I nderuar  z. Kryetar!

Te  nderuar kolege   deputete !

Projektligji  “ Per nje shtese dhe ndryshim  ne ligjin nr.7926 , date 20.4.1995 , “Per transformimin e ndermarrjeve  shteterore  ne shoqeri  tregetare” te ndryshuar , paraqitur  nga qeveria  do te  votohet nga opozita .

 

Miratimi  i  ligjit  nr.43 / 2015 , “ Per sektorin e energjise  elektrike “ ne  perputhje   me direktiven nr.2009/72/EC , e ben  te  detyrueshem  ndarjen si ndermarrje  me vete  te  operatoreve   qe realizojne  veprimtarine e tyre  ne sektorin e  energjise  elektrike .

 

Keto  ndryshime ligjore  do te bejne  te  mundur  krijimin  e  shoqerive  te reja   te prodhimit  , transmetimit  dhe  shperndarjes   se  energjise  elektrike  te  cilat do te operojne  te  ndara  jo vetem ne pikpamje  operacionale , ligjore dhe  financiare  , por  edhe  organet   qe  ushtrojne  kontroll  mbi keta  shoqeri  , si  Keshilli Mbikqyres dhe Asambleja e Aksionereve  do  te operojne te   pavarura  nga njeri tjetri .

 

Bazuar  edhe  ne ligjin per  “Per  sektorin e energjise  elektrike “, ndarja  e  veprimtarive dhe  e  kontrollit  te  ketyre  shoqerive    perben  nje prej kerkesave   thelbesore   paraprake  per fillimin  e procerurave   te  certifikimit  te  Operatorit te Sistemit  te  Transmetimit .

 

Shoqeria KESH-sha  dhe  OST-sha   duhet  te kontrollohen  nga aksionare  te  ndryshem   dhe se Ministria e Ekonomise  do te  perfaqesoi  pronarin  shtet  te  shoqerive   qe  kontrollohen  nga  shteti .

 

Ky detyrim  i  parashikuar  ne ligjin “ Per sektorin  e energjise  elektrike “ do  te  permbushet  me ndryshimin e  ligjit  nr.7926, date 20 .4.1995.  “Per transformimin  e  ndermarrjeve   shteterore  ne shoqeri  tregetare “.

 

Keto  ndryshime  ligjore  vlejne edhe   per parashikimet  e reja  te  ligjit nr.102/2015 , “Per sektorin e gazit  natyrore ”, ligje i cili  kerkon  te njejtat  ndryshime .

 

Me keto ndryshime  ligjore   le  te shpresojme se  sektori  i energjise  ne tersi   te  performoje  me  mire   dhe qeveria   te  permbushe  premtimet e saje  elektorale   ne  raport  me qytetaret .

 

Keshillat  Mbikqyres  dhe  Asamblete e  Aksionereve  qe  do te ngrihen  le  te shpresojme  qe  te  jene  organe  te    pavarura  ne  respekt  te  ligjit  duke  mos  u shendrruar  ne strehe  per  militante , apo  njerez  me lidhje  nepotike  me qeverine  Rama –Meta .

 

Kjo Qeveri  ne  me shume  se 2 vite e gjysem ne pushtet ,  ka deshmuar  se bordet e ndryshem apo keshillat  mbikqyres  nuk i  perdor  si instrumenta te domozdoshem  per te  permiresuar  sektore te ndryshem  te ekonomise por si mekanizma  per te mbuluar  aferat  korruptive  te saj.

 

Kemi degjuar vazhdimisht  kryeministrin Rama  te cirret  per reformat  e  medha ekonomike  qe ka ndermarre  dhe” parajsen “ ekonomike  qe  ka pushtuar   qytetaret  shqiptare  .

 

Dje  shqiptaret  degjuan  laithitjen  e rradhes  te Kryeministrit  qe s’din  cfare  ben  dhe s’din  cfare thote. Ne shqiperi  paska 25 mije vende pune bosh se nuk  paskemi  specialist  te kualifikuar . Kryeministri harroi  te  thoshte  se  ne cilin  sektor te ekonomise duhen  keta punonjes  , ne ndertim , zejtari, fasoneri , bujqesi , apo ne fabrikat  e shumta qe jane hapur gjate qeverisjes suaj .

