Qytetarët: Dako nuk ka pret, hyn fshehtas nga dera e pasme në bashki.

Kandidatja për Bashkinë e Durrësit, Grida Duma takoi banorë të zonës së plazhit ku preku nga afër situatën e vështirë ekonomike, sociale por edhe të biznesit në këtë zonë të qytetit. Banorë të shumtë që ankohen për lënien në harrese nga Bashkia dhe të papërfillur në hallet dhe problemet e tyre.

“Po të shkosh tek Dako, unë e njoh sepse kam jetuar këtu që nga vitet 60, shkon tek bashkia dhe deri në 12 e ke te piaca ose diku tjetër duke pirë kafe dhe vjen më pas hyn nga dera prapa dhe del nga përpara. Megjithëse e njoh nuk mund të bisedoj njeherë normalisht. Hapni dyert të vijnë njerëzit e të këshillohen, e të merrni problemet. Të mos na hedhë hi syve se shiko si I ka lënë gropat. Pusetat e ujërave të shiut janë kthyer në puseta të ujërave të zeza. S’ka turizëm këtu, deri tek buza e ujit ka ndrëtime dhe beton”, tha një qytetar.

“Unë kam votuar për të majtën dhe se kam për turp. Por dua një njeri dhe që dera jotë si kryetare bashkie nesër të jetë derë e hapur që të dëgjosh ata njerëz dhe nënat tona për fëmijët e vetë”, u shpreh një qytetar tjetër.

Znj Duma u shpreh se qytetit i duhet një administrator i zoti që të dojë njerëzit e të punojë për ta. Ajo u zotua se dera e saj do të jetë e hapur për të gjithë durrsakët. “Jashtë premtimeve elektorale, ju atë derën e keni tuajën. Nuk është dera ime. Kam ardhur për të marrë një pushtet tonin dhe tuajin të parin. Nuk ka nevojë për fjalë të bukura sepse atë që ju ndjeni unë e  di shumë mirë”, tha Duma.

Duma:Pse ta kanë prerë asistencën

Qytetari: Nuk e di. Marr pensionin por atë nuk po ma japin.

Duma: Ke shkuar tek Bashkia të kërkosh ndihmë ?

Qytetari: Kam bashkuar tek bashkia dhe nuk më ka dalë as kryetari dhe askush. Po jetoj vetëm me bukë. Nuk më ndihmojnë fare por më ndihmojnë vetëm njerëzit me bukë.

Duma: Mbas dy muajsh duhet të vish dhe të marrësh pension ose asistencë sepse nuk mund të ecësh më rrugëve.

“Kohët e fundit jemi zhgënjyer shumë. Kohën e fundit më erdhën këta banditët e INUK-ut dhe më prenë edhe pemën këtu me skavator. E kasha rritur prej 12 vitesh atë pemën. Ishalla po ndryshohet sepse kështu ëhstë kjo punë, kur kradhëtohesh do ndërshkohesh”, tha një pronar lokali.

“Nuk kanë bukë të hanë njerëzit dhe po qajnë rrugëve. Kam qënë duke vdekur për këtë lokal sepse i ra fadroma. E kisha me hipotekë”, u shpreh një pronare tjetër.

“Të marrim më 21 Qershor një pushtet që të na vlejë të gjithëve, duke qenë mirënjohjëse që ju keni shpresë keni”, u përgjigj Duma.


Njoftim për shtyp i Partisë Demokratike, 1 Maj 2015