• Pritja madhështore e Beratit është mesazhi më i qartë e më i vendosur ndaj atyre që mbajnë peng Beratin dhe Shqipërinë se më 30 Qershor nuk do të ketë zgjedhje me krimin e me hajdutët.

 

 • Ne e kemi nisur këtë betejë madhështore jo për pushtet, por për idealin për ta bërë Shqipërinë si gjithë Evropa. Do ta bëjmë këtë, bashkë me aleatët tanë euro-strategjikë. Asnjë hap pas drejt diktaturës së krimit dhe despotizmit lindor.

 

 • Zgjedhje me 30 qershor nuk do të ketë! 30 qershori është një tentativë për një grusht shteti kushtetues. Grushti i shtetit do të ndalet! Me çdo çmim, me çdo kusht, me çdo sakrificë do të mbrojmë lirinë dhe demokracinë!

 

 • Bashkimi ynë është i vetmi bashkim kushtetues. Kundër Kushtetutës është Edi Rama, që ka asgjesuar çdo institucion që garanton të drejtat dhe zgjedhje demokratike, që shkel Kodin për të emëruar opozitën fallco për të mbajtur me dhunë pushtetin që grabit shqiptarët.

 

 • Kundër kushtetutës është të kapësh prokurorinë nga tmerri se dosjet 184 e 339 zbulojnë se porositësi, ekzekutori dhe garantuesi i prishjes së zgjedhjeve, siç e publikoi edhe media evropiane, është Edi Rama, kryebanditi në krye të qeverisë bandite.

 

 • Edi Ramës po i numërohen orët mbrapsht. Kërcënimet nuk pinë më ujë. Dhuna barbare nuk jep më efekt. Vetëm sa i shton radhët dhe vendosmërinë e shqiptarëve për të mos e lënë Shqipërinë peng të krimit dhe kryeministrit më të korruptuar në historinë e pluralizmit.

 

 • Nderim të veçantë për të arrestuarit dhe të burgosurit politikë të këtij regjimi në grahmat e fundit.  Sakrifica e asnjë shqiptari të bashkuar në këtë betejë nuk do të shkojë kot. Ora e drejtësisë për ata që vunë dorë mbi ju, po vjen. Dhunuesit do të marrin atë që meritojnë.

 

 • Nuk mundet dhe nuk mund të humbë Shqipëria e shumicës, Shqipëria e shpresës, Shqipëria e dëshirës për një jetë me dinjitet në shtëpitë tona, Shqipëria që do të zgjedhë platformën më të mirë për ta nxjerrë vendin nga kriza e thellë ekonomike që ka pllakosur.

 

 • Nuk ka Europë pa zgjedhje të lira. Nuk ka zgjedhje të lira pa votë të lirë. Nuk ka zgjedhje të lira pa opozitën.

 

 

 • Ky është verdikti i popullit të bashkuar. Nuk ka kompromis me të keqen. Nuk ka pazar me Edi Ramën.

 

 • Pazar me Edi Ramën, kurrë më! Largimi i tij është i panegociueshëm për t’i hapur rrugë vullnetit popullor, garës së ndershme, ndryshimeve politike, kushtetuese dhe zgjedhore, për ta krhyer procesin politik nga një makth për qytetarët në një shërbim për shqiptarët

 

 • Kam një paralajmërim të qartë për atë që bëhet gati të konsumojë veprën penale të grushtit të shtetit dhe tradhtisë ndaj atdheut, duke zëvendësuar zgjedhjet e lira e të ndershme me një proces të korruptuar ligjor e të inkriminuar politikisht: Mos guxo!

 

 • Asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri dhe demokraci! Unë i pari dhe gjithë shqiptarët do të jemi në ballë për të ndaluar aktin kriminal dhe do ta ndalojmë këtë grusht me çdo çmim! Kjo është një betejë për jetë a vdekje!

