“Zoti kryesues i seancës.

Mprehtësia e problemeve dhe e zhvillimeve dramatike në vend, bëjnë që, pesha e diskutimeve të këtë tempull të anojnë aty ku qytetari është më i kërcënuar, aty ku atij i dhëmb më shumë, aty ky ai kërcënohet më shumë. Midis këtyre faktorëve pa diskutim, krimi dhe dhuna janë në top listë, çështjet e sigurisë se një individit janë çështja e parë e çdo individi, çështja e sigurisë së shoqërisë janë çështja e parë e çdo shoqërie, çështja e sigurisë së një vendi janë çështje të para të çdo vendi , është diskuar dhe diskutohet shpesh në këtë parlament për banda, për lidhje me krimin dhe bandat janë paraqitur fakte dhe do të vazhdojmë të paraqesim.  Prej mbi 18 muajsh me dhjetar herë opozita ka denoncuar këtu në parlament  lidhjet vëllazërore të Saimir Tahirit me Emilin e partisë. Janë bërë përpjekje të turpshme për të nxjerrë lidhje të paqene në të gjitha krahët e këtij banditi, i cili bën ligjin në pjesën dërrmuese të Tiranës, por ato kanë qenë të pandershme.  Do t’ju jap vetëm një dokument të lidhjeve të Edi Ramës me  Emilin e partisë.

Të dashur qytetarë.

Dokumenti  është i datës 15.02.2014. Republika e Shqipërisë, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë, Emili i partisë i burgosur për armëmbajtje pa lejë shpallet i pafajshëm me ndërhyrjen e partisë, por kjo është vetëm gjysma. Gjysma tjetër është ne kohen se kur Qemal Zela var veten  për mungesë ilaçesh për 35 dollarë borxh  kësaj qeverie të pa shpirt, Emili i partisë  merr të gjithë kompensimin për burgun e padrejtë që bëri  për shkak se u kap me armë. Ministri i Financave i paditur nga Emili i partisë në gjykatë dërgon përfaqësuesin e vete në Gjykatë. Gjykata vendos siç thotë Edvini. Po pse e them unë këtë dhe ku e bazoj këtë?  Nuk është e lehtë kjo të thuash se Edvini e mori në telefon gjykatësin. E them unë sepse gjyqin e fitoi Emili në shkallë të parë. Ministria e Financave është e detyruar me ligj ta apelojë, për të mbrojtur interesin tënd publiko-qytetar.  Nuk e bëri dot kurrë këtë,s epse e urdhëroi Edvin Kristaq Rama. Në fakt unë e kuptoj se Saimiri është dhjetë herë me i lig se Emili. SE të paktën Emili nuk ka marrë mandat por rrin pritave dhe skutave, ku të gjobisë, ku të vrasë, kurse Saimiri rri me Kollare dhe Rama rri me kollare. A e shihni ju zotërinj se atij i janë dhënë 5 milion lekë  dhe partia siciliste ka refuzuar ta apelojë vendimin e pa drejtë të gjykatës dhe i ka lënë 5 milion lek në xhep Emilit të partisë. Për ju që keni minimumin e përgjegjësisë ndaj qytetarëve cfarë do të thotë kjo?  Një njeri i ndershëm edhe ai  ishte njëri punëtor, serioz i cili për 35 dollarë u la në qeli, kurse Emili shpërblehet se kapet me armë pa lejë me urdhrin e Edi Ramës.  A doni një episod tjetër për lidhjet tuaja me Emilin. Para pak kohës Gjushit tuaj i bie telefoni dhe ishte  me pesë persona të tjerë në tavolinë.

– Kush je i thotë Gjushi? – Jam Emili!  Për hir të së vërtetës Gjushi ia mbyll telefonin. Pas tre minutash e merr në telefon Saimir Tahiri dhe i thotë pse ia mbylle atij telefonin. Gjatë bisedës ai i thotë se ka marrë tender  për leje pastrimin e Durrësit.

