po vjen, gjykimi i popullit është i pashmangshëm.

 

Vëllezër dhe motra,

 

Po e ripërsëris thirrjen time, mos cënoni asnjë efektiv të policisë në uniformë! Mos cënoni vellezërit dhe motrat tona, që do të rreshtohen në krahun tuaj për ta çliruar Shqipërinë nga krimi dhe qeveria e lidhur me krimin. Shumë shpejt!

 

Vëllezër dhe motra,

 

E gjithë bota e pa sesi Edi Rama ka ardhur në pushtet me dhunë, me dhunën e kriminelëve.

 

Kryeministri ilegjitim, kryeministri i Avdylajve e mori pushtetin me dhunën e kriminelëve, të cilët kërcënonin votuesit e opozitës, të cilët mbushnin kutitë e votimit, të cilët paguanin për vota, të cilët bënin emërime dhe çemërime dhe i trajtonin administratorët e pushtetit si zagarët, sepse te tillë i ka shndërruar Edi Rama administratorët e pushtetit – shërbëtorë të përulur të krimit të organizuar. Kjo është vepra e kryeministrit të Avdylajve. Rama ik!

 

Me dhunë e ka marrë pushtetin dhe me dhunë mendon se do ta mbajë pushtetin.

 

I ka kapur të gjitha. Prokurori e shërbim sekret. Kapi gjykatat. Shkatërroi Kushtetuesen dhe të Lartën, kapi të gjitha organet e reja të drejtësisë dhe mendoi se do të nenshtronte popullin.. Banda e Avdylajve dhe Edi Rama sot kanë kapur çdo institucion. Institucion i vetëm është populli, është sovrani, jeni ju. Le ta degjojë thirrjen tuaj mbarë bota – Rama ik!

 

Java që shkoi tronditi Europën.

 

Tregoi të vertetën e këtij sistemi kriminal dhe Europa ka folur qartë. Gjermania ka folur qartë. Vetëm me standarde europiane, vetëm me vlera europiane, ky vend mund të bëhet pjesë e BE-së.

 

Ka një pengesë per hapjen e negociatave.

 

Ajo është Shqipëria në sundimin e shtetit të bërë njësh me krimin.

Ajo është qeveria e ardhur me votën e krimit.

Ai është kryeministri i Avdylajve.

 

Le ta hapim rrugën e bllokuar nga Edi Rama, rrugën tonë drejt Europës. Rama ik!

 

Boll më me Shqipërinë që do Edi Rama, Astrit Avdylaj, Ymer Lala, Taulant Balla, kriminelët dhe oligarkët.

Boll më me Shqipërinë e një grushti zuzarësh ne pushtet.

Le të luftojmë tani për Shqipërinë e çdo shqiptari. Rama ik!

 

Vëllezër dhe motra!

 

Kush mendonte se Partia Demokratike dhe aleatët tanë opozitarë do të pranonin një proces fals zgjedhor të diktuar nga krimi, të futej në zgjedhje me kundërshtarë Astrit Avdylajn, Ymer Lalën, Rrahman Rrahjen, Bajrët, Shullazët, kush kerkonte që ne të futeshim në zgjedhje me një qeveri dhe një kryeminister te kapur ne flagrancë duke vjedhur zgjedhjet, është tmerrësisht naiv.

 

Ne jemi mbledhur sonte në këtë bashkim të magjishëm zemrash, sepse na bashkojnë vlerat tona, vlerat shqiptare, vlerat europiane, vlerat amerikane, vlerat e vërteta, jo ato qe shiten dhe blihen, vlerat e verteta të perendimit na bashkojnë.

 

ü Të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

ü Të demokracisë së vërtetë.

ü Të një qeverie jo të dalë nga krimi, por të një qeverie të dalë nga populli, me popullin dhe për popullin.

 

Ne jemi të vetëdijshëm se largimi i Edi Ramës është vetëm hapi i parë për të hedhur themelet e shëndosha të bashkëjetesës demokratike, për ta rikthyer pushtetin tek sovrani, tek qytetarët, tek populli, tek ju.

 

Ndaj, na mbledh e do të na mbledhë deri në fitoren totale të kësaj beteje, zotimi ynë për vlerat dhe modelin evropian të zgjedhjeve të lira, të ndarjes dhe balancimit të pushteteve, të drejtësisë së pavarur dhe jo të kapur politikisht, të referendumeve popullore si shprehja më e lartë e sovranit për vendimmarrje, të reformave të thella kushtetuese. Kjo rrugë është rruga e vetme e shpëtimit, e shpresës, sepse është rruga drejt Evropës, është rruga drejt Perëndimit.