 

 • Taulant Balla, Damian Gjiknuri! Tabulatet tuaja janë depozituar tek partnerët ndërkombëtarë, mdërsa u bëni presion 4 anëtarëve të KQZ-së që të marrin një vendim të paligjshëm për të eliminuar anëtarët e opozitës nga KZAZ-të, për të kryer një tjetër krim kushtetues.

 

 • Sytë e opozitës, sytë e shqiptarëve, sytë e partnerëve tanë euroatlantikë po ju vëzhgojnë çdo minutë! Ju, o sejmenë të Edi Ramës, nuk keni asnjë shans të kryeni grushtin e shtetit! Tërhiquni sa nuk është vonë! Përndryshe, Kushtetuta dhe sovrani do t’ju gjykojnë! Do të merrni dënimin e merituar!

 

 

FJALA E KRYETARIT LULZIM BASHA NË TAKIMIN E BERATIT

 

Zonja dhe zotërinj!

Të rinj dhe të reja të Beratit!

 

Me fjalë nuk i shpreh dot emocionet e kësaj pritjeje madhështore që, në fakt, është mesazhi më i qartë, më i vendosur, më i prerë, mesazh ndaj atyre dhe atij që e ka mbajtur Beratin peng, ka mbajtur qytetarët e Beratit peng që, me krimin, me oligarkinë, i ka vjedhur, i ka varfëruar, i ka shpronësuar, i ka shpunësuar, i ka dërguar në emigracion dhe që guxon të mendojë se do t’i hedhë kularin në fyt Beratit me 30 qershor.

 

Nuk do të ketë zgjedhje me krimin, me hajdutët.

 

Dëgjojeni Beratin, shikojeni Beratin, Beratin e shpresës, Beratin e lirisë, Beratin e demokracisë! Berati dhe beratasit janë në këmbë për dinjitet, për liri, për demokraci, për Shqipërinë si e gjithë Evropa.

 

Më lejoni ta them këtu nga Berati. Pas vizitës sime në Perëndim, se bashkë me aleatët tanë euro-strategjikë, do ta bëjmë Shqipërinë si e gjithë Evropa. Asnjë hap pas drejt diktaturës së krimit, drejt despotizmit me frymëzim lindor. Ne e kemi bërë zgjedhjen tonë. Ne e kemi nisur këtë betejë madhështore jo për pushtet, jo për karrige, po për një ideal që frymon prej ditës tonë të parë si demokratë: ne do ta bëjmë Shqipërinë si e gjithë Evropa.

 

Vëllezër dhe motra!

 

E kam të vështirë kur mesazhet i jep salla, i japin njerëzit, i japin qytetarët, i jep populli. E kam të vështirë të nguroj me këto mesazhe, që ngrohin dhe ngrenë peshë shpirtat e shqiptarëve me shpresën e madhe që po mbulon si bekim anembanë vendin, për një ndryshim të madh e të thellë që po vjen. Por, më lejoni, në respektin tuaj dhe të mijëra të tjerëve që na ndjekin me sytë dhe veshët e shpresës, me shpirtin pezull dhe me vendosmërinë për të shkuar deri në fund të betejës tonë për Shqipërinë si e gjithë Evropa, të ndajmë bashkë disa mesazhe të qarta për të gjithë.

 

Zonja dhe zotërinj!

 

Në këtë betejë jemi bashkuar si kurrë më parë. Balli i betejës i takon opozitës, u takon demokratëve, por kurrë më parë nuk kam parë kaq shumë qytetarë të ngrenë gishtat e të përshëndesin, jo thjesht si simbol i një partie politike, por si simboli global i fitores, i fitores së shpresës mbi frikën, i fitores së kurajos, i fitores së qëndresës, i fitores së idealit evropian dhe vlerave të patjetërsueshme të dinjitetit të njeriut, të fjalës së lirë, të votës së lirë, të lirisë për të punuar, prodhuar e jetuar me djersën e ballit, të barazisë para ligjit, të zgjedhjeve të lira e të ndershme, themeli i Shqipërisë Evropiane.