Zotërinj!

Vendin po e çoni në një katastrofë të pa merituar sepse shqiptarët krimin nuk e meritojnë. Asnjë komb nuk e meriton krimin. Ka dhjetë ditë që kronika ka ngjarje të rënda kriminale dhe terror policesk mbi popullatën. Sot dëgjoja kreun tuaj tek  ju thoshte qytetarëve , denonconi. Hipokrit!  I pa përfytyrueshëm. Po cilin dënoi nga policë të cilët grushtuan dërrmua  ju thyen kokën e këmbët qytetarëve. A e shihni këtë qytetar këtu ju deputete e Durrësit. Ky quhet Shpëtim Abazi. Shkoni e keni në spital, këmbën të thyer ,ligamenteve  e kaviljes të shqitura, që të gjitha nga komisariati i Durrësit, prej tre javësh dergjet në Spital. Barbarët kriminelet që përdorin  institucionin për ti bërë këtë atij, bënë  gjithçka që në  raportin mjekësor ti vonojnë në shkallën më maksimale sepse do të bënte padinë. Ky është Shpëtim Abazi i dhunuar.  Tani nuk i bëjnë rezonancën  duke i kërkuar që të paguajë, ia thyen këmbën ia dërrmuan pjesët e trupit dhe tani i kërkojnë  të paguajë për rezonancën. Meqenëse jemi këtu, ka edhe raste të tjera.  Më vjen një mesazh ;- “zoti Sali jam një nënë nga Pogradeci , më kanë ndaluar djalin për 0,03 gram hashash dhe e kanë liruar atë që e kapën me 50 gramë kanabis”.  Në lagjen Salo Halili në Shkodër, polici  të cilin e larguan nga puna në moshën 58 vjeçare vari veten. Ka Shkodra deputet apo jo, sepse ai mbeti vetëm më një rroga nga paga e bashkëshortes si pastruese.

Zotërinj!

Kam raste të tjera këtu, qytetarët informojnë. “Isha duke ecur rrugës më rrethojnë makinat dhe erdhën e më kapën pa patur asnjë lloj gjëje”,- terror mbi një fëmijë,  justifikimi, -“ja se po na humbasin shumë gjëra”.  Ky nuk  është  justifikim ky është banditizëm.  Çfarë ndodhi me Tomi Mishën. Absolutisht identike më atë që ndodhi në Malendrino. Po kur vjen puna për tu vërsulur ndaj tjetrit vërsulemi me të gjitha bateritë me një nacionalizëm folklorik. Po kur vijmë tek vetja jonë heshtim. Kudret Kume  u vra barbarisht në një kat racizmi të pa shembull, por të mos harrojmë se kishte vrara një gardian. Unë e kam dënuar me forcën më të madhe dhe e dënoj atë qëndrim. Autoritete greke  i arrestuan njëherë 12 dhe më pas nisën një proces. Autoritete greke, qeveria prokuroria shtypi  që të gjitha u vërsulen kundër barbarisë ndaj Kudret Kumes . Çfarë ndodhi ndaj Mishës. Misha  nuk vrau njëri, Misha nuk plagosi njëri, Misha gërvishti një makinë dhe desh i morën shpirtin njëlloj si atij në qelinë pa kamera. A e kuptoni apo jo se ku po shkojmë.  A e dini  se rrahësi ju ka rrahur dhe zhdëpur në dru edhe nënkryetarin e Bashkisë në Korçë. Po , more po. Po kush ju pyet juve . ai ngroh xhepat super dhe ishte mbi komisar drejtor e të gjithë. Sa për atë që thua për  Gazideden, ai e ka nxjerrë nga shërbimi për leckash. Me ligj e ka nxjerrë. Por këshilltari i dashur i Edi Ramës e ka pasur mik atë. Del policia në mes të rrugës në Kavajë. Njeriun e lidhur  merr e shkelmon dhe grushton, duhet të jesh kafshë që të sillesh në atë mënyrë. Dhe ata që janë vrasës i kemi dënuar me jete për krimin e ndodhur  dhe nuk mund ti vrasësh rrugëve. Ai po shoqërohej nga policia nga Shijaku në Burgun e Peqinit. Policia e nxori në pritë e bëri fërtele, po dini gjë kush e bëri, të gjithë thonë se e bëri banda e Shullazit pasi Shullazin e kishte rrahur në burg ai. Ekzistojnë të dhëna të sakta për këtë. Atëherë bandit është Tahiri nuk është Shullazi. Kur ti nxjerr në prite të tjerët. Një tjetër më thotë se 14 vjeç është Fatlindi. Të cilin e kanë marrë dhe nuk e linin të telefononte në komisariat. Kur shkova nuk kishte asnjë objeksion. Po nëse kapim fëmijë e të rinj, kjo është e turpshme,  këtë e bën vetëm një sht
et policor që zbaton metodat më të egra policore.