 

Ju  vazhdoni  te  genjeni zoti Rama sic i  genjyet shqiptaret ne 2013 . Nese do te ishte vertete  keshtu nuk do te ishin  larguar  nga Shqiperia ne drejtim te Gjermanise  dhe vendeve te tjera te BE  mbi  80- mije shqiptare  pas  ardhjes  suaj  ne pushtet .

 

Ata largohen se nuk kane pune , ata  largohen  se nuk kane shprese  dhe te ardhme  ne kete  vend, largohen se  ju u vrate shpresen  per  nje jete me te mire  ne  vendin e tyre  .

 

Nen qeverisjen  tuaj ekonomia shqiptare  po rrokulliset  me  shpejtesi  drejt  humneres  , klima e biznesit  sa  vjen  perkeqesohet, korrupsioni   ka kapur majat  si  kurre  me pare .

 

Ju do te mbaheni mend si kryeministri  dhe qeveria  me  e korruptuar  dhe  padyshim  afera qe ju ka bere te  shkelqeni me shume  eshte  ajo  me CEZ shperndarje .

 

600-miljon euro  u grabiten  shqiptareve   per  tu ndare  mes kompanise CEZ  dhe Edi Rames  me nje marrveshje  arbitrare  , duke ua servirur shqiptareve  si  nje marrveshje  detyruese   per  eleminimin  e vetos  se Qeverise  Ceke  ne proceset  integruese  te Shqiperise  . Teze  kjo  e pergenjeshtruar  tashme nga qeveria  Ceke .

 

Ne si opozite  kerkuam  hetim nderkombtare  te kesaj ceshtje  , ku te hetoheshin  te gjithe  pa perjashtim  , por ju e  rrezuat  me votim ne parlament  duke legjitimuar  aferen me te madhe ne historine  shtetit  shqiptare  te  kryer nga Rama dhe  Gjiknuri .

 

KLSH- para pak ditesh parqiti raportin vjetor  te veprimtarise se tij  per vitin 2015  duke  paraqitur  shifra  rrenqethese   te abuzimeve  ne tendera  , te evazionite   ne  dogana  dhe  tatime  . Demi  i  shkaktuar   kap    shifren e 777- miljon euro .

 

Edhe per keto shifra te institucionit  me te specializuar  zyrtar  dhe kushtetues  Rama dhe qevria e Tij  e ka justifikimin dhe nuk i pranon ato, pasi  KLSH- drejtohet  nga nje ish deputet i PD-se .

 

Kjo eshte  mendesia e  Rames  kerkon qe  ti  kete nen kontroll  te gjitha  institucionet  , KLSH-sh ,Byrone Kombetare te Hetimit , Prokurorine , Gjykatat,  qe te  vjedhe  sa  te  mundet  sic ka  ber gjere  me sot dhe te mos i ngulet gjemb  ne kembe .

 

Kjo qeveri me Ramen ne krye  abuzojne  cdo dite  me parate e taksa pagueseve   shqiptare  ben jete perrallore  , ndertojne  vila luksoze , udhetojne  ne vendet  me  te  shtrenjat  te  planetit si  te  ishin sheike ,dhe jo nga vendi me i varfer ne Europe   duke  percmuar  varferine  e shqiptareve .

 

Burgosin dhe cojne  ne  vetvrasje   per  tre  mije lek  energji  te  pa paguar , qytetare  si   Qamil Zela ,Arif Doda , Llazi Nasi  dhe  me parate e te pamundurve Rama kenaq  klientelen  dhe  miqte  e tij  Carapule dhe Papule  per te vazhduar  serialin e ndertimit   te sarajeve.

 

Ne fushate  elektorale  Rama  premtoi  ulje te cmimit  te  energjise  dhe ulje  te  tvsh-se ne 6%  per  konsumatorin  familjare , jo vetem qe s beri asnjeren prej tyre , por me te ardhur  ne pushtet  rriti cmimin e energjise  me  teorine e cmimit mesatar duke goditur shtresat  me  vunerabel  te  shoqerise  .

 

Pretendimet  e qeverise  se po kryen reforma te medha ne sektorin e energjise jane te pa baza . Te arketosh  parate per energjine e shitur  eshte gjeja me elementare  qe  duhet te beje c do qeveri. Ju thoni  se keni rritur ne menyre te ndjeshme  te ardhurat ne arken e shtetit  dhe per kete duheni pergezuar . Natyrshem lind pyetja   ku shkojne keto  para ? Sa po investoni  ne rrjetin shperndares  qe kunsumatori te kete energji  24 –ore . Mjafton te bie nje shi i lehte dhe zona te tera ne Shiperi mbeten ne erresire  me dite te tera .