 

Kurrë nuk ka qenë më i madh një bashkim popullor sesa ky, kurrë nuk ka qenë më e tmerruar, më e çoroditur, më në panik pakica që kemi përballë, pakica e Edi Ramës, e një grushti banditësh dhe horrash, e një grushti oligarkësh hajdutë dhe hyzmeqarësh, të cilët për 6 vite me radhë ishin padronët, ishin zotërit në shtëpitë e shqiptarëve, kapën të gjithë pushtetet, u ulën në sofër krimin, asgjësuan drejtësinë e pavarur dhe shkatërruan, kësisoj, qindra, mijëra ekonomi familjare, i zhytën në mjerim, i larguan për në kurbet dhe i kthyen shërbimet e shtetit në një ferr të vërtetë, me taksa të larta dhe zero shërbime, me hajdutëri rekord. Një pakicë e vogël, e kapur duke vjedhur zgjedhjet, e kapur duke vjedhur shqiptarët, e cila kërkon, më kot të organizojë grushtin e shtetit më 30 qershor.

 

Zgjedhje me 30 qershor nuk do të ketë! Grushti i shtetit do të ndalet! Me çdo çmim, me çdo kusht, me çdo sakrificë do të mbrojmë lirinë dhe dmeokracinë!

 

Paniku dhe çoroditja që derdhet në çdo fjalë e në çdo broçkull të Edi Ramës, tregon se çeta e tyre e shpartalluar ka humbur arsyen, ka humbur qetësinë. Dhe e ka mbërthyer paniku. 30 qershori nuk mund të jetë ditë zgjedhjesh. 30 qershori është një tentativë për një grusht shteti kushtetues. Dëgjojeni pak të çoroditurin, të cilit populli i ka futur frikën në palcë me bashkimin dhe qëndresën e jashtëzakonshme gjatë këtyre javëve dhe muajve, se çfarë thotë: nuk i shtyj zgjedhjet se nuk më lë kushtetuta.

 

Ta harrojmë për një çast se dy herë i shtyu zgjedhjet më 2007-ën sepse kërkoi që çdo votues të sillte me vete çertifikatën e lindjes. 2 herë i shtyu zgjedhjet, ndërsa tani thotë se s’më lë kushtetuta.

 

 • Kundër kushtetutës nuk është shtyrja e një procesi kriminal si ky që mendon se do të ekzekutojë me 30 qershor.
 • Kundër kushtetutës është të emërosh kandidatë me rekorde kriminale, trafikantë, vrasës dhe përdhunues, siç bëri Edi Rama.
 • Kundër kushtetutës është të shantazhosh dhe të kapësh drejtësinë për të mos lejuar zbardhjen e krimit elektoral të vitit 2017-ës.
 • Kundër kushtetutës është të detyrosh qytetarët të shkojnë drejt një grushti shteti me 1.4 milionë karta identiteti fallco, me 1.4 milionë karta identiteti të skaduara.
 • Kundër kushtetutës është të fusësh duart dhe të manipulosh regjistrin e gjendjes civile, të manipulosh regjistrin e adresave.
 • Kundër kushtetutës është të shkelësh Kodin Zgjedhor për të emëruar opozitë fallco e kandidatë fallco.
 • Kundër kushtetutës është të emërosh kandidatë për kryetarë bashkie njerëz të cilët duhet të kishin dalë jashtë për shkak se i kap Ligji i Dekriminalizimit.
 • Kundër kushtetutës është që në vend që të shkojnë në burg, ata që vodhën votën e shqiptarëve, në bashkëpunim me krimin në vitin 2017 dhe në zgjedhjet e Dibrës në vitin 2016, ata promovohen dhe u besohet një proces pseudoelektoral, që, në fakt, është një tentativë për grusht shteti, në bashkëpunim me krimin e organizuar.