Çfarë më thotë tjetra?

Ish-punonjëse e IT në Drejtorinë e Shëndetësisë në Gjirokastër: Më shkarkuan pa asnjë motiv. Fitova  gjyqin. Drejtori i Shërbimit Shëndetësor të Gjirokastrës, Golemi, punon vetë në katër punë. Bën vetë katër punë. Është drejtor Drejtorie, punon në spital, punon në një spital privat ka dhe një klinikë private dhe në mënyrë kategorike refuzon të zbatojë vendimin e gjykatës dhe të më japë rrogat që më takojnë. I drejtohem ministrisë, s’më kthen asnjë përgjigje, ky është zoti Kola nga Gjirokastra.

Po kështu ka raste të tjera të panumërta. Po montoni një strategji terrori të paimagjinueshme mbi shqiptarët. Keni mbushur burgjet me 38 mijë vetë. Dhe i kënaqet shpirti nipit të Spiro Kolekës.

Avokati i Populli ka faktuar se futen 20 vetë në një qeli, që përbën torturë të rëndë psikologjike dhe fizike. Të gjitha këto krime, asgjë nuk ndodh, unë i them vetëm dy fjalë kësaj zonjës këtu (ministres Lindita Nikolla). Ju nuk arrini të shihni veten tuaj sepse Liza është modeli juaj, sepse Moza Kuqi është modeli juaj dhe të flasësh sikur s’ka ndodh asgjë do të thotë që të jetosh në këmbë, sepse ato që kanë ndodhur gjatë kësaj periudhe të shkurtër nuk kanë ndodhur kurrë në historinë e shtetit shqiptar. Lizë nuk ka patur Shqipëria ndonjëherë. Liza është modeli i prostitucionit shtetëror, ai në të gjitha manualet quhet prostitucion shtetëror sepse organizohet nga shteti në institucionet e shtetit. Ndodhi rasti tjetër, askujt nuk i hyri gjembi në këmbë. Po pse? Sepse Liza i kishte shndërruar në klientë të rrjetit të saj një pjesë të mirë të atyre që duhet të vendosin. Dhe e mbrojtën. Po Moza Kuqi ku është simboli juaj, po badigardi ku është? Po dhjetëra të tjerë ku janë?

Sot muri i krimit është njëri aspekt, por po kaq i tmerrshëm është muri i korrupsionit. A e dini ju që të gjitha punimet e mëdha janë bllokuar. Është bllokuar autostrada Qukës-Qafë Plloçë, është bllokuar pastrimi i ujërave për Tiranën, 120 milionë dollarë, është bllokuar ujësjellësi i Durrësit, dhjetëra e dhjetëra milionë dollarë. Po pse? Sepse vetëm e vetëm po i shtypni dhe po i shtypni në mënyrë që të fusni në xhepa sa më shumë. I bëj thirrje Bankës Botërore të ndalet me seriozitetin më të madh mbi këto që po ndodhin. Të shqyrtojë tenderin pavarësisht se nuk është financuar prej saj, i pastrimit të ujërave të Tiranës, tenderin e autostradës Qukës-Qafë Plloçë, të shqyrtojë tenderin e ujësjellësit të Durrësit, të tria këto janë nga institucionet financiare ndërkombëtare.

