Në ndryshim nga arsyet që paraqet raporti i Komisionit të Mandateve për votimin që sapo bëmë për heqjen e imunitetit Prenga, ne e votuam jo vetëm për faktin që u përfshi në këtë krim para 24 orësh por e votojmë për faktin që është një hap më përpara aksidental në procesin e dekriminalizimit të këtij parlamenti dhe strukturave shtetërore që janë ngërthyer në pushtetin e krimit. Eshtë ai shqetësimi jonë i cili pak më pare, në këto pak muaj që kryeministri që qeveris, kryetar i kësaj bande që sot ka ngërthyer vendin, e quante dhunë verbale. Sot për të disatën herë në letrat e Prokurorisë, kjo nuk është dhunë verbale por shkelje e Kodit Penal dhe vepër e rëndë penale. Albumi fotografik i deputetëve me pranga në duar, të shoqëruar me makinë policie që hyjnë e dalin në derën e paralementit, do të jetë shenja e vetme e kësaj legjislature, e triumfit të 1 milionë votave të Edi Ramës  dhe Ilir Metës. Ky parlament dhe legjislaturë është për tu harruar nëse ne sot nuk japim përgjigjen e duhur sepse nesër do të jetë vonë. Kauza e vetme e kësaj shoqërie është dekriminalizimi. Nuk është thjeshtë kauza e opozitës. Dekriminalizimi është tashmë në çdo shtëpi shqiptare dhe i ka kaluar limitet e konfliktit politik dhe tifozllëkut politik. Pse?! Krimi me pushtet asgjeson shtetin, mbyt ekonominë dhe shoqërinë. Pyetje që kemi të gjithë është se kur do të ngopen njëherë. A do të mjaftohen me këto para që po vjedhin?!

Të nderuar qytetarë. Bandat kushtojnë, dhe nuk ngopen kurrë. Të mbash pushtetin me banda është një punë e madhe dhe një biznes i madh dhe shpenzim i madh gjithashtu. Për këtë arsye u duhen lagunat ku ti nuk mund të peshkosh. U duhen hidrocentralet e madje edhe ilaçet tuaja. U mashtrojnë dhe u vjedhin miliona me një dorë. U duhej korrupsioni në CEZ me miliona euro ndërkohë që ti nuk ke të paguash ato që ke harxhuar dhe fatura të vjen shumë herë më tepër nga ajo që ke harxhuar. Ju duhen ato miliona ndaj dhe nuk po u rriten pensionet dhe po ashtu edhe rrogat. Përkundrazi, ulen dhe ska punësim. Taksat po kapin qiellin. Këto janë milionat që duhet ti kishit ju për të ushqyer fëmijët. Për pushimet, të rregullosh shtëpinë apo për të mos u shqetësuar për të paguar letrat e makinës. Pak më pare, para se të vija këtu në këtë sallë, së bashku me kolegë të tjerë na ndaluan një grup qytetarësh në oborrin e Partisë Demokratike. Ishin të gjithë përfitues të ndihmës ekonomike të invalititetit dhe kanë javë të tëra që nuk e marrin. Gra që dridheshin dhe thonin që kemi hyrë në borxh se kemi bukën e fëmijës autik në gradën më të thellë. Nuk ka përgjigje për këto. Përgjigje janë reformat dhe se do të vijë era shtet. Kjo është era që i vjen këtij shteti.

Secili prej jush të nderuar qytetarë duhet të pyesni veten se pse kur shikoni policin në rrugë që mban era shtet tashmë, vrapit ia fut shitësi ambulant i cigareve, ai fëmija i vogël apo ai burri që mban familjen me bukë në mes të diellit dhe shiut dhe jo shpërndarësi i drogës në gjimnaze apo diskoteka. Pse ia fut vrapit ai fshatari që mbjell duhan dhe jo ai trafikanti që mbush faqen e malit me kanabis. Polici detyrohet të kthejë kokën të mos shikojë atë faqen e malit por tek disa parcela të tjera të cilat nuk kanë paguar haraçin tek policia e qeveria. Pse duhet të dridhet biznesi i vogël duke pritur orë të tëra nëse e mori kasën apo jo, sepse në këtë shtet nuk shitet më asnjë çimçakiz pa faturë tatimore sepse do bëjmë shtet, ndërkohë avionët e drogës e kanë bërë Adriatikun si linjën Tiranë-Manëz, plot me drogë. Këto para duhet ti kishe ti qytetar por si ke sepse ky shtet është kriminalizuar në rrënjë deri në placë. Kjo që shikoni sot është vetëm maja e ajsbergut sepse kjo është aksidentale. Eshtë ajo që kemi dy vite që e denoncojmë, është ajo që dy vite rresht kryeministri thotë se është dhunë verbale, është ajo që deputetë të maxhorancës, që me urdhër të kryeministrit, pyesin se kush janë këta se nuk i njohim. Por ti qytetar i njeh shumë mirë sot, as media nuk i fsheh më. Ky nuk është shtet i nderuar qytetar, është regjim. Jo çdo autoritet quhet shtet dhe aq më tepër oksidental. Regjimet që të jetojnë mirë nuk kanë nevojë për konsensusin tonë dhe ju mjafton të mpijnë reagimin qytetar dhe me këtë shkojnë gjatë dhe 46 vite të tjera. Për këtë u duhet ajo media e pavarur, propaganda e tyre që të mpijnë sensin dhe reagimin tend, dhe pjesë të rëndësishme të pavare që të mungojnë i marrin ata. Ka dy vjet që nuk ankohen më për para.

I nderuar qytetar, ka ardhur koha që kjo të jetë edhe kauza jote dhe jo vetëm në kafe apo duke psherëtirë me miq shokë, por ka ardhur koha që të jetë kauza jote në rrugë e të bësh mrekullinë si në 90-tën. Atëherë u bë mrekullia se kauza ishte e të gjithëve ne dhe jo vetëm e atyre që kishin vuajtur padrejtësitë e komunizmit. Njeriun nga kafsha e dallon dinjiteti dhe për këtë duhet të jemi gati e të ngrihemi në këmbë për ti treguar cilitdo që tenton të provokojë këtë shoqëri në dinjitet, tek buka e fëmijëve. Nëse vonojmë do e paguajmë edhe më shtrenjtë sepse një ditë do të ngrihemi. Sa më vonë aq më keq. Banda është Edi rama dhe ai duhet çmontuar.

Faleminderit!


Fjala në kuvend e deputetit të PD, Gent Strazimiri, 7 Shtator 2015