 

Edi Rama është kundër kushtetutës, kundër lirive dhe të drejtave themelore të njeriut.

 

 • Kundër kushtetutës është të asgjësosh gardianin e kushtetutës, Gjykatën Kushtetuese, të asgjësosh Gjykatën e Lartë.
 • Kundër kushtetutës është të kapësh prokurorinë vetëm e vetëm nga tmerri se dosjet 184 e 339 zbulojnë se porositësi, ekzekutori dhe garantuesi i prishjes së zgjedhjeve, siç e publikoi edhe media evropiane, është vetë Edi Rama, kryebanditi në krye të qeverisë bandite.

 

Bashkimi ynë është i vetmi bashkim kushtetues.

 

Është detyra jonë të mos rrimë duarkryq, por të ndalojmë me të gjitha mënyrat dhe mjetet këtë grusht shteti kushtetues, të cilin Edi Rama dhe krimi e mendojnë si alternativën e vetme për të mbajtur pushtetin me dhunë dhe për të vazhduar për të vjedhur e grabitur shqiptarët e pafajshëm, ndërkohë që vetë pasurohet, duke u renditur mes politikanëve më të korruptuar e më të pasur ndër despotatet e Lindjes.

 

Ndaj shqiptarët janë bashkuar.

 

E kuptojnë fare mirë, kjo nuk është një fushatë elektorale. Kjo nuk është një fushatë partish, as një betejë partish.

 

Kjo është një betejë e të gjithë shqiptarëve kundër një kupole, një pakice që, pasi ka asgjesuar drejtësinë, pasi ka asgjësuar parlamentin, pasi ka kthyer qeverinë në një vegël grabitëse të oligarkëve grabitqarë dhe të krimit të organizuar, tani do të çimentojë pushtetin e krimit, duke shkelur të gjithë ligjet dhe Kodin Zgjedhor duke shkelur kushtetutën, për të imponuar një proces fallc, një proces pa garë, kundër rregullave, pa asnjë garanci për qytetarët shqiptarë, në mënyrë që të emërojë në bashkitë e vendit kriminelë apo të emëruar të kriminelëve. Kjo nuk mund të ndodhë, kjo nuk do të ndodhë kurrë.

 

Krimit dhe Edi Ramës në bashkëpunim me të po i numërohen orët mbrapsht.

 

Asnjë kërcënim nuk pi më ujë, asnjë dhunë barbare nuk jep më efekt. Vetëm sa i shton radhët tona, vetëm sa e bën edhe më të prerë vendosmërinë tim, të Partisë Demokratike, të Opozitës së Bashkuar dhe të shqiptarëve të bashkuar.

 

Nuk do ta lëmë Shqipërinë peng të krimit dhe hajdutërisë.

Nuk do ta lëmë Shqipërinë peng të kryeministrit më të korruptuar, më të dështuar, më të paaftë e më të inkriminuar në historinë 29 vjeçare të pluralizmit.

 

Nuk ka asnjë forcë që na ndal në kauzën tonë të drejtë.

 

Nderim dhe mirënjohje për ju vëllezër e motra që i mposhtët ditët e errësirës, ditët e dëshpërimit. Ky diell i shpresës është, në radhë të parë, fryt i kurajos tuaj, i gjithësecilit prej jush, i qindra e mijëra shqiptarëve që u bashkuan dhe ndezën pishtarin e shpresës në errësirën e shtypjes.

 

Nderim të veçantë për të arrestuarit dhe të burgosurit politikë të këtij regjimi në grahmat e fundit. Sakrifica juaj nuk do të shkojë kot.