Pse këto mbahen peng prej dy vitesh? Çfarë ndodh me këtë mazhorancë, i bën dhe i ribën derisa të gjejnë kushtet për të mbushur xhepat. Unë mendoj se Shqipëria ka nevojë për kredi, por kreditë duhet të shkojnë në interesin më të mirë të qytetarëve. I kërkoj Bankës Botërore sot të shqyrtojë të gjitha qëndrimet e saj, sepse në parime themelore ajo nuk mund të mbështesë kurrë në një projekt që ndryshon për keq jetën, qoftë edhe të një qytetari. Banka Botërore ka parim themelor reduktimin e varfërisë, urdhëroni sillni grupe, shihni ç’po ndodh me terrorin energjetik të kësaj qeverie, i cili ka vetëm një shkak, vjedhjen e tmerrshme të 620 milionë eurove që qeveria bëri me CEZ-in. Ka vetëm këtë shkak.

Ndërkohë kur ai merr dhjetëra hektarë në Poro, ndryshon destinacionin bashkë të vëllanë, Koçoja. Do të bëjë resorte. E kisha bllokuar me vite të tëra. E gjeti tani.

***

– Jam një invalide nga Shkodra, jam e vetme në shtëpi, s’kam pasur dhe as kam për t’i paguar dritat sepse më kanë ardhur 15 milionë lekë të vjetra. 6 mijë marr ilaçet. Unë kam me çfarë t’i paguaj. CEZ shpërndarja dërgoi faturën e energjisë 2007-2010 zero lekë, kurse pas kësaj më vjen fatura e energjisë 2007-2014 2 qind e 42 mijë e 3 qind e 92 lekë. Ku të shkoj unë? Me konkrata, me të gjitha aktmarrëveshjet ramë dakord, të gjithë të paguajmë gjithçka. Bëmë aktmarrëveshjen dhe thanë që do të paguani çdo muaj 25 mijë lekë. Iku kjo dhe vetëm në janar më sollën faturën 2 milionë lekë. Më arrestojnë babain, kur ne gatuajmë me gaz, fatura ishte 70 mijë lekë, e paguajmë, jo na thanë të nesërmen, kjo faturë nuk është 70 mijë, kjo faturë është dhjetë herë më e madhe. Ma rrëmbyen babain thotë, ma morën tre ditë në komisariat dhe tani i thonë do të vish me detyrim të paraqitesh.

Ju përdorni energjinë për të ushtruar terror ndaj qytetarëve, ato para po vidhen me thasë, aty është një nga burimet më të mëdha të vjedhjes së qytetarëve. Po u them me saktësinë më të madhe.

****

Jam me dy pleq në shtëpi dhe me një vajzë të vogël. Kam vetëm një dhomë. Ramë dakord të paguajmë 25 mijë lekë me kamatën shtesë çdo muaj. As që ia varën fare kësaj. Erdhën me 2 milionë lekë ose do të shkosh në qeli. Për të vendosur një lidhje me OSHEE është një ferr i vërtetë, nuk e ve sot dot kurrë pa muaj. Një javë të shkon për të plotësuar dokumente, javë të tjera do të presësh derisa të japësh ryshfetin. Me radhë e me radhë pa dy muaj nuk e merr dot kurrë energjinë.

Mos i besoni ja ku jeni, janë qytetarë të ndershëm, burra, gra, njerëz me halle. Këto nuk mbarojnë. Është fushatë terrori ndaj qytetarëve. Nuk bën njeriu kështu. Edhe këto para po vidhen të gjitha.