 

Por vëllezër e motra, kushdo që ka mbyllur apo mbyll sytë para diktaturës së krimit që ka vendosur Edi Rama, kushdo që ka mbyllur apo mbyll sytë para korrupsionit të hajdutit më të madh në 29 vite, Edi Ramës, kushdo që mbyll sytë para kapjes së shtetit, bën gabimin më të madh, gënjen vetveten.

 

Ø Edi Rama nuk mund të reformohet.

Ø Edi Rama nuk mund të emancipohet.

Ø Edi Rama është koka e shtetit kriminal, e shtetit të bërë njësh me krimin.

Ø Edi Rama duhet të largohet! Rama ik!

 

Ndaj në emrin tuaj, dua të siguroj këdo, mik dhe aleat që na dëgjon sot, për zotimin tonë të parë, ditën e parë të kësaj beteje me 16 shkurt, se ne nuk kërkojmë asgjë më shumë se parimet, se vlerat, se normat e standardet e Evropës demokratike, se normat dhe standardet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ne kërkojmë liri, demokraci, sundim të ligjit, ndarje dhe balancim të pushteteve. Por nuk do të pranojmë asgjë më pak. Rama ik!

 

Me këtë vetëdije jemi mbledhur tash 4 muaj, në këtë manifestim kombëtar force, vizioni, në këtë fuqi shpirtërore të papërballueshme. Me këtë fuqi do të vazhdojmë betejën tonë, orë e minutë, natë e ditë, sepse ora e fitores po afron. Rama ik!

 

Rruga e daljes nga kjo krizë e thellë politike nuk ka as pse të shpiket, as pse të klonohet. Nuk ka dhe nuk do të devijohet as nga propaganda e paguar me dhjetëra milionë euro të drogës dhe të Besos së Tajvanit. Kush ka veshë, ta dëgjojë. Kush nuk di anglisht t’ia përkthejnë, por do të jetë vetëm një rrugë, rruga e standardeve dhe e precedentëve evropianë.

 

Largimi i Edi Ramës është i panegociueshëm. Rama Ik!

Ky vend është mbajtur tepër gjatë peng, peng i një njeriu që për pushtetin dhe pasurinë e tij, për karrigen e tij, bëri pakt me krimin, dhe solli krimin në parlament, solli krimin në krye të institucioneve, duke filluar me kupolën e Policisë së Shtetit.

 

Ky vend është mbajtur për një kohë shumë të gjatë peng i një njeriu të vetëm që kanabizoi Shqipërinë, e ktheu në bazë të kokainës dhe heroinës, për pushtetin e vet dhe pasurinë e tij e mbushi parlamentin me trafikantë, i mbushi zyrat e shtetit me zuzarë.

 

Ky vend është mbajtur për një kohë shumë të gjatë peng i një njeriu që ia fali të gjitha pasuritë publike një grushti oligarkësh, për t’i grabitur bashkë me ta edhe qindarkën e fundit qytetarëve shqiptarë, ndërkohë që 1 në 10 shqiptarë nuk ushqehet më shumë se një herë në ditë.

 

Ky vend është mbajtur për një kohë shumë të gjatë peng i një njeriu që sa herë u kap me Saimir Tahirin, me Elvis Rroshin, me Arben Ndokën, me Mark Frrokun, me Fatmir Xhafajn, me Rrahman Rrajen, me Vangjush Dakon, kurrë, asnjëherë nuk zgjodhi ligjin dhe kushtetutën, nuk zgjodhi zbatimin e drejtësisë, por i mbrojti duke pranuar faqe të të gjithë botës, se është ai dhe vetëm ai, koka e bandës kriminale, koka e regjimit kriminal dhe oligarkik. Rama ik!

 

Koha kur një njeri i vetëm e mban peng vendin, koha kur një njeri i vetëm i mban peng shqiptarët dhe rrugën e tyre drejt Europës, koha kur një njeri i vetëm dhe banda kriminale që i shërben për karrigen e tij, mban peng të ardhmen e vogëlushëve shqiptarë, ka marrë fund. Rama ik!

 

Ne nuk do të tërhiqemi asnjë cast! Asnjë hap pas, derisa fitorja e popullit të bashkuar kundër krimit, kundër oligarkisë dhe politikanëve kriminelë të marrë fund! Rama ik!

 

Vëllezër dhe motra!