 

Sakrifica e asnjë shqiptari të bashkuar në këtë betejë nuk do të shkojë kot. Andi Refat Begën, Driton Hydajet Çelën, Sami Bajram Çelën dua t’i përshëndes nga kjo sallë dhe t’ju them: Ju jeni heronj! Ju jeni të burgosur politikë. Ora e drejtësisë për ata që vunë dorë mbi ju, po vjen. Dua t’ju garantoj ju dhe të gjithë të burgosurit e tjerë politikë, se shumë shpejt do të vendoset drejtësia në vend dhe se dhunuesit do të marrin atë që meritojnë. Kushtetuta dhe ligji, do t’ju rikthejnë ju, dinjitetin, nderin dhe mirënjohjen e thellë të një kombi për sakrificën tuaj për liri dhe demokraci. Përshëndetje edhe Idejat Çelës, babait të Aleksandrit. Përshendetje Aleksandrit!

 

Asgjë nuk na tremb, asgjë nuk na ndal, sepse ne luftojmë për një kauzë të drejtë.

 

Ne luftojmë për t’u rikthyer shqiptarëve parlamentin e marrë peng nga krimi.

Ne luftojmë për t’u rikthyer shqiptarëve të drejtën për të zgjedhur dhe shkarkuar qeveritë me votën e tyre dhe jo me diktatin e krimit.

Ne luftojmë që nesër parlamenti të mos jetë peng as i trafikantëve, as i oligarkëve, por të jetë peng i qytetarëve shqiptarë.

 

Në fund të kësaj beteje, e cila do të përfundojë me një qeveri tranzitore pa Edi Ramën kryeministër, do të nisë menjëherë çmonitimi i strukturave kriminale, vënia e tyre para drejtësisë. Me të gjithë qytetarët shqiptarë do të nisë një konsultim kombëtar për të vendosur sëbashku sistemin zgjedhor, për të kufizuar pushtetet, për të ndarë dhe balancuar degët e veçanta të pushteteve, për t’u rikthyer shqiptarëve të drejtën për të vendosur me referendum për të gjitha çeshtjet kryesore që kanë të bëjnë me sigurinë, jetën dhe shendetin tuaj.

 

Kushtet për një reformë të tillë do të krijohen vetëm pasi të kemi fituar betejën kushtetuese, të kemi ndalur tentativën për grusht shteti, të kemi kthyer mbrapsht falangat e krimit dhe të kemi larguar sëmundjen më të keqe në këto 29 vjet, të keqen më të madhe në këto 29 vjet: Edi Ramën dhe skuadrën e tij kriminale.

 

Ndaj për këtë betejë ia vlen çdo sakrificë.

Ndaj shqiptarët janë bërë bashkë si asnjëherë tjetër.

 

Nuk mundet dhe nuk mund të humbë Shqipëria e shumicës, Shqipëria e shpresës, Shqipëria e dëshirës për një jetë me dinjitet në shtëpitë tona, Shqipëria që do të zgjedhë platformën më të mirë për ta nxjerrë vendin nga kriza e thellë ekonomike që ka pllakosur.

 

Ju e dini se ne demokratët kemi zgjidhjet për ekonominë, ne kemi zgjidhjet për njerëzit në nevojë, ne kemi zgjidhjet për studentët dhe sipërmarrjen, ne kemi zgjidhjet për fermerët. Ne duam që zgjidhjet tona, të kenë përballë një kundërshtar politik dhe shqiptarët të vendosin me votë. Platforma jonë do të ndalë menjëherë krizën ekonomike, duke u kthyer shqiptarëve qindra million euro që sot u grabiten nga oligarkët, përmes masave të forta ndëshkuese, për ta shkëputur Shqipërinë nga thonjtë e oligarkëve, duke anulluar kontratat e tyre abuzive dhe korruptive.

 

Qindra million euro, që sot grabiten nga ata, do të kthehen në rritje rrogash dhe pensionesh. Do të kthehen në financim për studentët, do të kthehen subvensione për fermerët. Do të kthehen në ndihmë ekonomike për të gjithë njerëzit në nevojë. Do të kthehen në masa që do të nxisin investimet, duke ulur që ditën e parë çmimin e naftës, duke eleminuar taksën Rama 300 lek për litër, duke ulur çmimin e energjisë., duke e kthyer Shqipërinë në fashën e vendeve konkuruese me rajonin dhe Europën.