***

Më kanë faturuar mua 8 milionë lekë pa qenë në shtëpi, duke qenë çdo ditë në Greqi. Pa patur njeri në shtëpi.

***

Jam nga Kavaja. Posedoj një farmaci dhe jo më larg se sot më vjen një pacient me recetë nga mjeku. Pasi merr ilaçet pacienti shkon përsëri tek mjeku për t’i treguar ilaçet që ia kërkoi mjeku dhe për çudi pas 10 minutash më kthehet në farmaci pacienti dhe më thotë që mjeku më tha se duhet të jenë italiane pa firmë, kontrabandë. Shkon merr ilaçet tek farmacia që i ka këto ilaçe dhe kjo është farmacia e drejtorit të Spitalit të Kavajës, Dr. Agron Beut. E marr në telefon mjekun dhe i kërkoj sqarim se përse duhet të shkruajë ilaçe italiane pa pullë kur ato nuk mund të tregtohen dhe ne kemi ilaçet tona me pullë. Më thotë se nëse nuk i ke ti, i ka farmacia tjetër. Ky është standardi i këtij që bën një luftë të pashembull në historinë e këtij vendi kundër bluzave të bardha.

Për të thënë se na mashtroi këtu:

Medindo-pa ishte 7.6 e ka bërë 10.5

Adenalol ishte 2.3 e ka bere 3.1, ky që gjoja na mashtron me çmime të ulta

Amotidina nga 1.9 ne 2.7

Nifetidin nga 6.7 ne 8.7

Rinitidinen nga 3.3 ne 5

Ameofilinen nga 10 ne 14.8

Kodeinen nga 10 ne 14.5

Lista do lexohet këtu në Parlament si dëshmi e mashtrimeve të paskrupullta ndaj të sëmurëve.

Çfarë ka bërë tjetër? Zoti Nasip kur ju kishit Ministrinë e Shëndetësisë, me paratë e Këshillit të Europës dhe shtetit shqiptar u ndërtua ndoshta spitali më modern që kishim patur ndonjëherë, shtetëror, spitali i urg
jencës. Në katin e parë nën dhe janë aparaturat më moderne që ekzitojnë për sterilizimin. Të të gjitha mjeteve, të cilat janë të papërdorura në asnjë sekondë sepse nuk kishim specialistë për t’i përdorur, çka do të thotë se duhet të merrnim specialistë. Ato janë fjala e fundit e teknologjisë. Çfarë po ndodh? Na doli Nushi tjetër tani. Na mbiu. Një firmë tjetër do të marrë pastrimin, sterilizimin e të gjithë instrumenteve mjekësore të Shqipërisë, ndërsa qendra aty poshtë në bodrum ka kapacitet tejkaluar Tiranën së paku dy herë. Sepse duhet të vijë një firmë që duhet të mbushë xhepat, por ky është krim. Është krim i shëmtuar, s’ka bërë kurrë në historinë e Shqipërisë një qeveri kështu siç silleni ju. Ju ftoj të keni përgjegjësi ndaj këtyre.

Natyrisht që kur je zhyt në baltën e Karavastasë (Erion Braçes), nuk do të dëgjojë më për qytetarët, por i bindur të jesh që halat do të mbeten në fyt ty, ty dhe shumë të tjerëve. Ne jemi këtu për të qenë më të pamposhtur për të mbrojtur interesin qytetar që ju po i vidhni, ju po i rrezikoni jetën, që ju po rrënoni çdo gjë. Ndaj dhe koha juaj ka skaduar. Ftoj shqiptarët të çojnë Shqipërinë drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme për t’u ndarë nga kjo e keqe e madhe, nga kjo farë e keqe, e bllokut hoxhist që qeveris sot vendin!


Fjala e ish-Kryeministrit Sali Berisha në Parlament, 26 Shkurt 2015