 

Anullimi i 30 qershorit është prova e forces sonë të bashkuar, por është vetëm një hap i vogël përpara. Ne do ta vazhdojmë këtë betejë, apo jo?

Qytetarët: Poooo

Deri në fitore apo jo?

Qytetarët: Poooo

Ne jemi të vendosur apo jo?

Qytetarët: Poooo

T’ju dëgjojë bota: Rama ik!

Qytetarët: Rama ik, Rama ik.

 

Vëllezër dhe motra!

 

Fitorja e kësaj beteje është bekim për çdo shqiptar. Ajo na bashkon të gjithëve, përtej ndasive partiake. Ajo e çliron vendin nga zgjedha e krimit.

 

Është koha që, si popull i bashkuar, nën sytë e një bote që na vëren dhe miqve të gatshëm për të na ndihmuar, që unë u shpreh mirënjohjen time nga zemra dhe gatishmërinë tonë për t’i dhënë zgjidhje përfundimtare kësaj krize, pra, është koha, miqtë e mi, që, kështu, të bashkuar e të vendosur, të hedhim hapat tanë finalë drejt zgjidhjes së krizës politike. Rama ik!

 

Ndaj, ju ftoj dhe ju kërkoj që më të njëjtën kurajo dhe vendosmëri që kemi bërë këtë rrugëtim historik drejt çeljes së prespektivës për Shqipërinë si gjithë Europa, ta vazhdojmë rrugën tonë pa u lodhur, pa u epur, të bekuar nga përgjegjësia për fëmijët tanë dhe brezat që vijnë, me misionin tonë kombëtar, qytetar dhe hyjnor, për ta bërë Shqipërinë si gjithë Europa.

 

(Të gjithë protestuesit thërrasin njëzëri): E duam Shqipërinë si gjithë Europa!

 

Ndaj, le të konfirmojmë sonte nga ky shesh fuqinë e vërtetë, që është fuqia e bashkimit, është fuqia e pjesëmarrjes, është forca e vëndosmërisë, ku luftojmë për kauzën e drejtë, për të çliruar Shqipërinë nga padrejtësia; për t’u rikthyer shqiptarëve dinjitetin, për t’u kthyer shanset dhe mundësitë, për të gëzuar pasuritë publike të këtij vendi, përmes punës së ndershme dhe me dinjitet, për t’ia kthyer fëmijëve tanë buzëqeshjen dhe përspektivën e afërt të Shqipërisë si gjithë Europa.

 

Ju ftoj që në këtë muzg të jashtëzakonshëm, tani, më të bindur se kurrë në forcën e bashkimit tonë, më të vendosur se kurrë, më të qartë se kurrë dhe më shpresëplotë se kurrë në fitoren që po vjen, ndizini dritat e shpresës për çdo shqiptar! Ndizeni dritën e Europës për mbarë botën! Ndizeni dhe bëjeni të ushtojë, të kushtrojë mesazhin tonë: E duam Shqipërinë si gjithë Europa.

(Të gjithë njëzëri): E duam Shqipërinë si gjithë Europa.

 

Bashkë do ta hapim derën e Europës. Bashkë do t’i kthejmë vlerat e Europës realitet. Bashkë do t’i japim fund errësirës, siç i dhatë sonte fund errësirës në këtë bulevard shprese, në këtë bulevard drite për çdo shqiptar, për çdo nënë e baba, prind e fëmijë.

 

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Zoti i bekoftë shqiptarët kudo ku janë!

Rama ik!

E duam Shqipërinë si gjithë Europa!

 

FJALA E KRYETARIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, LULZIM BASHA, PARA SELISË SË PARTISË DEMOKRATIKE

 

Orët e tiranisë po marrin fund, ora e lirisë së re, e demokracisë së vërtetë, ora e Shqipërisë si e gjithë Europa po troket. Po troket dhe nuk ka forcë ta ndalë, sepse forca më e pandalshme, më e pamposhtshme është populli i bashkuar, jeni ju.

 

Ndaj ju shpreh sot mirënjohjen më të thellë që fjalët nuk e përkufizojnë dot për këtë pjesëmarrje gjigande, të paparë, të padëgjuar edhe këto katër muaj protestash të fuqishme, shenjë e qartë e shumicës dërrmuese të shqiptarëve që janë të vendosur për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për Shqipërinë si gjithë Europa.

 

Zëri i sovranit nuk mund të injorohet, zëri i sovranit ka diktuar e do të diktojë. E duam Shqipërinë si gjithë Europa.

