Deklaratë e zëdhënëses, Oriela Nebiaj dhe lista e anëtarëve të rinj të Këshillit Kombëtar

 

Partia Demokratike mbylli me sukses rrugëtimin e ringritjes pas zgjedhjeve të 23 qershorit, me Kuvendin Kombëtar, organizimi më i madh dhe më demokratik në historinë politike të vendit.

Zgjerimi, hapja, dhe ribashkimi, një proces i pandalshëm prej një viti, u finalizuan me punimet dy ditore të Kuvendit.

Demokratët dëshmuan se cfarë është demokracia në veprim, kur me votim të lirë e të ndershëm zgjodhën drejtuesit e cdo niveli dhe 7500 delegatët e organit më të lartë vendimarrës.

Analiza serioze e shkaqeve të humbjes dhe angazhimi solemn për t’u korigjuar dhe përmirësuar, janë një kthesë vendimtare në kursin e politikës sot.

Partia Demokratike vjen sot me një energji si asnjëherë më parë për tiu përgjigjur kërkesave, nevojave, shpresave dhe ëndrrave të qytetarëve për një Shqipëri të shvilluar, demokratike dhe Europiane.

Kuvendi Kombëtar ishte një angazhim i thellë dhe i vendosur për ta kthyer Partinë Demokratike në alternativën e nxjerrjes së vendit nga situata e rëndë ekonomike dhe politike, nga sundimi i mbrapshtë i oligarkisë në pushtet.

Ndryshimi i statutit reflekton parimin e shtrirjes së vendimmarrjes dhe forcimit të peshës së cdo anëtari të Partisë Demokratike.

Anëtarët e rinj të Këshillit Kombetar përfaqësojnë denjësisht shoqërinë shqiptare, dhe janë profesionistë e personalitete të spikatura të cdo fushe.

Por të gjithë kandidatët për anëtarë të Këshillit Kombëtar, janë themelues të një elite të re politike në vend, dhe një aset i vyer  i Partisë Demokratike.

Pas këtij kuvendi, Partia Demokratike ndihet sot një familje më e madhe, më e bashkuar, më e gatshme për të marrë në dorë fatet e vendit.

Shqipëria që duam të gjithë, ku sundon ligji dhe ku respektohet dinjiteti i qytetarëve, ku ka zhvillim e prosperitet, nuk është një ëndërr, është Shqipëria që po vjen me Partinë Demokratike.

Më poshtë, lista e anëtarëve të rinj të Këshillit Kombëtar, që i bashkohen anëtarëve ekzistues, që janë ish-kryetarët e Partisë Demokratike, kryetarët e degëve, deputetët, dhe Kryetarët e Këshillave të Qarqeve dhe Kryetarët e bashkive të Partisë Demokratike.

 

Lista e anëtarë të rinj të Këshillit Kombëtar

Adrian Trebicka 

Adriana Gjonaj

Agest Kopellaj

Agim Parllaku

Agron Kuliçi

Agron Musaraj

Akil Kraja

Alban Male

Albana Cenollari

Albana Myftari

Albert Avduli

Alfred Rrushaj

Alfred Spahiu

Alisa Braho

Alma Marku

Anita Gumeni

Anton Koka

Arben Ibroja

Arben Qirjako

Arben Sefgjini

Arber Hasanaj

Ardian Isufi

Arenca Trashani

Armand Teliti

Arqile Goreja

Asllan Dogjani

Avenir Peka

Bardh Islamaj

Bardh Spahia

Bashkim Shehu

Belind Këlliçi

Besa Petriti

Besar Gazidede

Besnik Aliaj

Besnik Fuçia

Bislim Ahmetaj

Bledi Kasmi

Bujar  Vukaj

Bujar Brovina

Dardana Boletini

Dashamir Aliko

Dashnor Sula

Dhurata Çupi

Dorian Teliti

Edi Lesi

Edith Harxhi

Edmond Palushi

Edvin Kulluri

Elisa Gjepali

Elvana Hana

Endri Hasa

Endri Kokoshi

Eneida  Guria

Eneo Zguri

Eni Kasmi

Enkelejd Alibeaj

Enkelejda Sallaku

Enno Bozdo

Erion Sula

Eris Hoxha

Erla Mehilli

Ermal Mamaqi

Ervin Minarolli

Ervin Salianji

Estela Gostivari

Etion Kapedani

Fabjan Topollaji

Fabjola Bregu

Fatbardh  Kadilli

Ferdinand  Xhaferi

Fisnik Kruja

Flamur Gjymishka

Florian Pustina

Florian Xhuti

Gazmend Dibra

Gazmend Koduzi

Gent  Minarolli

Genti Malko

Gjergj Lezhja

Gjok  Uldedaj

Gjok Vuksani

Glori Husi

Greta Deljani

Greta Koçi

Grida Duma

Grigels Muçollari

Halit Shamata

Haris Vongli

Hasan Metuku

Hekuran Hoxhalli

Ilir Dervishi

Ina Haxhia

Ina Vorfi

Ina Xhani

Ina Zhupa

Irena Progni

Isuf Çela

Ivi  Kaso

Jakup Beqiri

Jam

arbër  Malltezi

Jemin  Gjana

Juela Meçani

Julian Deda

Kastriot Sulka

Kiri Hajdari

Klodiana Shala

Kreshnik Çollaku

Lajla Përnaska

Laura Vorpsi

Lediana Fratari

Ledina  Aliolli

Lefter Maliqi

Leonard Olli

Lindita Dedegjoni

Llesh Kola

Meri Poni

Merlinda Hoço

Mimoza Hajdarmataj

Mirela Tabaku

Mirgen Lata

Murat Basha

Nertila Qafzezi

Nevila Bami

Nevila Xhindi

Nezir Haldeda

Njazi Kosovrasti

Olgerta Shkurti

Oriela Nebijaj

Osman Metalla

Pal  Dajçi

Paulina Hoti

Petraq  Milo

Reila Bozdo

Roland Kërçuku

Salih Tagani

Shkëlqim Berisha

Shpëtim Saraci

Silvi Bardhi

Taulant Zeneli

Teuta Starova

Valbona Mezini

Vali  Vorpsi

Vath Tabaku

Viktor Bella

Xhevdet Mehmeti

Ylber Vata

Ylli Asllani

Zana Guxholli

Zef Hila

Zheni Gjergji