 

Por miqte e mi, kjo është një betejë idesh, vizionesh, frymëzimi, deshire, pasioni, për ta nxjerrë Shqipërinë nga kriza dhe kjo është detyra jonë në fushatën elektorale.

Por, fushatë elektorale dhe zgjedhje nuk ka për të patur, sa kohë që Edi Rama dhe kriminelët janë ulur në sofrën e qeverisë, të babëzitur, të vendosur për të çuar në fund planin e tyre antikushtetues. Ne kemi një detyrë më madhore, një detyrë jetike për demokracinë dhe për lirinë. Sa mirë e keni bërë këtë detyrë deri më sot. Në tre muaj është zgjuar bota perëndimore dhe i ka parë të vërtetat e Shqipërisë dhe ka dëgjuar zërin, klithmën e një populli që i do standardet e Europës dhe që është në dashuri me lirinë dhe demokracinë amerikane. Një populli europian, një populli atlantik, që nuk do ta pranojë kurrë duvakun oriental të një despoti të falimentuar dhe të inkriminuar, si Edi Rama.

 

Nuk ka Europë pa zgjedhje të lira.

Nuk ka zgjedhje të lira pa votë të lirë.

Nuk ka zgjedhje të lira pa opozitën.

Ky është verdikti i popullit të bashkuar.

Nuk ka kompromis me të keqen.

Nuk ka pazar me Edi Ramën.

 

Këtu nga kjo sallë, 4 muaj më parë, u zotova se, nëse ligji për vettingun e politikanëve nuk do të miratohej, opozita do të bënte hapin përfundimtar dhe do t’i bindej sovranit, do t’i digjte mandatet. Kjo ndodhi!

 

Këtu nga kjo sallë ju them sonte: Pazar me Edi Ramën, kurrë më! Largimi i tij është i panegociueshëm për t’i hapur rrugë vullnetit popullor, per t’i hapur rrugë garës së ndershme, për t’i hapur rrugë ndryshimeve politike, kushtetuese dhe zgjedhore, që do të rikthejnë garën politike për të çliruar edhe PS nga sundimi i krimit dhe për ta krhyer procesin politik nga një makth për qytetarët në një shërbim në funksion të shqiptarëve dhe të mirës së tyre të përgjithshme materiale, shpirtërore, kulturore si komb, si shoqëri, si familje, si ndividë. Kjo, pra, miqtë e mi është beteja!

 

Në pak muaj kjo vendosmëri, kjo qartësi shpirtrash dhe mendjesh për të mos qenë kurrë më skllevër të krimit, për të mos pranuar më zot në shtëpinë tonë mrimin dhe Edi Ramën bashkë me të, për të qenë zotër të fateve tona në shtëpitë tona, në shkollat e fëmijëve tanë, në spitale, në sipërmarrje, për të bërë këtë të mundur duhet që kjo betejë të shkojë deri në fund.

 

Këtë të shtunë, një bashkim tjetër i madh zemrash dhe mendjesh do të zbarkojë në Tiranë. Nuk ka nevojë të ma thoni, unë e dëgjoj, që Berati do të jetë në krye, bashkë me gjithë shqiptarët e ndershëm për ta çuar këtë betejë deri në fund.

 

Kam një paralajmërim të qartë për atë që bëhet gati të konsumojë veprën penale të grushtit të shtetit dhe tradhtisë ndaj atdheut, duke zëvendësuar zgjedhjet e lira e të ndershme me një proces të korruptuar ligjor e të inkriminuar politikisht. Mos guxo! Asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri dhe demokraci! Unë i pari dhe gjithë shqiptarët do të jemi në ballë për të ndaluar aktin kriminal dhe do ta ndalojmë këtë grusht me çdo çmim! Nuk e dorëzojmë Kushtetutën, nuk e dorëzojmë demokracinë!