 

Mbreme  fshatra  te tere  ne Mat  e kaluan naten ne erresire  te plote , nje  prej  familjeve kishte edhe mort ne shtepi dhe erresira ia dyfishoi dhimbjen . Askush nga personat  pergjegjes , shefa apo drejtore nuk pergjigjej ne telefon , askush nuk  ishte ne terren per te riparuar  defektet dhe kjo ndodh se rilindja nuk ka krye  asnje investim ne linjat dytesore  , specilalistet jane larguar nga puna per tu zevendesuar me militante.

 

Ndaj dhe shqetesimi i Ramse se ne Shqiperi ka vende  te lira pune dhe kerkohen punonjes te kualifikuar  behet me” kuptimplote “ne kete rast .

 

Sot familjet shqiptare , kryesisht ne zonat rurale po  perballen jo vetem me mungesen e energjise  por edhe  me  mbifaturime . Askush ne zyrat e sherbimit ndaj klientit nuk  pergjigjet  dhe qytetaret sorollaten deri ne rraskapitje .

 

Parate  duhen mbledhur me cdo cmim pasi duhen per ndertimin e zyarve te reja nga Carapuli , miku i Rames e fiton tenderin me vlere te plote edhe pse ne gare kishte kompani me vlera  shume me te ulta .

 

Vetem ne vitin 2015 demi ekonomik i shkaktuar  nga  OSHEE  kap shifren  e  31.9 –miljon eurove  dhe pas gjithe ketyre abuzimeve Rama hesht . Hesht se eshte  perfituesi  me i madh ne keto vjedhje .

 

Megjithese  shifrat e bera publike nga KlSH  jane tronditese,  akoma  nuk kemi degjuar nje minister apo kryeministrin  te bejne nje prononcim publik  apo te coj  ne prokurori  nje zyrtare te kesaj maxhorance per dem ekonomik te shkaktuar ndaj shtetit .

 

Keto veprime  e bejne te pa besueshme kete mazhorance dhe  dyshen Rama –Meta te cilet  dashkan te reformojne drejtesine  per te luftuar korrupsionin . Ata qe korrupsionin e kane filozofi dhe praktike  te  pune se tyre nuk mund ta luftojne ate .

 

Kemi pare keto dite kryeministrin Rama te rende  neper  ambulance  per te bindur qytetaret  se  cekapi  po   kryhet me sukses dhe ky koncesion eshte nje arritje  e madhe e kesaj qeverie . Nderkohe kur spitalet sot ne te gjithe vendin  kane mungese  ilacesh , madje kete fakt e pohoi edhe  nje koleg socialist  I cili kishte vajtur tek onkologjiku  me  nje pacient  nga zona e tij elektorale dhe kishte konstatuar  se ilaci qe duhej te jepej falas  nuk  egzistonte as ne spital dhe as ne farmacite e kryeqytetit . Kostoja e nje doze kushtonte 400 mije  lek te vjetra . Si ky rast jane  qidra dhe mijera te  tjere  qe enden  dyerve  te spitaleve  pa marre sherbimin  e merituar, fatkeqesisht ndonje edhe vdes vetem per faktin e thjeshte se Beqes  dhe Rames  u duhen shume para .

 

Kur keto fakte i paraqet opozita per Ramen vijne nga goje te liga qe duan te nxijne punen e Qeverise . Nuk e di c qendrim ka Rama kure keto fakte provohen nga deputete te shumices .

 

Keto dite ka dale ne drite afera tjeter e madhe lidhur me ndertimin  hidrocentralit te  Skavices  ku Ahmetaj dhe  Rama jane protagonistet  dhe si fillim kane  marre  mbi 5 miljo  euro vetem per dhenien e bonusit prej 8% kompanise SYZER . PD e kishte denoncuar muaj me pare kete afere dhe tashme  faktet po dali ne drite .

 

Ndaj dhe ndryshimet e propozuara  per krijimin e shoqerive te reja ne sektorin e energjise  nuk do ta zgjidhin problemin .

 

Zgjidhja do te vije vetem me largimin e kesaj  bande hajdutesh .

 

Faleminderit !


 

Fjala e deputetit të Partisë Demokratike, Bedri Hoxha, 11 Shkurt 2016