 

Është zëri i bashkuar i çdo shqiptari të ndershëm që lufton për fëmijët e vet, që lufton për prindërit e vet, që lufton për familjen e vet, për atdheun, për vlerat dhe dinjitetin personal.

 

Kjo i ka bashkuar shqiptarët në betejën më kombëtare, më qytetare, me europiane që ka njohur vendi ynë dhe Ballkani. Kjo është forca jonë, pjesëmarrja, bashkimi, qendresa, vendosmëria është forca jonë dhe forca juaj është e pandalshme.

 

Rama ik!

 

Është forca juaj që zgjoi vetëdijen e fjetur dhe të strukur nga terrori, nga varfëria, nga propaganda kriminale e regjimit kriminalo oligarkiko autokratik të Edi Ramës. Është zëri juaj që kumboi nga Berlini, në Bruksel, në Londër e në Uashington dhe që tregoi qartë se kurrë jo popullit shqiptar, popullit të vlerave të lashta të Europës, askush nuk do të mund t’i vërë dot më çizmen despotike orinetale mbi qafë. Askush, e aq më pak, kreu i bandës kriminale në pushtet.

 

Rama ik!

 

Forca jonë, forca juaj sa vjen e shtohet, siç shtohen radhët e protestave tona, siç bëhet çdo orë dhe çdo ditë bashkimi ynë, bashkimi i shumicës morale politike dhe njerëzore, që është sot në lëvizje për liri, për demokraci, për Shqipërinë si gjithë Europa.

 

Ndaj, vëllezër dhe motra, sot kulari është në qafën e tiranisë, kulari nuk do të jetë më në qafën e shqiptarëve. Do ta tërheqim me duart tona, me fuqinë e shpirtrave tanë, me vendosmërinë e mendjeve tona, me pasionin e dashurisë së madhe për këtë vend, derisa ta rrëzojmë tiraninë e t’i japim lindje lirisë së re, demokracisë evropiane.

 

Por vëllezër dhe motra, e sotmja është një mbrëmje e rëndësishme për betejën tonë që vazhdon e do të vazhdojë deri në largimin e Edi Ramës, deri në një qeveri tranzitore dhe deri në zgjedhje të lira e të ndershme.

 

Unë e di zemërimin e zemrave që dhembin, nga fëmijët e pabukë, nga prindërit e papunë, me dinjitet të nëpërkëmbur, nga traumat e familjeve që u janë prishur shtëpitë pa ligj, nga qindra mijë të shpunësuar në mënyrë kriminale. Unë e njoh dhe e di dhimbjen tuaj, e kam prekur dhe e prek çdo ditë, e di zemërimin tuaj të ligjshëm, ndaj jam e do jem në krahun tuaj deri në fitoren e kësaj beteje, me shpirt, me zemër, por edhe me mendje. Dhe sa i përket kësaj të fundit, dua t’ju kërkoj sonte mirëkuptimin tuaj, që kjo natë e bekuar e lëvizjes sonë të mbesë me mesazhin e qartë e të prerë se shumica jemi ne, se shumica jeni ju, se ne nuk do të hedhim asnjë hap pas, deri në realizimin e objektivit tonë.

 

Ne duam vlera dhe standarde evropiane, ne duam zgjedhje të standardeve evropiane, shqiptarët meritojnë e do të kenë qeveri evropiane, nga shqiptarët, te shqiptarëve dhe për shqiptarët.

 

Madje planet ogurzeza të provokatorëve të dhunës, që edhe sot duan të zhbëjnë apo të ndalin trajektoren e pandalshme të ngjarjeve që sapo kanë nisur dhe do të çojnë në rrëzimin e tiranisë së krimit, gazi që hodhën mbi qytetarët, krejtësisht paqësorë dhe përpjekja për ta shndërruar këtë natë në një natë dhune kundër protestuesve, me qëllim për të hequr vëmendjen nga një bandë kriminale e kapur nga gjithë bota, duke dhunuar zgjedhjet e vitit 2017, kjo përpjekje sonte dështoi me turp, siç dështon me turp përpjekja për zgjedhje moniste kriminale, pas anulimit nga presidenti të 30 qershorit.

 

Tani orët dhe ditët e ardhshme duhet të na gjejnë më në këmbë se kurrë, më të fortë se kurrë, më të vendosur se asnjëherë më parë për ta çuar këtë betejë drejt fitores totale për çdo shqiptare e çdo shqiptar.