 

Por dijeni, ju, një grusht njerëzish që për përfitimiet tuaja apo rekordet tuaja të zeza kriminale jeni mbledhur si një grusht me këtë pakicë se, nëse tentoni grushtin e shtetit më 30 Qershor, do t’ju arrestojmë dhe t’ju çojmë para drejtësisë, nga ku buron forca e pposhtur e popullit për liri për demokraci, për shtet ligjor.

 

Kjo është nje betejë për jetë a vdekje! Do të prevalojë diktati i krimit, diktati i të korruptuarve deri në palcë, shkelja e kushtetutës, shkelja e Kodit Zgjedhor, emërimi i kandidatëve me rekorde kriminale dhe pastaj fallsifikimi masiv më 30 Qershor, për të cilin kanë filluar përgatitjet që sot?

 

Po po! Taulant Balla, Damian Gjiknuri, tabulatet tuaja anë depozituar tashmë tek partnerët ndërkombëtarë, teksa u bëni presion 4 anëtarëve të KQZ-së që të marrin një vendim të paligjshëm për të eliminuar anëtarët e opozitës nga KZAZ-të, për të kryer një tjetër krim kushtetues. Mendoni se nuk ju sheh njeri? E keni gabim!

Mendoni se shktaërruat Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë, kapët Prokurorinë? E keni gabim!

Sytë e opozitës, sytë e shqiptarëve, sytë e partnerëve tanë euroatlantikë po ju vëzhgojnë çdo minutë! Ju, o sejmenë të Edi Ramës, nuk keni asnjë shans! Rama ik!

 

Nuk keni asnjë shans të kryeni grushtin e shtetit!

 

Tërhiquni sa nuk është vonë! Përndryshe, Kushtetuta dhe sovrani do t’ju gjykojnë! Drejtësia e pavarur  do t’ju japë atë që me Kod Penal, me Kushtetutë dhe me nder të flamurit kuq e zi, i takon çdo tradhëtari, dënimin e merituar me ligj!

 

Këto janë sfida historike, te cilat kërkojnë kurajo dhe vendosmëri historike. Të bekuar janë kombet që, në momente të tilla, kanë burra dhe gra, të rinj dhe të reja si ju që keni mbushur këtë sallë, si ata qindra e mijëra që mbushin sheshet e protestës.

 

Kur kjo betejë të përfundojë, kur shqiptarëve t’u kemi kthyer lirinë dhe dinjtetin, demokracinë dhe shtetin ligjor, barazinë para ligjit;

Kur, së bashku, të kemi reformuar sistemin politik, të kemi ndarë e balancuar pushtetet;

Kur të kemi kthyer, pra, të gjitha kushtet europiane për të jetuar me dinjitet në një vend të pasur, por të vjedhur, ku hajdutët nuk gradohen e promovohen, por shkojnë para drejtësisë dhe ku puna e ndershme nuk prodhon mjerim, por mirëqenie, nder, dinjitet, kënaqësi për baballarët, nënat, të rinjtë dhe të rejat, do të shikojmë pas e do të themi: kjo ishte ora fatlume, kur shqiptarët e i thanë jo errësirës, kur shqiptarët e veanë frikën, kur gjithkush gjeti brenda vetes kurajon me te cilën na frymëzon i madhi Zot, që ka krijuar gjithësecilin prej nesh në shëmbëlltyrën e tij dhe jo kokëulja skllavërore, as depersonalizimi, as servilizmi, as frika, por kurajo, kurajo për të luftuar, për të qëndruar, për të fituar.

 

Zoti e bekoftë Beratin’

 

Zoti e bekoftë orën e ahoresës, orën e ndryshimit që po vjen!

Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe shqiptarët kudo ku janë!

Fitore!