 

Bisha e plagosur kriminale do të bëjë gjithçka për t’i ndalur grahmat e fundit të kufomës politike të organizatës kriminale të “Rilindjes” dhe kreut të bandës kriminale, Edi Rama. Por, si asnjëherë më parë, tik-taku e zemrekut të lëvizjes popullore për liri e demokraci po dëgjohet e do të dëgjohet edhe më fort, deri sa gongu i lirisë dhe i demokracisë të shtrijë përdhe tiraninë e krimit. Ju kthen shqiptarëve gjënë më të shtrenjtë të njeriu, të vjedhur nga kryeministri i Avdylajve, votën e lirë, pa të cilën nuk ka demokraci, nuk ka dinjitet, nuk ka mirëqenie, nuk ka zhvillim.

 

Ndaj dua t’ju pyes e t’ju kërkoj: A jeni gati ta çojmë këtë betejë deri në fund?

Qytetarët: Poooo

A jeni gati të bëjmë gjithçka për orën e bekuar të lirisë së re të demokracisë europiane? Po apo jo?

Qytetarët: Poooo

 

Zonja dhe zotërinj,

 

Gjithçka që na ka bashkuar në këtë betejë është vlera. Dhe njeriu nuk është asgjë, nëqoftëse nuk është vlerat për të cilat qëndron. Ju jeni fisnikët e vlerave familjare dhe vlerave qytetare, e vlerave shqiptare, e vlerave europiane. Ju jeni çlirimtarët e Shqipërisë nga krimi. Kjo armatë lirie e demokracie ka bërë këto katër muaj të paimagjinueshmen, të paimagjinueshmen për tiranët. Por sot atë që ndjen dhe imagjinon çdo krijesë, çdo shpirt i lirë që ka frikë vetëm Zotin në këtë tokë, që kur njerëzit bëhen bashkë për kauzën e drejtë, për vlerat e vërteta, nuk ka forcë që i ndal, nuk ka forcë që i mund. Rama ik!

 

Ndërkohë që përshëndes qindra e mijëra socialistë, vëllezër e motra tona që janë bashkuar në rradhët e kësaj proteste dhe, me zemër edhe shumë të tjerë, që duan çlirimin e partisë së tyre nga krimi, u bëj një thirrje njerëzve me përgjegjësi politike të kupolës socialiste: Ndalni krimin në kupolën tuaj, merrni kontrollin politik të partisë dhe uluni në dialog për zgjidhje politike pa Edi Ramën kryeministër, me një qeveri tranzitore. Le të garojmë para shqiptarëve me zgjedhje të lira e të ndershme dhe të vendosim së bashku standardin europian të zgjedhjeve. Nuk është vonë për ta shpëtuar Partinë Socialiste nga krimi.

 

Por një gjë është e sigurtë: forcë që ta ndalë bashkimin popullor për rrëzimin e organizatës kriminale të rilindjes, nuk ka e nuk do të ketë. Të gjithë bashkë e kemi në dorën tonë. E kemi në dorën tonë tani që e kemi kuptuar, se pengmarrësi dhe pengmarrja është bërë nga një grusht të babëziturish, kriminelë, njerëz pa vlera, por plot me vese; njerëz që kishin mundësinë për të bërë gjithçka dhe nuk bënë asgjë për këtë popull, por bënë gjithçka të zezë për të mbushur xhepat e tyre dhe për të mbajtur pushtetin e marrë me dhunë.

 

E ka të qartë sot bota e çdo shqiptar, që ky grusht i vogël është në panik total dhe minjtë e parë kanë filluar të largohen nga anija që po mbytet, anija e krimit, anija e organizatës kriminale të rilindjes. Asgjë nuk e ndal betejën tonë, ndaj vullneti ynë, vendosmëria jonë, zotimi ynë është të vazhdojmë këtë betejë deri në fitore.

 

Rama ik!

E duam Shqipërinë si gjithë Europa!

 

Shmangni çdo provokim, sikundër i bëj thirrje banditëve që dhunojnë kodet e ligjet e policise dhe detyrojnë policët të ushtrojnë dhunë e të bëjnë arrestime të paligjshme, se as PD, as Lulzim Basha, as nuk harron, as nuk fal.

 

Emër për emër do të mbani përgjegjësi për aktet e dhunës kundër qytetarëve, kundër protestuesve paqësorë.

 

Ora e fitores po afron, ora e triumfut të vlerave po afron dhe kjo është meritë e gjithësecilit prej jush dhe këtij bashkimi të jashtëzakonshëm vullnetesh.

 

Zoti ju bekoftë ju!

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Zoti i bekoftë shqiptarët kudo ku janë!

Fitore!